Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тилърсън: "Северен поток 2" е заплаха за енергийната сигурност на Европа

18 коментара
 Рекс Тилърсън
САЩ гледат на планирания газопровод "Северен поток 2" между Русия и Германия като на заплаха за енергийната сигурност на Европа, каза американският държавен секретар Рекс Тилърсън, цитиран от Ройтерс. 
 
Полша, Украйна и балтийските държави се опасяват, че газопроводът ще засили зависимостта на Европа от руския газ и ще даде на Кремъл милиарди долари допълнителни приходи, с които да финансира още по-голямо нарастване на военната си мощ по границите на Европейския съюз.
 
"Както и Полша, САЩ са против "Северен поток 2", защото смятаме, че той ще подкопае цялостната енергийна сигурност и стабилност в Европа", каза Тилърсън на съвместна пресконференция с полския външен министър Яцек Чапутович след разговорите им във Варшава.
 
"Нашата опозиция (срещу газопровода) се базира на общите ни стратегически интереси", добави държавният секретар.
 
Северните европейски страни изразиха своите опасения за сигурността заради тръбата, която ще бъде положена край техните брегове по дъното на Балтийско море. Германия и Австрия обаче са фокусирани повече върху икономическите изгоди от наличието на по-евтин газ и казват, че всяка допълнителна газова инфраструктура може да допринесе за по-висока сигурност на доставките в Европа, отбелязва Ройтерс, позовавайки се на неотдавнашно изявление на германското икономическо министерство. 
 
Агенцията припомня, че и Полша все още задоволява около две трети от консумацията си на газ с внос от Русия. Тя обаче инвестира значителни средства в изграждането на терминал за втечнен природен газ на брега на Балтийско море, като подписа и дългосрочен договор за покупка на втечнен газ от САЩ. 
 
"Ние сме горди, че подкрепяме енергийната диверсификация и сигурността на Полша", каза Тилърсън. 
 
Двамата външни министри се ангажираха също така да засилят отбранителното сътрудничество между Полша и САЩ. Чапутович каза, че Варшава би желала САЩ да засилят военното си присъствие в страната. "Разполагането на американски войски на наша територия дава на поляците чувство за сигурност и ние сме благодарни за това. Искаме това присъствие да се засили и да стане постоянно", посочи той, цитиран от Асошиейтед прес.  
 
Полско-американското отбранително сътрудничество получи силен тласък миналата година с разполагането на около 5000 американски войници в Полша като част от две отделни мисии - американска и натовска.
 
Тези мисии имат за цел да вдъхнат увереност на съюзниците от източния фланг на НАТО, че алиансът има сериозно намерение да ги защитава от руска агресия, посочва АП, цитирана от БТА.
 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #18

    Ще черпят! ЯКО Приключение на французите. Цял месец разтоварват –натоварват и връщане до Испания. Танкер Gaselys на френската компания Engie с първата партида от втечнен природен газ (LNG) от Ямал вече е в терминала на американското пристанище в Бостън, съобщава агенция "Блумбърг" на 28 януари. Втечният газ е транспортиран в пристанището на Isle of Grain във Великобритания, след това е презареден пак на танкер Gaselys, за Бостън. После в деня, преди танкерът да се разтовари е обърнал и тръгна към брега на Испания. После пак Бостон...

  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #17
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  4. Miau
    #15
  5. Miau
    #14
  6. Ощавен маркиз
    #13

    Естествено, че рашката газова пр...дня ще бъде купувана от проспериращия европейски запад и бившите сив-варшавски лагернички, докато я има. А нея си я има в базбаят количества, къкто е известно, и полугладният рашки популус винаги в близките 50 годин ше разчита на тва си /единствено почти/ имане. Инак ше мрие гладен или ше се разсели /като беден евреин/ по планетката ни. Украинските тръби ше се ползват, наште - също, мое и северният паток-2 да стане, па и турският да са завърши... НО, ВСИЧКО ТВА

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #12
  8. ivancho ivanov
    #11

    "Северен поток 2 е заплаха ..." г-н Тилърсън не само за енергиината независимост на Европа, а и за цялстната и мезависимост чрез парите, които Путин би получил! Пари за кибератаки и подкупи(вж. Марин ЛьоПен, САЩ напр.).

  9. Лизи Гугуткова
    #10

    „Германия и ЕС са заинтересовани от запазването на транзита на газ от Русия през Украйна. БЕРЛИН, Запазване на ролята на Украйна като транзитна страна за руския газ в интерес на Германия и други държави от ЕС,“ каза говорителят на на германския кабинет Щефен Seibert .

  10. trezwomislesht
    #9

    През 2018 година САЩ планира да се превърне от нетен вносител, на износител на втечнен газ. Американският втечнен газ катастрофира на европейските пазари. Показателен пример за това е Литва, която тръгна по пътя на доставки на втечнен газ от САЩ, позиционирайки го като алтернатива на руското "синьо гориво". Това удоволствие се оказа доста скъпо. "Газът се доказа толкова по-скъп от руския, че литовското ръководство трябваше на законодателно ниво да принуждава големите доставчици да закупуват определени

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.