Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тодор Танев: Робството си е робство и ще пребъде

"Никъде не съм казал, че моментално си хвърлям оставката с ритуални някакви танци на самоубийство"

44 коментара
Тодор Танев. Снимка: БГНЕС

Робството си е робство, срещу съжителството никой не е вдигал въстание. Това коментира министърът на образованието и науката Тодор Танев в отговор на въпрос как да фигурират в учебниците по история 500-те години османско владичество по българските земи.

Той посочи, че окончателното решение трябва да бъде взето след 28 дни.

"Този термин, който е придобил национално значение и продължава да служи за спояване на българската нация, е, остава и ще пребъде робство", каза просветният министър.

"Моето лично отношение е, че робство е имало. Но аз бих добавил следното - Чипровско въстание, Руско-турска война, Баташко клане - това са факти, констатира Танев. Има различни видове робство - индивидуалното, каквото има в Америка, оковите на отделния човек. Но има и духовно. Има политическо робство, когато нямаш държава - като поляците. Аз със себе си нямам съмнение в това, че правилният термин, който е добил национално значение, който продължава да служи за скрепване на българската нация, е, остава и ще пребъде, като робство", обясни министърът.

Танев посочи, че терминът "съжителство" е от литературата и става дума за съжителство между различни етнически групи - евреи, арменци.

Говорим за отношенията в личен план, разясни той.

"Робството си е робство, съжителството е съвсем друго нещо и двете могат да съсъществуват по едно и също време, но все пак има още един термин и той е владичество", коментира Тодор Танев.

"Не аз съм въвел думата съжителство, тя беше въведена 90-те години от съвсем друг министър. Сега аз трябва да чистя авгиевите обори на внасянето на този термин от друга област в историята", добави той.

"Никое дете никога, доколкото знам, не е санкционирано за това под никаква форма (ако употреби понятието "турско робство"). Лично аз ще накажа този, който санкционира което и да е българско дете, което определи политическата система от този период като робство", обеща Танев.

По думите му преди две години и също така преди една година са пуснати писма към Историческия институт на БАН и към две катедри по история в Софийския и Великотърновския университет да дадат отговор за научната интерпретация дали е робство или нещо друго, но до този момент няма отговор.

Министърът отбеляза, че в момента се използва терминът "владичество" в очакване да изтекат тези 28 оставащи дни от законния един месец за разглеждане на проекта от историците.

По думите му те трябва да обосноват дали да се използва терминът робство или владичество.

"Нямам право да се намеся в това - нека научната колегия да определи термина. Казах ви чистосърдечно за робството. А след като историците не ми казват, аз очаквам хората да ми кажат", посочи Танев.

Той за пореден път коментира и темата с евентуална негова оставка.

"Този, който ме е назначил, е министър-председателят и искам да остана да си върша работата, заяви Танев. Никъде не съм казал, че моментално си хвърлям оставката с ритуални някакви танци на самоубийство, продължи той. От политическа гледна точка е правилно министър-председателят, който те е сложил и който е отговорен за цялата коалиция, да прецени дали да изляза и в кой момент да изляза", каза Танев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #44
  2. Apostol
    #43

    А как са се чувствали хората, бре Владо? Като свободни творци на свободния дух??? Не виждаш ли, че всичко живо, което е било с аткъв дух е хукнало по чужина, от там да се организира за съпротива. И какво ще запишеш в учебника - имало е турско робство без роби???

  3. Apostol
    #42

    Владо, братко, разбирам яростната ти ненавист към робството и особено към това, че си потомък на роби, но е така. Май си прочел само първото изречение, а не и "обстоятелствената част". Били сме под робство и то толкова черно и кошмарно, че в най-просветения век - 19-ти, в края му, един американец, носещ името на първия месец на годината, е бил втрещен от това, което е видял след априлските погроми. И го е описал с вопъл в душата. Не е написал възторжен очерк за мирното съжителство и благоденствие.

  4. Bлaдo
    #41
  5. Косьо Генчев
    #40

    До Владо
    Виж какво, Владо .... много мислих дали да ти отговоря и ... не се сдържах! Аз, за разлика от теб, няма да бъда язвителен. Ще си призная, че съм роден в робство (през далечната 1951 г.), но твоите думи - "никой не ти пречи да си останеш роб до края на заблудения ти живот" не са верни. Идва време да си умра като свободен човек, защото всяко робство, дори и комунистическото си има все някога край.
    А иначе по темата: ако погледнеш в тълковния речник на българския език ще установиш, че иго =

  6. Bлaдo
    #39

    наистина ли питаш? :-) - разликата е, че думата "робство" е производна на "роб", а "иго" е "състояние на чуждо държавно управление, при което дадено население е обезправено и лишено от възможността за самостоятелна политическа, икономическа и културна изява". Тоест - не оспорвам нито турското иго, нито романа "Под игото", но си запазвам възможността прадедите ми да не били роби.

  7. Apostol
    #38

    Драги Владо, какво е написал Дядо Вазов всички знаем.Каква е разликата между иго и робство? Драга Милена, прадедите ти може да са били собственици, но са били абсолютно безправни, всеки келяв читак е можел да влезе в дома им, да вземе каквото поиска, да ги заколи, да ги подпали и това е било нетгово право. Българиет са били рая. Да не говорим в началните години на съжителството - масово прибиране на всичко здарво и читаво и продажба на робските пазари в Александрия. Кръвен данък. Не се правете на

  8. Bлaдo
    #37

    никой не ти пречи да си останеш роб до края на заблудения ти живот, Косю Ганчев. Аз съм направил друг избор - като предците си ще се дразня и ще давам отпор на всякакви турски, руски и руско-турски попълзновения към българската независимост и територии. ============ между другото - Вазов не е написал и "Под робството", кандидат-робе ;-)

  9. Коментарът е изтрит в 13:13 на 28 януари 2016 от автора.
    #36
  10. Косьо Генчев
    #35

    Иван Вазов, патриархът на българската литература, не е написал "Под съвместното съжителство"! Той не е написал и "Под владичеството"! Той сигурно се "обръща в гроба си" от днешните сквернословия на неоидиоти! Не е ли срамно да променяме историята, заради конюнктурни проблеми с една антиконституционна партия в България! Всичко това казвам за голяма част от участниците в този форум. Не е редно да се чуствате комплексирани заради фактологията в историята ни. Историята е такава, каквато е и никакви лични чувства и настроения не могат да я променят. Няма да станете по-възвисени, ако отричате съществуването на турското робство и няма да ви стане по-леко на душата от това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.