
Поредният кърват атентат разтърси впонеделник една от севернокавказките републики, влизащи в състава на Руската федерация. Атентатор самоубиец се вряза с пътнически микробус в портала и влезе в двора на милицията в град Назран в Ингушетия, след което се взриви. При експлозията по неокончателни данни данни са загинали 20 милиционери, сред които и една жена, а ранените са 138, сред които и 10 деца – основно цивилни граждани от околните сгради. Предполага се, че още около 20 души се намират под развалините на сградата.
Атентатът бил извършен, когато в двора на милиционерския участъка бил строен целият личен състав.
Мощността на взрива е с 200 килограма тротилов еквивалент. Сградата на милицията е наполовина разрушена до основи, а останалата част е унищожена от възникналия пожар. Пострадали са и няколко съседни сгради, между които и 5-етажен жилищен блок.
Властите в Ингушетия обявиха триднеден траур заради атентата.
Президентът на републиката Юнус-Бек Евкуров заяви, че извършителите на атентата искат "да повишат своя авторитет и значимост, като се стремят да всеят паника сред населението и да дестабилизират ситуацията".
Няколко часа по-късно президентът на Русия Дмитрий Медведев уволни министъра на вътрешните работи на Ингушетия Руслан Мейриев.
Републиката е много важна за Медведев, тъй като той фактически пое лично отговорността за ставащото там, като свали от длъжност предишния президент Мурат Зязиков.
"Ескалацията на насилието в Ингушетия вреди на политиката на Медведев в Северен Кавказ и на опитите за справяне със ситуацията там не само със силови методи, коментира "Газета.ру".
Руските медии коментират атентата както като поредно доказателство за активизирането на терористите в Ингушетия и в целия район на Северен Кавказ, така и като свидетелство за лошото състояние на правоохранителните органи там.
Самият заместник-министър на вътрешните работи на Ингушетия Зяудин Доурбеков съобщи, че милицията в Назран още в събота е знаела, че се готви терористичен акт с използване на откраднат микробус. Известна била и марката на автомобила - "Газела". От събота органите на реда издирвали автомобила, което не попречи в понеделник сутрин той да влезе в двора на милицията, управляван от атентатор самоубиец.
Заместник-министърът разказва пред РИА Новости, че строените в двора милиционери открили огън по микробуса, но не успяли да го спрат.
Това е поредното от серия терористични нападения, извършени в Ингушетия. На 12 август въоръжени мъже убиха министъра на строителството Руслан Амерханов. Те го застреляха в кабинета му в столицата Магас.
На 22 юни самоубийствен атентат беше извършен срещу кортеж на президента на Ингушетия Юнус-Бек Евкуров. Той беше тежко ранен, а трима от охранителите му бяха убити. Миналата седмица Евкуров бе изписан от болницата и президентските му правомощия бяха възстановени, като се очакваше тези дни да се върне на работа.
На 13 юни въоръжени мъже застреляха в Назран Башир Аушев, бивш заместник-министър председател на Ингушетия, който следи работата на службите на силите на реда в републиката.
На 10 юни снайперисти убиха Аза Газгиреева, заместник-председател на регионалния Върховен съд. Нападението беше извършено в Назран, когато съдийката отвеждала децата си в детската градина.
На 4 март мъж хвърли няколко гранати по дома на бившия президент Мурат Зязиков в Назран. Зязиков не пострада, а нападателят загина.
На 30 септември миналата година атентатор-камикадзе нападна автомобилна колона, с която пътуваше началникът на ингушетската милиция Руслан Мейриев. Той не пострада, но беше убит един пешеходец, както и нападателят.
Практически всекидневно представители на органите на реда в републиката са подложени на обстрел.
Напоследък съобщенията от републиките в Северен Кавказ все повече приличат на фронтови сводки. Особено след като през май президентът Евкуров заедно с президента на съседната на Ингушетия от Изток република Чечения Рамзан кадиров обявиха началото на специална операция срещу терористите, чиято активност вместо да намалее нарастна. През лятото в горите по границата между двете републики бяха разстреляни све милиционерски колони, а в Чеченската столица Грозни също бяха извършени три атентата.
В Чечения в кървата сводка са убийствата на 10 август на правозащитничката Зарема Садулаева и нейния съпруг Алик Джабраилов и на 15 юли на друга известна правозащитничка - Наталия Естемирова.
Още по на изток, в съседната на Чечения република Дагестан за шест месеца са убити поне 30 и ранени 40 сътрудници на правоохранителните органи и военослужещи.
После на 11 август бе убит журналиста Малик Ахмедилов. След това за две денонощия неизвестни лица застреляха шестима милиционери и раниха още няколко. При едно от нападенията бяха застреляни и 7 жени, работещи в намираща се на близо сауна.
На 5 юни в столицата на Дагестан Махачкала снайперист простреля в сърцето министъра на вътрешните работи на републиката на излизане от банкетна зала. Още трима високопоставени представители на органите на реда бяха ранени, като един от тях по-късно почина в болница.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент