Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тестът "Герджиков": Може ли да станеш президент, без да си заел позиция по нито един важен проблем

33 коментара
сн. БГНЕС

Президенстката кампания обещава да е интересна и да се превърне в сблъсък не само между тримата основни кандидати - Радев, Герджиков и Панов, но и между форма и съдържание. Това е така, защото издигането на професор Герджиков от ГЕРБ (официално от инициативен комитет) се превръща в интересен политически експеримент. В него ще се тества дали някой може да стане президент на България, без да заеме позиция по нито един важен проблем, пораждащ различни мнения в страната.

Защо Платон би се озадачил

В първото си интервю като кандидат (пред "Нова") проф. Герджиков опита точно тази стратегия. Той каза, че:

- ГЕРБ може и да са правили грешки, но не стана ясно какви;

- подкрепи "съдебната реформа", но не сподели какво разбира под тази фраза, а я остави на "експертите, с които работи";

- не зае позиция за специализираните съдилища, а установи, че има различни мнения по въпроса;

- за "Магнитски" и корупционната ситуация в страната остана безадресен, но се разбра, че нещата по принцип са лоши;

- за Ковид-19 констатира, че не се справяме, но на практика настоя да продължим да правим същото: който иска, да се ваксинира, а който не иска, да бъде убеждаван да се ваксинира незнайно как и от кого;

- по проблема със Северна Македония Герджиков също няма да внесе нещо ново: продължаваме както досега, каквото и да значи това;

- за опонентите си той нямаше съдържателни коментари, като направо заяви, че е много близко до позициите на Лозан Панов;

- единственото му възражение беше срещу стила и формата на Радев и вдигнатия му юмрук срещу ГЕРБ и ДПС.

В този смисъл кандидатурата на проф. Герджиков е триумф на формата над съдържанието. Ако кампанията му тръгне в това русло, трябва да очакваме избягване на съдържателни въпроси (особено скандалите на Борисов с чекмеджета и далавери в хазарта; управлението на милиарди чрез заобикаляне на държавни поръчки; ББР и т.н.). Ще има по-скоро фокусиране върху благовидна, възпитана, образована и професорска форма, която да се противопостави на Румен Радевата (уни)форма и съдийската тога на Лозан Панов. Много от подкрепящите проф. Герджиков настояват състезанието да се превърне в точно такъв сблъсък на неполитически форми: академията срещу армията и магистратурата; академичният дискурс срещу армейската дисциплина; мекотата срещу остротата. Стигна се дотам анализатори да твърдят, че ставало даже дума за сблъсък на "различни форми на живот".

Ако президентската надпревара се сведе до избор на "форма" - било то на живот, професия, работно облекло, фризура, стил и начин на говорене, древният мъдрец Платон много би се изненадал от тази неочаквана интерпретация на теми от творчеството му. По-специално би се озадачил, ако народният, демократичен избор се спре върху философ и представител на академичните среди. Платон е бил срещу демокрацията именно защото е смятал, че философската форма на живот трудно ще бъде предпочетена от мнозинството. И затова е настоявал философите да управляват не чрез избори, а по право и закон. С проф. Герджиков в България ще опитаме да направим Платонова идеална държава по демократичен път, което ще е принос в световната политическа теория.

Въпросът обаче е друг и тук Платоновото озадачение би било още по-голямо: защо кандидатите за президент да избягват съдържателни позиции по парливи и сложни проблеми? Не е ли тяхната работа точно обратното - да заемат страна, да покажат лидерство, да подпомогнат решението на въпроси, които разделят обществото? Нали точно те - особено философите сред тях - са тези, които виждат истината, които не се подвеждат по сенките на идеите, а стигат до концептуалната им същност?

В отговор на Платон проф. Герджиков изглежда смята, че "единението на нацията" е възможно само ако фокусът е върху чистата форма, а не върху съдържанието на позициите. Затова той обещава диалогичност, отвореност към всички и възпитано отношение. Това не е малко, но дали е достатъчно? Каква е ползата от някакво формално обединение на нацията, което се дължи на това, че по всички важни въпроси просто се мълчи или се обсъждат с обтекаеми и нищо незначещи възпитани и фризирани фрази? "Олицетворението на единството на нацията" рискува да се превърне по този начин в куха метафора за отложени и нерешени проблеми. Платон решително не е бил застъпник на кухите форми - той би се разграничил от подобен подход. Ученикът му Аристотел - също.

Какво трябва да обясни проф. Герджиков

В стратегията на проф. Герджиков има и по-дълбок проблем от евентуалните възражения на древните философи. В една плуралистична, състезателна, демократична среда - каквато все пак е българската - политическа, но неутрална и равноотдалечена от всички позиция е просто невъзможна. Колкото и да се изпразва от политическо съдържание една кандидатура, тя не става неутрална и обединителна поради този факт. Бойко Борисов например с радост е приел (ако не и предложил) кандидатурата на проф. Герджиков, защото зад нейната непартийност и неутралност има изгодно за ГЕРБ политическо послание: да няма червени линии срещу ГЕРБ и те да бъдат включени в разговорите за следващото управление без предварителни условия. Без да се иска например оттеглянето на Борисов. Проф. Герджиков, по неговите думи, се зарадвал, че Борисов не поискал нищо от него. А какво повече от това да му поиска - в крайна сметка ГЕРБ се борят срещу политическата си изолация от последните два парламента. Подобно е и отношението на ДПС към тази кандидатура - за тях нейният успех би бил силен знак в посока на собствената им реабилитация. И затова те отсега заявиха, че ще я подкрепят на втори тур.

