Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тих скандал"" между СЕМ и БМК

0 коментара

Тих скандал избухна между Съвета за електронни медии (СЕМ) и Българската медийна коалиция заради неполучена покана към надзорниците да участват в дискусия за нов закон за радио и телевизия.

В писмо да организаторите Мария Стефанова от СЕМ изрази недоумение, че медийният съвет не е поканен на срещата, където се обсъждаше необходимостта от независим медиен регулатор, какъвто по идея трябва да е СЕМ.

Писмото бе прочетено от шефа на Управителния съвет на Медийната коалиция доц. Георги Лозанов, бивш член на СЕМ.

"Намирам за тенденциозно отношението към регулационния орган, който на практика е изключен от процеса на дебатите", пише Стефанова. Тя заявява, че като медиен надзорник добре познава разпоредбите на сега действащия закон за радио и телевизия и непълнотите, които той съдържа. Актът на игнориране на медийните надзорници от дискусията бил още едно свидетелство за неуважението към институционалността в България. Стефанова обаче се надявала нарушената комуникация да се възстанови.

Странно е, че СЕМ не са си получили поканите, коментира Георги Лозанов. Той определи ситуацията като "тих скандал", а фактът, че СЕМ е отложил за вторник предвиденото си за понеделник заседание означавало, че индиректно участва в дискусията.

Милотинова: Корпоративни интереси са намесват в работата на СЕМ

СЕМ не работи по политическа воля за разлика от предишния НСРТ, но се намесиха корпоративни интереси. Някои членове на съвета работят в конфликт на интереси и въобще не се притесняват от това, заяви председателят на парламентарната медийна комисия Милена Милотинова по време на дискусията. Тя е скептична за ефективността от подобни дискусии и определи срещата като закъсняла. Според нея участниците в дебата бягали от конкретиката на проблемите, а това, което се говорело, нямало чуваемост.

Докато вървеше дебтатът за нов закон, СЕМ обсъди критерии за оценка и концепция на кандидатите за генерален директор на Българската национална телевизия и Българското национално радио.

СЕМ се готви да избира шефове на БНТ и БНР

Стефанова и Лозанов са на различни позиции по казуса с управлението на БНТ от бившия ѝ шеф Кирил Гоцев. Мария Стефанова застана категорично зад Гоцев, уволнен от СЕМ с 5 на 4 гласа заради груби нарушения на медийния закон. Тя гласува "против" отстраняването му и заяви, че "всеки е невинен до доказване на противното", визирайки предстоящото разглеждане на казуса в съда.

Георги Лозанов не крие силно негативното си отношение към управлението на Кирил Гоцев в БНТ. Според Лозанов там текат процеси на "скрита приватизация". Той е един от основните застъпници на идеята за спешен ремонт на Закона за радио и телевизия. Отявлен привърженик е на идеята за публично оповестявне на капиталите на медиите, с което те биха свалили от плещите си подозренията в нечисти сделки и задкулисно трупане на капитали.

Кандидатите за шефове на БНТ и БНР, за които СЕМ насрочи конкурси, трябва да предложат съдържателна аргументация и идеи за развитие на медиите, мястото и ролята на българската култура и идентичност в контекста на бъдещата интеграция към ЕС, да докажат управленския си стаж и мениджърски опит, да имат идеи за управленски екип и структура, както и обществена подкрепа.

По думите на говорителя на СЕМ Юлияна Тончева, цитирана от БТА, концепцията трябва да представи перспективи за развитие на БНТ и БНР като национален обществен оператор, анализ на съществуващата медийна среда, финансиране, програма, технологична част.

Според СЕМ не е приемливо кандидатури да издигат организации, които са на собственици на медии и рекламни агенции, тъй като това представлява конфликт на интереси съгласно медийния закон.

До 5 април СЕМ ще приема документи за кандидатури и номинации за генерални директори на БНТ и БНР. До 31 март ще бъдат уточнени критерии и процедури за двата конкурса. За самоиздигналите се ще са необходими по три препоръки.

Документите за БНР ще се приемат до 30 април, а за БНТ - до 14 май. Селекцията на документите ще бъде съответно на 14 май и на 28 май.

Публичните защити на кандидат-шефовете на БНР са предвидени от 17 до 21 май, а на БНТ - от 7 до 10 юни. Изборът на генералния директор на БНТ ще бъде на 14 юни, а на БНР - на 26 май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.