Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тилърсън затяга юздите в Държавния департамент

2 коментара
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън миналия месец затегна контрола си върху Държавния департамент, като си върна правомощия, държани досега от друг висш външнополитически служител. Това действие според критици ще забави важни решения и ще маргинализира дипломати от кариерата.
 
Така бяха иззети широки правомощия за взимане на решения, възложени от бившия държавен секретар Хилари Клинтън на третия по ранг служител във ведомството - заместник-държавния секретар по политическите въпроси.
 
Тези правомощия сега ще бъдат запазени за Тилърсън и отдела за политическо планиране, обикновено оглавяван от политическо лице. Тилърсън проучва внимателно как са разпределени правомощията, каза служител в Държавния департамент, което "ще има за резултат реорганизация, а тя на свой ред ще донесе по-голяма прозрачност, яснота и ефективност във взимането на решенията в министерството".
 
На 17 юли Тилърсън отмени решение на Клинтън от 2009 г., възлагащо на заместник-държавния секретар по политическите въпроси, пост заеман в момента от дипломата от кариерата Томас Шанън, "всички правомощия и функции, с които е облечен държавният секретар".
 
Бивши служители казаха, че решението на Клинтън е помогнало за по-бързо взимане на решения, когато тя или нейният заместник са били на посещения в чужбина.
"Пътуването е задължително, за да си вършиш работата на дипломат както трябва", каза бивш служител в Държавния департамент, работил по времето на Обама. "Налага се делегиране на права, иначе работата ще остане несвършена."
 
Решението на Тилърсън бе взето в момент, когато повечето висши длъжности в Държавния департамент са или незаети, или са възложени временно на действащи служители. Държавният секретар каза, че иска да е внимателен в назначенията, докато преразглежда организацията в Държавния департамент.
 
Тилърсън призна вчера пред журналисти, че има "много дупки", но че е успял да свърши и много, "тъй като има забележителни, талантливи, професионални външнополитически служители в тази сграда".
Но бавният процес на назначенията блокира взимането на решения и има за резултат разкъсване на връзката между редовите служители и висшето ръководство, заявиха дипломати и някои членове на Конгреса.
 
"Ние не знаем каква е политиката, дипломатите също не знаят", каза сенаторът демократ Бен Кардън от сенатската комисия по външните отношения.
 
Другото правомощие, което Тилърсън иззе през юли, беше одобрението на докладите на Държавния департамент за Конгреса, които сега се възлагат на отдела за политическо планиране. За разлика от висшите служители директорите на отдели и служителите им не се нуждаят от утвърждаване в Сената.
 
По закон от Държавния департамент се изисква да изготвя стотици доклади за Конгреса всяка година, включително за терористични действия, състоянието на човешките права в отделните страни, за стратегиите на държавите за контрола над наркотрафика, състоянието на религиозната свобода по света и за трафика на хора.
 
Обикновено тези доклади се подготвят от отдели и посолства, които имат опит по съответните теми и се преглеждат от бюрото по правните въпроси в Държавния департамент, преди да бъдат изпратени в Конгреса. Трима бивши служители казаха, че 
 
решението последната дума за докладите да има екипът в отдела за политическо планиране ще доведе до внасяне на политически съображения при тяхното изготвяне. Заместник-държавният секретар по политическите въпроси обикновено е външнополитически служител от кариерата и отговаря за няколко регионални бюра.
 
Решението е "заграбване на власт" от отдела за политическо планиране, смята Елиът Коен, който е бил съветник при администрацията на Джордж У. Буш. "Нужен е силен заместник-държавен секретар по политическите въпроси", посочи Коен. "Не можеш да управляваш Държавния департамент с малък екип . . . нужно е да установиш добри работни отношения със специалистите в министерството." 
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #2

    Тези които изскват цялата власт е много вероятно да не могат да управляват ефективно. Това се случва когато управляащите говорят неща които нямат намерения да направят.

  2. boriana
    #1

    Правилно. Май там свободата е преминала в свободия. Ако тези които са бодели борба срещу Тръмп в името на своята власт и ненарушаване на статуквото в кочина..та им , знаеха как това се преценява отвън и колко вреди на образа на страната им, ако знаеха, че в действията им няма нищо патриотично, а чиста форма на политическо публично боричкане, щяха да го правят политически културно, забавно и деликатно. По английски. Вместо това приличат на каубои, които се изпозатрелват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.