Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът поскъпва с 11.5% от януари, парното – с 12.8%

С 29.5% по-висока цена на столичното парно, което ще продава ел.енергията си за над 635 лв./МВтч, ще взема и огромна субсидия

8 коментара
Токът поскъпва с 11.5% от януари, парното – с 12.8%

Средно поскъпване на електроенергията за бита с 11.51 на сто от 1 януари и с 12.8 процента на топлоенергията в цялата страна изчисли Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която в понеделник публикува докладите с предложенията за цените в секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика".

Най-потърпевши от промяната на тарифите на електроснабдителните дружества ще са клиентите на "Енерго-Про", а от новите цени на парното – софиянци, за които повишените ще е близо една трета – 30 на сто. В същото време столичното парно получава най-високата цена на своя ток – 635.55 лв./МВтч, която е повече от двойно над определената за обвиняваните като най-скъпи фотоволтаични и на биомаса централи. Отделно общинската топлофикация ще взема премия от 327 лв./МВтч за електроенергията си.

Мрежовите оператори ще си получат допълнителните разходи заради драстичното поскъпване на тока на борсата, откъдето ще продължат да купуват енергия, но таксите им ще се повишат средно с 43 процента. Това обаче води до поскъпването не само за домакинствата, но и за бизнеса. Правителството смяташе да намали този ръст като прати мрежовите оператори да купуват ток от обществения доставчик НЕК, която цена всъщност почти не се променя от 1 януари.

Предложенията на регулатора ще бъдат обсъдени на 15 декември и изобщо не кореспондират с обявените намерения на положилото по-рано през деня клетва правителство да няма промяна на цените за бита от 1 януари 2022 г.

Според сметките на КЕВР клиентите на ЧЕЗ трябва да плащат от Нова година с 11.22 на сто по-високи цени, потребителите на ЕВН – с 11.26 процента, а тези на "Енерго-Про" – с 12.32%.

При парното, столичната топлофикация, която има най-много клиенти, но в същото време и сериозни проблеми с погасяването на газовите си сметки, получава едно от най-високите увеличения – 29.5 на сто. Сегашната цена от 98.48 лв./МВтч се вдига на 127.56 лв. По-голямо поскъпване ще има само за клиентите на дружеството в Петрич – 52 на сто. Следващо по поскъпване е топлоснабдителното дружество в Разград – около 28 на сто, във Враца и Велико Търново повишението ще е съответно 24 и 23 на сто. Топлофикацията в Пловдив ще е с едно от най-ниските увеличения – едва 2.5 на сто, като сегашната цена от 99.55 лв. се повишава на 102.13 лв./МВтч без ДДС. Пловдивското дружество на ЕВН получава значително по-ниска от софийското цена за тока си – 390 лв./МВтч и премия от 82 лв. Свързваните с бизнесмена Христо Ковачки топлофикации в Плевен, Бургас, Враца, Велико Търново и Русе получават цени на тока си между 416 и 484 лв./МВтч без ДДС. Техните премии, плащани от Фонда "Сигурност на електроенергийната система", също са между 108 и 176 лв./МВтч

Въглищните топлофикации в Русе и Перник получават нищожно поскъпване на парното съответно от само 1 процент и около 0.2 процента.

Поскъпването на топлоенергията е основно заради ръста на цените на природния газ, но и топлофикациите плащат за парникови квоти, които също са вдигнали цените си на европейския пазар. Топлофикациите обаче получават и драстично повишение на цените на произвежданата от тях по комбиниран начин електроенергия. Което се отразява и върху цените на тока за бита, тъй като се изкупува задължително от обществения доставчик НЕК.

Решението на КЕВР за поскъпването на тока е аргументирано не само с повишените разходи на мрежовите оператори, заради отклонението от над 180 процента между прогнозираните през юли от комисията борсови цени от 119. лв./МВтч и реалните. Другата причина са парниковите квоти.

