Кметът на София Васил Терзиев е завел дело срещу депутата от ДПС Станислав Анастасов за "вреди от обидни и клеветнически твърдения". Васил Терзиев е поискал от съда да наложи и запор върху банковите сметки на депутата до размера на претендираната сума от 20 000 евро, обявиха от Столичната община в четвъртък.
В сряда вечер с пост в социалните мрежи Станислав Анастасов първи съобщи, че сметките му са запорирани по искате на Васил Терзиев. "Мултимилионерът Васко Петроханецът току що блокира всичките ми сметки и кредитни карти, налагайки ми запор за 20 000 (да, двадесет хиляди) евро", написа той.
Повод за заведеното дело е публикация на Анастасов от 12.03.2026 г., в която той отправя абсурдни и тежки обвинения, наричайки кмета на столицата "основен спонсор на педофилска секта", "набеден за кмет" и "дегенерат". Тези неверни твърдения бяха тиражирани в медийното пространство, достигайки до стотици хиляди читатели, пише в съобщението от общината.
"Когато публични личности започнат съзнателно да разпространяват клевети, да приписват престъпления без доказателства и да превръщат омразата в политически инструмент, вече не става дума за критика. И не става дума за моя личен комфорт. Става дума за това какъв обществен стандарт приемаме за нормален", посочва Васил Терзиев.
И допълва: "Избрах да потърся защита по съдебен ред не защото не мога да понеса поредната обида, а защото вярвам, че демокрацията не се защитава само с избори. Тя се защитава и с ясното разбиране, че свободата на словото не е свобода да клеветиш без последствия".
Според иска на кмета той "никога не е имал общо с описаните "секти", нито е предприемал действия за "заграбване" на държавни имоти". Използваните квалификации имали за цел да внушат "морална и институционална нелегитимност".
Името на Васил Терзиев беше замесено в случая "Петрохан", тъй като той публично обяви, че е дарил средства на организацията на убитите край хижа "Петрохан" и връх Околчица. Става дума за 251 000 лева. Парите са изплатени по личната сметка на един от убитите - Ивайло Иванов. Кметът обяви също, че е познавал загиналите и е посещавал хижата. Това доведе до политически нападки срещу Васил Терзиев.
В публикацията си от сряда разделилият се наскоро с поста си в ръководството на партията на Делян Пеевски Анастасов написа, че столичният кмет е "роден със златна лъжица в устата", докато собственото си финансово положение описа така: "имам една спестена заплата и кредити в десетки пъти повече".
"От утре няма да мога да си плащам сметките за ток и вода, телефоните на мен и децата ми, както и всякакви други разходи за мен, съпругата ми и трите ни деца", оплака се той.
По думите на депутата заведеното дело е от типа SLAPP (стратегическо дело срещу общественото участие - б. ред.) и има за цел да го тормози, защото е "ДПС-ар":
"Васко, семейството ми много години е търпяло и плащало цената на това да бъда в политиката и да защитавам по-слабите. Не си ти човекът, който ще ми запуши устата със SLAPP дела за по 20 000 евро. И не съм аз човекът, който да ти компенсира даренията за Петроханската секта".
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Хахахахх когато некъпани балканци се захванат с нещо напълно непознато за тях като политиката
Aбсолютно съгласен и кандидатурата му беше огромна морална грешка, НО...,както се казва "по делата ще ги познаете" и Терзиев с дела показва, че не слугува на никакви ДС структури а работи за софиянци. Не можем да кажем същото за Чорапа и комсомолците връзкари около него...
Това комунистическо отроче и наследник на ДС сатрапи си заслужава всякаква обида! ;)
А от Калушев ще поиска ли, или не си е променил мнението за него?
;-) ... ша цалува кръста турско-пээфският поганец ст.атанасоф ;-))
"депутат на Пеевски " Качеството на този сайт драстично падна в последните месеци. Пиша ви, за да го разберете. Пеевски не е партия, за да има депутати. Пише се депутат на ДПС или човек на П или п-о-д-л-о-г-а на П или ортак на П....и тн.