Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът от биомаса ще струва между 162 и 215 лв. за мегаватчас

12 коментара
Токът от биомаса ще струва между 162 и 215 лв. за мегаватчас

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определи цените, на които собствениците на бъдещите централи, произвеждащи ток от биогориво, ще продават електроенергията си. Досега това бе основната пречка пред инвеститорите с намерения да строят подобни мощности. Те не искаха да рискуват парите си, без да знаят каква ще е възвръщаемостта на капитала им.

Това вече е ясно, след като ДКЕВР публикува на сайта си в сряда цените без ДДС за тока от централи с инсталирана мощност до 5 MW, според вида биомаса, използвана в горивния процес.

Енергията от мощности, работещи с отпадна дървесина от горското стопанство, стърготини отдървопреработване, мебелна промишленост и др., ще се продава за 215 лв./MВтч. Централите, които горят енергийни култури като магарешки бодил, обикновена тръстика, сорго, мискантус и др., ще получават 184 лв./MВтч от реализираните количества. За съоръженията, ползващи селскостопански отпадъци от земеделски култури като слама, царевични стебла, лозови пръчки, цената е 162 лв./MВтч.

От енергийната комисия посочват, че очакванията  са с одобрените преференциални цени на тока от биомаса да се стимулира развитието на пазара на възобновяема електрическа енергия с първичен източник биомаса. В България, въпреки многото изследвания и разработки за оползотворяване на селскостопанските и горските отпадъци, както и за отглеждане на енергийни култури, все още не са изградени централизирани инсталации и мощности. А страната ни е поела ангажимент да увеличи дела на електрическа енергия, произведена от възобновяеми източници до 11 процента в брутното вътрешно потребление до 2010 година, припомнят от регулатора.

От ДКЕВР са изчислили, че определените цени покриват инвестиционните разходи на бъдещите проекти. Комисията се е запознала с различни доклади, според които средният инвестиционен разход за изграждане на нова централа на биомаса стига до 5 хил. долара за киловат. В САЩ цената е между 2000-2500 долара за киловат инсталирана мощност, посочва анализ  на Международната енергийна агенция. В Европа стойността е от 1000 до 5000 долара/кВ според технологията, нивото на развитие и големината на централата.

Според анализи на цените на суровините, ДКЕВР е приел осреднени стойности за горивните разходи. Така е прието, че разходите за отпадна дървесина от горското стопанство и стърготини от дървопреработване са.47 евро на тон. За отпадъци те слама, царевични стъбла, слънчоглед, лозови пръчки от резитба стойността е 30 евро на тон. За енергийни култури (магарешки бодил, обикновена тръстика, сорго и мискантус) разходите са 37 евро/т.

В определените преференциални цени е предвидено средно ниво на експлоатационните разходи, без амортизационните, от 16.5% от общия размер на годишните разходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кой да е
    #14

    ???

  2. Предложение
    #13

    Тъй като депутатските фекалии са най-калорични, предлагам строежът на магистрален тръбопровод за биомасата да започне от Народното събрание.

  3. Възмутен
    #12

    Многозначително заглавие. Това съобщение може би интересува т.н. инвеститори или перачи. За да го разбере народа кажете каквеа е цената на тока от ВЕЦ, ТЕЦ или АЕЦ за да мога да си направя сметката какъв ток да си купувам

  4. ХАХАХА!!!
    #11

    и от него може да направиш добро сравнение...да видим най-евтиното, което видях:"За съоръженията, ползващи селскостопански отпадъци от земеделски култури като слама, царевични стебла, лозови пръчки, цената е 162 лв./MВтч." Т.е. 1 кв/ч е 16.2 ст. Т.е ще плащаме тока хем на "енерото", хем чрез данъци за субсидия на тези биомашески ЕЦ-ове.

  5. Иванчо
    #10

    Кой е авторът? За да го питам на кого ще продават ел.енергията производителите, ползуващи за гориво растителни отпадъци?!? И кой и защо ще покрива разликата, спрямо нормалната цена?

  6. ХАХАХА!!!
    #9

    дойат от ЕС...Извинявай, но от къде идват "парите на ЕС"?Съвсем случайно България дава пари на институцията "ЕС", от където ще се разпредлеят (след като се вземат няколко стотин милиона за поддържането на администрацията разбира се).Това, че ЕС решава да ги дава за неефективни технологии си е тема на друг разговор.А това "ще намалят зависимостта от Русия" и "отлагането на кризата" си е доста смешно при количеството ел. енергия, която ще се произвежда по горния начин.

  7. Иванчо
    #8

    Съгласен съм с преждеписалия. Ще добавя че става дума за далавера, от която ще спечелят производители на оборудване, строители и др. Икономическия ефект сега и в близките поне 5 години е отрицателен, но с изкривени цени (както често ставаше при Тато) това ще се замаже. Неотдавна се вдигаше шум с думата "когенерация" и се предлагаше да се правят газови централи и те да ползуват преференциални цени по която да продават ел.енергията. Сега шлагер ще става биомасата. Икономическата логика изисква дасе каже на каква цена изнасяме ел.енергията и държавата да изкупува от производителите независимо дали горят биомаса на същата. И който ще строи централа да се съобрази с това.

  8. nqkoi drug
    #7

    Samo da kaja 4e vsi4ki izkazali "mneniq" do tuk vuob6te ne razbirat za kakvo stava duma. Ako pone malko 4etohte 6tqhte da znaete 4e parite za subsidiite idvat ot ES a ne ot BG, a ot tova 4e proizvejdame tok ot tezi EC-ove 6te namali energiinata ni zavisimost ot Russia. Su6to taka e i po-dobro ot ekologi4na gledna to4ka. A toka se izkopuva ot NEK zaduljitelno (po zakona za vuzobnovqemite izto4nici). A i tova sa investicii koito:1.6te vleqt pari v bg ikonomika.2.6te otlojat energiinata kriza.3.6te

  9. ............
    #6

    Ne moga da se saglasia s Vas. Ikonomicheskata logika iziskva vseki proizvoditel da prodava toka na tsena na koiato mu e izgodno, a Nek da reshava na kava tsena moje da izkopuva i na kakva tsena moje da go predostavia na klientite si. Shto se otnasia do iznosa na tok, toi dalech ne e nai-dohodonosnia business. Prodajbata na toka na chastni litsa ili korporativni klienti e dalech po-izgodno. Triabva da se vidi che na mejdunarodnia pazar toka niama opredelena tsena a se kopuva i prodava na tsena opredelena

  10. starec
    #5

    Цената на киловат/час от Козлудуй е 1,5 ст.,а от топлоцентралите е максимум 5 ст.В Гърция цената е 7 евроцента за потребители!А сега правете сметки кой краде и колко пълни гушата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.