Тоест, въпреки формалната си неутралност и изпразненост от политическо съдържание, кандидатурата на проф. Герджиков вече е ясно политически позиционирана. Затова той трябва да обясни например защо смята, че ГЕРБ и ДПС трябва да са част от едно следващо правителство и защо е противник на идеята за червени линии, които да ги оставят в опозиция. В крайна сметка демокрацията е ротация - когато един управленски модел се провали и демонстрира дефекти, той трябва да бъде сменен от нещо ново. В демократичната държава има различни управленски формати и работа на политика е да избере този, който е най-добър. А в този избор няма място за неутралност под формата на обтекаемост и липса на съдържание.

И в световната политика има тенденции, които приоритизират формата и изместват съдържанието. Неслучайно медийни персони и знаменитости често стават политици. Формата, разбира се, е важна, но само дотолкова, доколкото се използва, за да се реализира някакво смислено политическо съдържание. Предстоящата кампания изглежда ще тества друга хипотеза: че колкото по-малко е политическото съдържание, толкова по-лесно ще е "олицетворяването на единството на нацията". Академично изкушените би трябвало да видят тежките концептуални проблеми в един подобен подход.

*Заглавието е на Mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #33
    Отговор на коментар #30

    Ако човек се интересува от съдържанието, съчинено на "Позитано" 20 съвсем естествено е да гласува за Радев.Колкото до слуха, само година казарма и на всеки с носталгия ще му се отще "сухия военен изказ", изобщо не е нужен цял мандат.

  2. ivand
    #32

    Има избиратели които са така заразени от вируса Радев Решетников, че колкото и да им се обяснява вредата от вредния Радев като президент они рупат ли рупат. Гафовете, нарушенията на конституцията и законите на държавата ни от Радев и неговия кагабейски екип като президент не впечатляват някой негови симпатизанти, въпреки, че те самите искат върховенство на законите, демократичен и правов ред, както и отстраняването на кадрите, чрез лустриране от тоталитарната и репресивна Дс служба (които са на

  3. velko
    #31

    Не адекватността е налице у професора.

  4. Valpet
    #30

    Очевидно, Герджиков е прекалено обтекаем като съдържание, макар и да е с добър изказ като форма. Жалко за него! Що се отнася до Панов, последният просто няма добро излъчване като изказ, макар че е по-съдържателен от Герджиков. Така че, и Панов няма сериозни шансове. Остава Радев, със съдържателния, но по военному сух изказ, с който вече свикна мнозинството от населението. Изводът е Радев няма сериозни конкуренти и остава да се бори със себе си, т.е. да не сгафи нещо.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #28
  7. ImBlack
    #27
    Отговор на коментар #26

    Герджиков просто не става. Само с подкрепата на ГЕРБ ще взема максимум 15%, ако и ДПС-то го подкрепят 20%, но това ще го провали ако изобщо стигне до втория тур, защото с това шикалкавене и това е малко вероятно. Така че, гербавият "материал" ако искат Радев да има някаква сериозна конкуренция на втори тур по-добре да гласуват още да първия тур за Лозан Панов.

  8. Преслав
    #26

    Забавни са напъните на ДБ да оплюят сигурния участник на балотажа срещу Радев.Гласувайте си още на първи тур за Зеления чорап щом ви влече и хич не правете циркове с Лозан Панов. Странно е как Панов избра да се жертва за "автентичните" ,но никога не е късно да станеш за резил.

  9. Мислимотор
    #25

    Точна диагноза. С добавка: множко му е лъгането на класика. Проблем: вече се научихме да различаваме ментарджиите. Ето, хората се отдръпнаха от шоото на тошковците. Лъгаха, че са срещу ОПГерб-ДПС, но бяха рамо до рамо с тях в Народното събрание в битката с партиите на промяната. Хората вече научиха: по делата ще ги познаете. С добавка: и по служебните правителства. Сравнението между служебните правителства на Радев и Боко научи хората кой прав, кой крив. Какво служебно правителство би назначил Герджиков, ако се наложи? Видно е отсега - гербаджии, депесарски еничари и царски лакеи, все крадци и лъжци класици.

  10. ivancho ivanov
    #24

    Обаждам се отново(#10) защото състезаниято се промени, стана по-нервно, но целта трябва да е ясна, по-добре съдия отколкото генерал, при съдията няма "строй се" в мисленето, при съденето има поне две страни! Доколкото е ясно проф. Герджилов е бил министър в кабинет на НДСВ - достъчно за деквалификация в нашата политика! Той е изучавал древния идеалист Платон, който учил, че живеем в пешери по стените на които се виждали сенките на това което ставало отвън, действителносттта не знаем! Има и философии, които ни учат да управляваме сянките - максизъм, нацизъм, фанатизъм и т.н. "Боже пази България, че и Хомос сапиенс"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.