Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ТЕЦ "Марица Изток 3" с нов собственик, свързан с "Виваком"

8 коментара
ТЕЦ "Марица Изток 3" с нов собственик, свързан с "Виваком"

Т.нар. американска въглищна електроцентрала "КонтурГлобал Марица Изток 3" има нов собственик, който е свързан със собствеността на телекома "Виваком" и "Нова телевизия.

Фондът "Кей Кей Ар" (KKR), който е акционер в собственика на "Виваком" – "Юнайтед груп", се е споразумял да купи листната на лондонската борса компания "КонтурГлобал" (ContourGlobal) за 1.75 млрд. паунда или 2.16 млрд. долара в опит да разшири присъствието си в областта на възобновяемите източници.

"КонтурГлобал" притежава 138 конвенционални и иновативни мощности в 20 държави в Европа, Латинска и Северна Америка, както и в Африка. Сред тях са вятърни мощности в Австрия и Бразилия, където има и хидроцентрала, а в Италия е собственик на соларен парк. Освен въглищната централа в България, дружеството има газова мощност в Руанда, термоцентрала в Гваделупа, комбинирана – в Испания, както и в още много държави.

Съгласно обявената в сряда сделка KKR ще плати 36 процента премия над постигнатата цена за дял на "КонтурГлобал" на борсата в понеделник.

"KKR вярва, че може да подкрепи "КонтурГлобал" в целите ѝ да намали с 40 поцента парниковите ѝ емисии до 2030 г. и да постигне въглеродна неутралност до 2050 г., посочва се в изявлението на фонда, цитирано от Ройтерс.

"КонтурГлобал" придоби въглищната централа в България през 2011 г. от италианската компания "Енел", която се раздели със значителна част от енергийните си активи заради свръхзадлъжнялост. Дружеството притежава 73 на сто от въглищната мощност, останалият дял е на държавната "Национална електрическа компания".

ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", която е разположена в старозагорското село Медникарово, е с мощност 908 МВ и произвежда средно 10% от електроенергията в България.

KKR е базирана в Ню Йорк. Глобалният инвестиционен фонд управлява активи на стойност 471 млрд. долара. Инвестициите на KKR са в различни активи - енергийни, инфраструктурни и имотни проекти, а чрез свои стратегически партньори - и хедж фондове. Притежава над 100 компании, сред които и енергийни и инфраструктурни, занимаващи се с имоти, както и със застраховане. 

Акционер е и в "Юнайтед Груп", която през юли 2020 придоби "Виваком", а по-късно закупи и "Нова Броудкастинг груп", както и вестниците на депутата от ДПС Делян Пеевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #6

    Тия движения имат най-вероятно връзка със санкциите. Но едва ли ще помогне. Американското правосъдие е като булдог, захапе ли веднъж пускане няма.

  2. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #4

    Да и умник Гюро имал глава, щото имал шапка. Логика на позитански трол. А ТЕЦът беше руина като всичко останало в тошова България, и за да стане това, които е американците вложиха десетки милиони.

  3. John Doe
    #6

    Мирише на прикрити руско-мафиотски собственици, които трескаво търсят начини да изперат крадените пари зад фасадата на регистрирани в Ню Йорк фирми.

  4. trajkow
    #5

    Дори Костов преди 2-3 дни каза че Виваком е руска! Какво баламосва читателите пак М-пул?

  5. Patagonia
    #4

    Тя ако беше соц.руина американците не биха си чупили краката от бързане с покупката. Марицата се нуждаеше от няколко козметични промени , като индустриални филтри в комините и малко западно оборудване. България щеше да бъде сега в плюс. Иван Костов не беше ли проподавател по марксистка полит-икономия ?

  6. rusonefil
    #3
    Отговор на коментар #2

    Аа ето сега налучка темата. И какво да гледаме цената? Какво общо има днешната централа със соц. руината, която продаде Костов?

  7. Patagonia
    #2

    Тази АЕЦ бе продадена от Иван Костов точно преди Симеон Втори взе властта в 2001 за 27 млн. лева. Обърнете внимание на цената за която бе продадена топло-електрическата централа. Затова сме бедни.

  8. Levitan
    #1

    Така наречените американски остават така наречени американски. Ето това е постижение. Да напишеш цяла статия (тоест изплагиатстваш) и накрая да останат повече въпроси, отколкото си дал отговори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.