Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Темата стана международна: Ще излязат ли журналистите от парламентарния изолатор?

"Ще отговоря, имам какво да ви кажа", каза Караянчева пред Mediapool

2 коментара
Темата стана международна: Ще излязат ли журналистите от парламентарния изолатор?

Това, че почти месец журналистите, отразяващи работата на парламента, са изолирани от депутатите, стана причина за международна реакция и въпроси до правителството. Международни пресацоциации призовават председателката на парламента Цвета Караянчева да преразгледа това решение и да позволи свободното придвижване на репортерите. Пред Mediapool тя коментира, че "има какво да каже" в отговор на тези позиции и ще го направи следващата седмица.

В началото на септември парламентът бе преместен в сградата на бившия Партиен дом, над чийто параден вход все още стои старият комунистически герб, но тази символика се оказа съвсем буквална – народните избраници са скрити и отделени от медиите почти като в епохата на тоталитарния режим. По този начин бе прекъсната традиция, поставена с падането на комунизма в България, журналистите да имат достъп до общите помещения в Народното събрание и възможност за свободен разговор с депутатите.

Сега медиите са изолирани в отделен коридор. На няколко места в сградата са поставени турникети, през които могат да минават само депутати и служители на парламента. Влизането в сградата става през различни входове. Всичко това пречи на журналистите да изпълняват професионалните си задължения, да задават въпроси и да изискват информация, която в крайна сметка работи в обществен интерес.

Журналистически организации настояха сегашната ситуация за журналистите в парламента да бъде променена. Международният институт по печата (IPI), Европейският център за свобода на печата и медиите (ECPMF), Европейската федерация на журналистите (EFJ) и други организации изпратиха писмо до до министър-председателя Бойко Борисов, вътрешния министър Христо Терзийски и председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Освен ограниченията за журналистите в НС, международните организации поставиха и други теми, свидетелстващи за отношението на властта към медиите- арестът на журналиста Димитър Кенаров по време на протеста на 2 септември и привикването на Мартин Георгиев от "Сега" в МВР заради зададени въпроси.

Преди седмица над 60 репортери, фотографи и оператори настояха пред Цвета Караянчева ограничения да отпаднат. Тази позиция е цитирана и в писмото на международните организации.

През последния месец председателката на парломента даде да се разбере, че не смята да преразгледа решението. Няколко пъти тя каза, че такова е положението в останалите европейски парламенти и освен това пиарите ще осигуряват при поискване депутати на журналистите. Тя неколкократно призова и самите народни представители да откликват на исканията на представителите на медии за разговор. На практика обаче пиарите често отказват среща с депутати, особено когато става дума за неудобни медии. Самите народни избраници пък по никакъв начин не се чувстват длъжни да си вдигат телефона.

"Това отделяне на депутатите от медиите в сградата идва на фона на протестите срещу корупцията. Добавянето на допълнителни бариери между народните представители и тези, чиято работа е да ги държат под отговорност, подкопава доверието на обществото в готовността на правителството да се справи с корупцията. Допълнително се ограничава достъпа на журналистите до информация, като същевременно ограничава прозрачността в българската политическа система. Ето защо призоваваме г-жа Караянчева да преразгледа ограниченията и да въведе система за освобождаване на движението за акредитирани журналисти и медии. Промените не биха били трудни за изпълнение и биха послужили като важен символ на отвореността на българския парламент като демократична институция", заявяват международните организации в писмото до Караянчева.

Могат ли да бъдат върнати старите правила?

Пред Mediapool председателят на парламента Цвета Караянчева коментира, че е запозната с всички позиции и писма по темата и ще им отговори, но не каза дали ще преразгледа решението.

"Аз не мисля, че журналистите са ограничени, но другата седмица ще направя изявление. Тогава ще отговаря на всичките въпроси. Нека да изчакаме, мисля, че ще имам какво да ви кажа", добави тя.

Депутати от БСП още от първия ден критикуват изолирането на журналистите. "Не може медиите да са в мазето, а експертите да са онлайн", каза няколко пъти социалистът Крум Зарков. Други негови колеги също изтъкнаха проблемите, пред които са изправени журналистите.

Доскоро ДПС мълчеше по темата, но по-рано тази седмица отправи сериозна критика по повод изолацията на медиите. "За съжаление е плачевна организацията в новата сграда на Народното събрание. Това се вижда и от пултовете, и от местата за журналисти, както и от достъпа на граждани до сградата. Редица отговори трябва да бъдат дадени как са похарчени средствата за този голям ремонт, дали всичко е направено съгласно проекта. И дали организацията предполага свободно движение на журналисти и да няма съмнения за цензура", каза Хамид Хамид пред Нова тв по-рано тази седмица.

На уточнение на водещия, че с просто око се вижда къде са журналистите, той отговори, че това е още едно основание за оставката на председателя на парламента. Още миналата седмица от ДПС обявиха, че започват консултации за внасяне на предложение Караянчева да се раздели с поста си.

Пред Mediapool депутатът от ВМРО и съпредседател на парламентарната група на "Обединени патриоти" Искрен Веселинов обяви, че "трябва да се търси сечение" между исканията на журналистите и сегашните правила. "С оглед на мерките срещу коронавируса може би трябва да се пристъпи към диалог и да се намери най-правилното решение", каза той и добави, че ВМРО са готови във всеки един момент да се срещнат с представители на медии, за да отговарят на въпросите им.

Той изрази и личното си мнение, че след коронакризата би трябвало тези ограничения да отпаднат напълно.

И петиция в защита на журналистите

Междувременно на 25 септември в парламента, в Министерския съвет и в президентството бе внесена петиция, която също настоява ограниченията да отпаднат. Тя е инициирана от журналиста Владимир Христовски и е подписана от над 250 граждани.

"Наред с множеството технически проблеми, все още няма отговор КОЙ и защо отряза достъпа на журналистите до народните избраници и КОЙ нареди връзката с депутат да се осъществява чрез PR на партията, който удобно може да го скрие или да реши, от негово име, че сега не е удобно да отговаря на въпроси? Така ли се гарантира свободата на словото, г-жо Караянчева и г-н Борисов? Защо четвъртата власт е натикана в приземния етаж на бившия Партиен дом?", пише в петицията.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #2

    Журналистите получават отношение като мисирки - заграждат ги и от време на време им хвърлят трохи от трапезата. Явно това са заслужили.

  2. bgp
    #1

    Ако Диктатурата продължава да се задълбочава ,някоя вечер , независимо дали сте защитник на ПРОСТАКА или негов критик , Христо Терзийски , Ивайло ... или направо Престъпникгешев , ще по почукат на вратата ви и ще поискат да отведат дъщеря ви или жена ви , защото ПРОСТАКЪТ си я харесал и я иска за вечерта !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.