Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тежко поражение за петролния картел

13 коментара
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Халид Бин Абдулазис Ал-Фалих и руският му колега Александър Новак.

Страните от ОПЕК в течение на много месеци се бориха за понижаване на квотите за производство на петрол. Сега решението официално влезе в сила. Страните участнички успяха да се договорят за удължаване на ограничителния режим още 9 месеца, но на пазарите се забелязва разочарование. Цената на петрола се понижи още повече, пише германският в. "Ди Велт".

Реакцията на пазара е удар за петролните държави. През последните месеци те направиха всичко възможно, за да се сдобият с ръст на цените. Удължаването на режима на понижаване на обемите на добив бе постигнато трудно. Много държави, например Иран и Венецуела, се нуждаят от увеличение на квотите за добив. Освен това, неотдавна бе сключен немислим до момента съюз, призван да помогне да се възстанови контролът върху петролните цени.

ОПЕК обмисля как да съществува съвместно с американския шистов петрол

Първо се пренебрегваха помежду си. После влязоха в болезнена битка. И най-накрая преговарят, макар и с противоположен дневен ред.

Историята на отношенията между ОПЕК и сектора на шистовия петрол в САЩ се разви много, откакто преди около пет години картелът откри, че неговият изненадващ конкурент се появява на основен пазар на неговия петрол.

Представители на американското шистово производство отидоха във Виена (миналата седмица), а ОПЕК подготвя пътуване на свои ръководители до Тексас в опит да разбере дали двете индустрии могат да съществуват съвместно или ги очаква нова голяма битка в близко бъдеще.

Още

Нуждата събра дългогодишните опоненти Русия и Саудитска Арабия. Тези две държави се нуждаят спешно от стабилно висока цента на петрола, за да избегнат вътрешнополитическо напрежение. За Владимир Путин, например, ниски котировки на суровините в началото на следващата година ще бъдат крайно нежелани, тъй като през март 2018 г. в Русия ще има президентски избори, на които той иска да удържи убедителна победа.

Саудитците пък планират да изкарат на борсата част от гигантския суровинен концерн Saudi Aramco. Милиардите, които шейховете се надяват да получат в случай на успех, са им необходими, за да понижат значително зависимостта на Саудитска Арабия от петрола.

И този влиятелен съюз обаче не можа да укрепи позициите на ОПЕК, отбелязва "Ди Велт".

Според Иън Еделман, експерт от HSH Nordbank, "съотношението на силите значително се е променило в последните няколко месеца". ОПЕК вече не е в състояние да съдейства за стабилния ръст на цените – в голяма степен картелът е принуден да влезе в ролята на управител на склад, коментира експертът.

Страните от ОПЕК се договориха в следващите 9 месеца те и други страни производителки, включително Русия, до март 2018 г. всекидневно да добиват дневно 1.8 млн. барела петрол по-малко, отколкото миналата година.

Някои инвеститори залагаха на това, че картелът ще удължи режима на съкращаване на квотите с още една година. Освен това се предполагаше, че съкращението ще е далеч по-голямо.

Междувременно настоящият момент предоставя максимално благоприятни условия за ръст на петролните цени. Световната икономика расте с бързи темпове – нещо, което отдавна не се е наблюдавало. Освен това големите рафинерии в Северното полукълбо се запасяват с петрол, за да произвеждат през летните месеци достатъчни количества бензин и дизел.

Но в това отношение за ОПЕК възниква още един съществен проблем – САЩ. Американците отново увеличават обемите на производство. След като през последните години на много компании се наложи да намалят производството заради понижението на петролните цени, в последните месеци ситуацията започна да се подобрява. И ако тя продължава да се развива в такава посока, американците през тази година могат да постигнат нов рекорд по производство на петрол. А това би било ново поражение за влиятелния някога петролен картел ОПЕК, посочва "Ди Велт".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #13

    руснаците си точат и шистов, и нешистов нефт и газ колкото си искат! - тЭ НИКОГА не са спазили НИКОЯ от уговорките с разните .... опеци и гюбеци - руснаците по принцип лъжат и кРъшкат от международните си задължения - все едно дали е за атомни бомби или за нефтодобив... Да, ама тоя път и с измама нЭ им се получи - санкциите им влязоха по-надълбоко ;-) - затова и пискането им вече е с две октави по-височко...

  2. Венелин Велев
    #12

    Мони, много си кръгъл, бе! "Газпром-нефть на Ямале провела 20-стадийный гидроразрив пласта". От 17 март, Пресцентър Газпром. А цените на нефта падат заради решението на САЩ да си разпродаде част от 90-дневните запаси. Тука бъка от експерти с капацитета на "бомбичка" шуменско.

  3. Днес шефката на Цбанка на рф обяви краха на "разтеж от суровини". Този период свърши-каза набиулина -нефт, газ, метали-не става... "За икономиката на РФ, от суровините влизат 80% от доходите в валута и става "страшно"- От нефтодоларите са зависими всички отрасли... Свободен превод.

  4. Коментарът е изтрит в 16:04 на 31 май 2017 от автора.
    #10
  5. анита хегерланд
    #9

    Когато една стратегия не е печеливша, защо настояват да я поддържат?! Ако американският пазар се е променил, защото правителството спонсорира шистовия пазар, то кризата трябва да включва преговори с американското правителство, а не с намаляване на добива.

  6. Коментарът е изтрит в 23:15 на 29 май 2017 от автора.
    #8
  7. Коментарът е изтрит в 23:14 на 29 май 2017 от автора.
    #7
  8. Коментарът е изтрит в 23:13 на 29 май 2017 от автора.
    #6
  9. Коментарът е изтрит в 23:12 на 29 май 2017 от автора.
    #5
  10. Рашките имат много залежи от шистов нефт и газ /например-Ямал/. Поради санкциите фирмите от останалия свят : 1.Нямат право да ги работят съвместно /случая с ЕКСОН и др./ 2. Нямат право да им дават съвременни технологии. 3. Нямат право да им дават резервни части и компоненти. И диваците ровят допотопно неефективно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.