Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът поскъпва и заради парниковите емисии

15 коментара
Токът поскъпва и заради парниковите емисии

Исканото от енергийните дружества поскъпване на тока от 1 юли 2009 г. е и заради сумите, които трябва да се плащат за изхвърлени в повече парникови квоти от електроцентралите в сравнение с разрешените им в националните планове на страната. Това съобщи във вторник изпълнителният директор на НЕК Мардик Папазян пред журналисти в старозагорското село Медникарово, където присъства на официалното приключване на рехабилитацията на ТЕЦ "Марица Изток-3”.

В заявеното от НЕК 19 на сто повишение на цената за пренос и за технологични разходи е отразено повишението на тарифите на електроенергията от когенерациите на топлофикациите от януари 2009 г. Независимо от планираното им намаление от юли, сумите остават по-високи от цените, които плаща НЕК. Заради разликите ще загубим 40 млн. лв. за първото шестмесечие на годината, посочи Папазян.

От когенерации се произвежда 1/30 от общото потребление на електоренергия, само искането за вдигане на тарифата за технологични загуби ще покрие анонсираните от председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов 4-5 процента евентуално вдигане на цената на тока.

Отделно в поисканото повишение дружеството вкарва 45 млн. лв., които трябва да плати на трите топлоцентрали в региона на "Марица Изток” – 1, 2 и 3, за това, че са изхвърлени по-големи от разрешените им количества емисии въглероден двуокис. Тези суми няма къде другаде да бъдат отразени, освен върху крайния потребител, допълни шефът на НЕК.

Според него отражението на произвежданата от възобновяаеми източници електроенергия върху крайните цени, ще е минимално, тъй като в момента от вятър, слънце и биомаса или биогорива се произвежда около 1.4-1.6 от общото количество, коментира Папазян.

НЕК и ЕРП-ата си прехвърлят приходите от поскъпването

Шефът на НЕК отхвърли обвиненията на електроразпределителните дружества, че цялото увеличение на цената на тока за битовите потребители отива в държавната компания и централите, а за тах остава само 1 процент, както твърдят от ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН. Нормата на възвръщаемост на НЕК е 1.2 процента, а на ЕРП-ата – 12 на сто гарантирана от приватизационните договори печалба, посочи шефът на НЕК. Той даде за сравнение как неговата компания при оборот над 3 млрд. лв. е реализирала печалба от 40 млн. лв. за миналата година, а ЧЕЗ при оборот от около 500 млн. лв. има печалба от 70 млн. лв.   

Папазян оцени като грешка приватизацията на електроразпределитеблните предприятия, като посочи, че по този начин не може да се прави социална политика, каквата е практиката на правителството.

Статистиката на електрокомпанията сочи, че за първото тримесечие потреблението на еклектроенергия от стопанските субекти е намаляло със 17 на сто за първите три месеца на годината. За пръв път от 4 години насам се забеляза спад в консумацията и то в такива размери, каза Папазян.. При бита свиването е 2-2.5 на сто за същия период. Общият спад в производството на електроенергията е 1.3 на сто.

Износът същият – печалбите в пъти по-ниски

Въпреки това обаче износът на ток от страната се запазва на същите нива като януари –а прил 2008 г., когато в този период за повече от месец бе забранен експортът заради студената зима, каза шефът на НЕК. Приходите от тази дейност обаче са силно спаднали заради срива на цените на тока в Западна Европа и Румъния и намалялото търсене. Ако преди печелехме по 15 евро от изнесен мегаватчас, сега печалбата е 25 евроцента, каза Папазян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. никой
    #16

    Колко пъти да го повтарям това бе?На монополистите износът им намаля и цените паднаха драстично, писаха го всички вестници преди месец.Още тогава на всеки мислещ му стана ясно, че ще опитат да избият загубите в печалбите от вътрешните цени.Щото ние сме овце, а Шушулов е говедо.

  2. PAK GLASUVAITE ZA TIAX
    #15

    ,

  3. Сашо
    #14

    Аз от кога мрънкам, че всички тия въглероднодвуокисни сценарии за свършека на света чрез глобално затопляне са поредната фалшива тревога, разтръбявана от масмедиите по поръчка на вече исвестни тарикати, с крайна цел - нови данъци.

  4. boby1945
    #13

    ама поскъпването се дължи и на "липсата" на блокове №№ 3-4 в АЕЦ (шитнати с лека ръка от деди и хората му) произвеждащи ел.енергия по 15 лв/МВтч, която сега се "замества" от ТЕЦ Марица изток 3 и ТЕЦ Варна с по 55-70 лв/МВтч Затова и Папазян / Попски не "кяри" от износа!!

  5. Голем прът
    #12

    Тоя защо още ходи свободен и мърси белия свят. Мръсен, продажен и изключително тъп чиновник. Типичен продукт на социализма. По какво ли е професор тоя идиот?

  6. Wat
    #11

    "Ако преди печелехме по 15 евро от изнесен мегаватчас"1 мегаватчас = 1000 киловата т.е печалбата 15евро/1000 или около 3 стотинки. Ако новата Белене работи само за износ с тази печалба няма да се изплати никога. При цена с далекопроводите от около 7 млрд евро /14 млрд лева/ при 3% лихва по заема анюитетната вноска за 60 год/срок на работа на блоковете/ е около 380 млн лева годишно.

  7. 7UP
    #10

    Много ми е интересно - защо имаше режим на тока ( на времето ) при всички АЕЦ блокове. Сега няма, но ...честито на печеливщите шу-му

  8. ха
    #9

    заради глобалното затопляне,заради свинския грип и заради ланшния сняг...само слушайте оправданията им за поредния грабеж на ошушкания народ.

  9. поп Грую
    #8

    България няма нужда от нова руска АЕЦ , а от два нови реактора на площадката на АЕЦ "Козлодуй" която е лицензирана ,има изградена инфраструктура и само замяната на старите руски чайници с изтекъл гарнционен срок , по-ефективни от АЛСТОМ или Уестингхауз,ще осигурят перспективните нужди на страната ни.тъпо е и е промиването на мозъци за наивници ,да се натискаме да ставаме енергиен център на Балканите ,след като се видя,че сме напълно зависими от вноса на енергоносители.В крайна семтка ,при Европейския

  10. boby1945
    #7

    яка тежка индустрия в онези години 1978-1989 която "дърпаше" яко ток примерно 25 млрд. кВтч/година през 1988 + 13 млрд. кВтч/година от населението плюс още разни. Блок № 6 1000 МВт в АЕЦ не работеше.Сега тежката индустрия "загина" или се "сви" и потреблението в индустрията е колкото и при населението ~ по 12 млрд. кВтч/година. Въведоха в работа бл. 6 в АЕЦ и бл. 8 в ТЕЦ марица изток и затова ток бол, ако и без 1760 МВт на АЕЦ бл. №№1-4.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.