Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът поскъпва между 11 и 25% от 2013 г.

Въглищните централи трябва да вложат 1 млрд. евро в чисти технологии или да купуват парникови квоти

15 коментара
Токът поскъпва между 11 и 25% от 2013 г.

Токът ще поскъпне с минимум 11 на сто от 2013 г. заради изискването на Европейската комисия ТЕЦ-овете да купуват на търг необходимите им квоти за изхвърляне на парникови газове. Това става ясно от одобрения в сряда от правителството Национален план за инвестиции за периода 2013 – 2020 г.

Близо милиард евро трябва да инвестират за този период инсталациите за производство на електрическа енергия, са изчислили от икономическото министерство (при цена от 15 евро на тон емисии СО2). ТЕЦ-овете могат да избират – да купуват квоти на търг, или да инвестират в намаляване на изхвърляните вредни газове чрез поставяне на сероочистващи инсталации, ремонт и модернизация, преминаване към биомаса и т.н.

В момента България не плаща за емисиите въглероден двуокис (СО2), излъчвани от ТЕЦ-вете, но това става задължително от 2013 г. Ние сме една от страните, на която е позволена т.нар. дерогация – преходен период (до 2020 г.), за частично изкупуване заради ниския ни брутен вътрешен продукт.

Директното преминаване към пълно изкупуване на емисиите СО2 ще доведе до рязък скок на цените на електоенергията – от порядъка на 25 на сто, става ясно от документа.

“Почти в целия ЕС са напълно платени квотите...така, че тук не става въпрос...Защото зная какви заглавия ще се появят утре "Цената на тока се увеличава, драги българи, вие умирате...Ние имаме шанс и ще направим всичко възможно – МИЕТ ще направи всичко възможно това да стане по-плавно", коментира темата екоминистърът Нона Караджова.

Преди ден председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев прогнозира, че заради изчерпването на безплатните парникови квоти за периода до 2012 г. още от следващата година токът ще поскъпне с над 7 процента.

За драстичен скок в цените не само на електроенергията, но и на топлоенергията заради необходимостта от инвестиции в екотехнологии или купуване на парникови квоти енергийните дружества периодично предупреждават в последните години. 

България ще предложи на Европейската комисия през 2013 г. 70% (14.5 млн. тона СО2) от необходимите ни квоти за СО2 емисии да са безплатни, а 30 на сто – платени. Всяка следваща година безплатните квоти намаляват с 10%, за да достигнат 0 през 2020 г., когато предприятията трябва да плащат за всеки тон изхвърлени във въздуха вредни емисии.

Предложението ще бъде изпратено до края на месеца на Европейската комисия, която трябва да се произнесе в рамките на шест месеца, уточни икономическият министър Трайчо Трайков след правителственото заседание в сряда.

При необходими инвестиции от близо 870 млн. евро до 2020 г. за закупуване на емисии СО2 ТЕЦ-овете са планирали харчове за модернизация от 242.35 млн. евро, става ясно от документа. Държавната ТЕЦ “Марица Изток 2“ е предвидила най-голяма сума за ремонти – 121.25 млн. евро (при необходими 267.4 млн. евро за емисии до 2020 г.), следвана от ТЕЦ-Варна на чешката ЧЕЗ с планирани инвестиции от 66.642 млн. евро (при необходими 143.5 млн. евро), “Топлофикация-Русе“ – 20.914 млн. евро, “Топлофикация-Перник“ – 11.694 млн. евро.

От документа става ясно, че новата ТЕЦ AES Гълъбово не е подала информация за планирани инвестиции, както и от топлоцентралата “Марица Изток 3“, която наскоро смени собственика си “Енел“ с американската “КонтурГлобъл“. Причината е, че бившата ТЕЦ "Марица Изток 1", която бе изградена наново от американската AES и заработи през юли тази година, акто и бившият ТЕЦ на "Енел" няма интерес да участват в дерогацията, тъй като техните съоръжения са екологични. Проекти не са подали или не са били приети и от ТЕЦ-Видахим. “Захарни заводи“, ТЕЦ “Бобов дол“ (емисиите ѝ се изчисляват на 106.6 млн. евро), “Марица- 3“ и ТЕЦ “Брикел“. Последните три дружества са на фирми на бизнесмена Христо Ковачки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Batezuzi
    #15

    Добрите условия за децата и внуците ни започват с по-високи разходи за екология. На бедните хора в България това определено няма да им хареса, защото и без това едвам връзват двата края, но все от някъде трябва да се започне. Вече доста време се говори за пасивни сгради и даже такива, които дори могат да си произвеждат сами нужната им енергия за отопление и охлаждане. Е, може би високите цени на тока ще мотивират достатъчно да се пести енергия в по-голяма степен.

  2. Анонимен
    #14

    Това е ... дойде време някои да пълнят гуши и от въздуха, който ни заобикаля.

  3. Анонимен
    #13

    Това за тока е без значение, щом пенсията ми ще скочи двойно!

  4. Анонимен
    #12

    Медиапул, във форума ви е пълно с типични примери по Фройд.Ето този номер 10. Излива мокрите си сънища и мераци да бъде оноден. Успокойте го след около 30 години народностния състав на държавата ще бъде такъв , че няма да трудно да си осъществява сънищата.

  5. Анонимен
    #11

    Отче попе Груе, Гледай си църковните работи и паството.Нали знаеш че който сее ветрове, жъне бури.Като си толова ербап излез ти! Поп Харитон не евисял като тебе във форума. Французите не са се отказали и смятат да строят нови. Същото става и при новия Голям Бял Брат. Фрау Меркел се съгласи на това за да отстъпи пред зелените и да запази коалицията. Партията на Зелените беше създадена с френски пари и неуморно работи за сдържане развитието на ядрената енергетика и наука в Германия. Просто много им

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  7. Анонимен
    #9

    Екологични въглища? Медиапул, разбирате ли какво пишете?

  8. поп Грую
    #8

    Хайде -е-е-е !Кремълско -позитанската ядрена енергийна мафия пак започна да ни подгрява на тема "Без АЕЦ "Белене" българите ще плащат най-скъпия ток в Европа !"
    Ами ние и сега си плащаме един от най-високите цени .
    А германците ,дето спират поетапно всичките си АЕЦ-ове,отдавна плащат по-малко от нас ,хем при тях работят десетки ТЕЦ на местни въглища .
    И без пари да им излиза на електроцентралите тока ,ние пак ще плащаме най-скъпия ток защото :
    - много болни от кремълско-русофилски сифилис има у нас

  9. Анонимен
    #7

    Няма ядове вместо планиранот увеличение от 10% ДКЕВР ще допусне увеличение само с 9,99% fuc..

  10. Анонимен
    #6

    http://boristodorov56.blog.bg/politika/2011/04/20/da-vzemame-lopatite-v-ryce-ili-da-se-vzemem-v-ryce.732886

    Да вземаме лопатите в ръце или да се вземем в ръце?
    Автор: boristodorov56 Категория: Политика
    Прочетен: 879 Коментари: 31 Гласове:
    45
    Четох в един постинг и коментарите му разни идеи за протести.
    Предлаганата позиция: "За Бога, братя не купувайте" хич не ми допада на консервативния анархистично-монархистичен дух и аз я трансформирах по моему в: "По дяволите, сестри - не си

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.