Тепърва чакаме късните усложнения в следствие на епидемията от морбили през 2009 – 2010 година, обяви в петък проф. д-р Ивайло Търнев, невролог и председател на фондация “Здравни проблеми на малцинствата“, част от националната мрежа на здравните медиатори на кръгла маса, посветена на ваксинопрофилактиката.
Епидемията от морбили в ромския квартал в Сливен през 2010 година доведе до десет смъртни случая.
Търнев обясни, че морбилната инфекция включва развитието на вирусен енцефалит, който се появява от 6 до 8 години след като е била прекарана инфекцията.
“Това е едно много тежко, нелечимо заболяване, което завършва с фатален изход. Заболяването за първи път е описано от доайенът на българската неврология проф. Сашо Божинов, който установява, че морбилният вирус отключва този енцефалит“, посочи Търнев.
След започването на имунизация срещу морбили в България изчезват всякакви случаи на хиперкинетичен паненцефалит.
В последните години обаче с пропускането на ваксини срещу морбили са се появили доста нови случай на хиперкинетичен паненцефалит, съобщи Търнев.
Той допълни, че е необходимо да се мисли сериозно за късните усложнения от болестите, а ваксините са единственото средство, което може да профилактира тези усложнения и да доведе до изчезването на това много тежко заболяване.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.