Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тимерманс: Въглищата нямат бъдеще, но ЕК ще гарантира справедлив преход

27 коментара
Франс Тимерманс

Ще разгледаме българския план за възстановяване и развитие като имаме предвид енергийните предизвикателства пред страната. Ще гарантираме справедлив преход за въглищните региони, никой няма да бъде изоставен и забравен. Това заяви зам.- председателят на ЕК по климатичните въпроси Франс Тимерманс при откриването в петък на форум, посветен на предизвикателствата и възможностите на зеления преход. Той се организира в София в деня, в който София праща в Брюксел за одобрение своя план за климатична трансформация със записана индикативна дата за затваряне на въглищните мощности през 2038 г., но с намерение да се преговаря за 2040 г.

"Сега единствената държава без план е Нидерландия", каза Тимерманс, който е от там. Той отбеляза, че е израснал във въглищен регион и дядовците му са били миньори и е бил свидетел на един недобре извършен преход там. Затова е изключително важно на работещите на такива места да се осигурят алтернативи и работни места., не да им се каже: Има работа в София, посочи представителят на ЕК.

"Сега се налага държавите да променят икономическият си модел, по който са работили в последните 200 години. Всичко досега се опира на изкопаемите горива. А сега обаче ние искаме да преминем към нови енергийно възобновяеми източници. Не казваме, че още утре може да извадим изкопаемите горива от енергийния микс. Нужен е преход в чиито рамки въглищата първоначално да бъдат заменени с природен газ. Атомната енергетика също ще играе сериозна роля. Но стъпка по стъпка трябва да стигнем до един момент, в който икономиката, растежът, благосъстоянието на хората, не зависят от изкопаемите горива, а от възобновяемите източници", посочи Тимерманс, който на влизане за форума бе посрещнат от представители на синдикатите, които символно бяха запалили свещи за въглищната индустрия..


Сн. БГНЕС

"Имаме 30 въглищни региона в Европа и те знаят, че бъдещето им не може да е обвързано с изкопаемите горива. Нужни са по-добри работни места, социално и икономическо развитие, което поражда напрежение в такива региони", каза още Тимерманс. Според него работещите в областта на въгледобива трябва да бъдат обучени и преквалифицирани.

"Необходимо е да имаме инфраструктура, която ще играе ключова роля за мобилността и свързаността за бъдещето, тези, които работят в областта на въгледобива, трябва да бъдат обучени, да им бъдат променени уменията, да бъдат преквалифицирани", заяви зам.-председателят на ЕК.

"В България имате страхотен мозъчен потенциал, българи работят във фирми за информационни технологии в цял свят, огромна възможност виждаме в електромобилността, като погледнем и красотата на тази държава, огромни възможности се крият в туристическата индустрия и сектора на услугите", заяви Тимерманс.

Той отбеляза, че сегашната криза с цените на енергийните ресурси се дължи изцяло на търсенето заради възстановяването на икономиките след Covid пандемията и пазарите ще се успокоят следващата пролет. По думите му в цялата тази ситуация цените на енергията от ВЕИ остават ниски и стабилни на фона на растящите от газ и петрол.

Върху приемането на българския план за възстановяване и шансовете за промяна и развитие на икономиката, който предлага той, акцентираха и служебният премиер Стефан Янев, и заместникът му Атанас Пеканов, отговарящ за еврофондовете.

"В обществото ни имаме нужда от допълнителен дебат за зеления преход и да не се фокусираме върху това, което затваряме, а какво градим и отваряме, за да градим зелено бъдеще в диалог", каза Янев по време на конференцията.


Сн. Министерски съвет

Той предупреди, че у нас енергийната интензивност на икономиката е 4 пъти по-висока от тази в ЕС и това води до повече въглеродни емисии и в допълнение сме зависими от енергията от въглища. При неплавен преход индустрията е застрашена да намали конкурентността си, да започне внос на суровини от трети страни и да мигрира производства в държави извън ЕС.

"Твърде дълго в България избягвахме трудните теми, климатичната криза е тема, от която дълго време сме странили. Това е типичен пример за пазарен провал, от който без сериозни интервенции нещата няма да се случат и няма да стигнем до правилното решение", коментира пред форума Атанас Пеканов

"В последните седмици отворихме важни дебати, допълнихме нови реформи, без да даваме празни обещания", каза още той.

"Не можем да оставим тези въпроси за бъдещето, трябва да ги решаваме сега", заяви Пеканов. "Трябва да разберем и предизвикателствата. Притесненията на гражданите, на хората във въглищните региони, за тяхното препитание, за тяхното бъдеще. Само с ясното осъзнаване, че много пъти през последното десетилетие сме правили грешката да нямаме компенсиращи механизми, да нямаме инструменти, с които институциите и държавите да адресират притесненията на гражданите, че понякога сме ги оставяли без подкрепа. Само тогава, когато осъзнаем това, можем да намерим правилния консенсус какви да бъдат решенията. Само тогава можем да се движим напред", отбеляза вицепремиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:30 на 21 декември 2022 от автора.
    #27
  2. асен
    #26

    този гнусен социалистин и брада си пуснал, за да изглежда по-интерлигентен, но е прост като дирник!

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #25
  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #24
  5. eagle_eye
    #23
    Отговор на коментар #21

    Въглищните централи трябва да бъдат запазени като част от националната ни сигурност, но делът им в енергия2ния микс трябва да падне драматично на годишна база. Това е напълно възможно да се постигне.А ако по зелената сделка ни подпомогат с милиарди за създаване на ВЕИ, то това би било добро за икономиката.Сега зависим тежко от тези централи, но защо това да се приема за вечна даденост? Един ден ще ги държим тези центали така както държим телеграфър и радиуоточката - само за екстраординарни ситуации.

  6. Stefan
    #22
    Отговор на коментар #8

    Атомна енергия не може да балансира системата. Атомната енергия сама трябва да бъде балансирана от централи на фосилни горива или ПАВЕЦ. Добре е човек да се поограмоти преди да пише по сериозни теми.

  7. Stefan
    #21

    И не забравяйте, че Демократична България подкрепя зелената сделка и затварянето на въглищните централи. #winter is coming! А с нея идват и избори ;)

  8. Stefan
    #20
    Отговор на коментар #9

    Аргументи нещо?Няма!Т.е. с коментара си просто показваш на всички, че си поредният зелен наркоман.Не защото вярваш в нещо, просто си се оду... в посока ЕК дотам, че повече няма накъде ;)А иначе бих оценил ако живеещите извън България намалите мслко активността си, очевидно е от километри, че изобщо не ви пука за нас, които все още живеем тук.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  10. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.