Запазват се цените на АЕЦ "Козлодуй" и на водните електроцентрали на "Националната електрическа компания на нивата от ценовото решение от 1 юли 2021 г., но се вдигат тези на въглищните електроцентрали, включени на регулирания пазар – държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" и частните ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", става ясно от проекторешението. В него прогнозната цена на парниковите квоти от 51 евро за тон, заложена в решението от 1 юли, се променя на 70 евро за тон. И макар че тези разходи на въглищните централи се компенсират от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), комисията преценява, че поскъпването на въглеродните емисии трябва да се отрази. И макар компонентата "задължение към обществото" да става 0.00 лв. вместо досегашните 7.18 лв./МВтч, повишението на тока излиза над 11 процента.

Прогнозната пазарна цена е вдигната от 119 лв. на 293.37 лв./MВтч, което е 147 процента ръст.

Регулаторът определя и нови преференциални цени на електроенергията от възобновяеми източници, някои от които са под изчислените за топлофикациите. За слънчевия ток е определена цена от 229.55 лв./МВтч, за вятърния – 159.83 лв., а от биомаса – 294.36 лв./МВтч. Повечето от ВЕИ производителите реално няма да бъдат компенсирани от ФСЕС, тъй като над 90 процента от тях не играят на борсата, а са продали енергията си с годишни договори на търговци на ток по определените от КЕВР. Сега те продължават да губят възможността да печелят от борсовите цени. От тях обаче все така ще се възползват АЕЦ "Козлодуй" и НЕК, която купува от двете т.нар. американски електроцентрали на фиксирани цени, които също са доста под пазарните и реализира съществени приходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Асен Тотин
    #8

    И какво, доволни ли сте, че копи-пейстнахте малоумния текст на КЕВР за "12.8% поскъпване на парното"? Който е пуснат така, за да пързулнат тихичко хората да не скачат много (така де, токът щее 11%, парното 12%, все тая)? Нали сте медия, защо не посмятате малко? В София са над 80" от ползвателите на парно и за тях споменатата цифра е почти 30%! Как това прави "средно" 12.8%? Вие какво, съобщавате средната температура на всички болни в отделението и наричате това журналистика? Жалка работа. Реалното поскъпване трябва да се смята на средно-претеглена стойност, която ще излезе поне 25%. А, и да питам, къде е Варна? Не е като да нямат топлофикация, а?

  2. Valpet
    #7

    От трибуната на НС, вчера, новопремиерът заяви да не допуска увеличение на ел.енергията. А днес излиза противоположно съобщение. Ако това не е провакативно съобщение, създава се впечатлението, че това е начинът по който новопремиерът ще изпълнява своите най-отговорни заявления. За софийското парно невинната кметица ще е още по-невинна, защото вече има нов премиер. А съзнателните софиянци дремят ли дремят.Докога?

  3. Бисерко
    #6

    Сега значи как да го разбирам т.е. Топлофикация СФ ще получава за произведената си електроенергия 635.55 лв за мегаватчас, и отделно ще получава някаква си премия от 327 лв на мегаватчас??Каква е тази премия, за какво е и кой ще и я плаща?Т.е. правилно ли разбирам,че Топлофикация СФ ще получава 962.55 лв за мегаватчас?!И този свръхскъп ток, влизайки в обшия микс, на практика представлява субсидия от цялото население в страната , включително и от хората в София,които не ползват услугите на Топлофикация СФ, за абонатите на тази черна дупка??

  4. Stefan
    #5

    Очаквам коментара на зелената зелка Сандов за зелената сделка... Кирчо защо го допусна този в правителството? И понеже виждам, че някои хора не са наясно защо растат цените на тецовете - заради цените на въглеродните квоти. Гонят 100 евро. Корумпарите от Европейската комисия са създали псевдопазар, на който нагли спекуланти повишават цените на квотите и извличат тлъсти печалби. Целта е топло и светло да са скъпи и да се потребява по-малко. Това е. Че иначе ще променим климата, разбираш ли :))) Честита зелена сделка, честита продължаваме подмяната, честит сандов, честити ви солари да ви топлят през зимата, честита Нова година, идиотчета :)))

  5. полк. Дрангов
    #4

    Промяната Продължава! Бензина от 2.47 е вече 2.49 За храната да не говорим. Честито!

  6. Ясен от Герман Тракторист
    #3

    Преди 7-8 години за поскъпване от 3-4 % на ел.енергията протестираха и се палеха хора!?!? Спомняте си, нали!? До такава степен ДС/КГБ бяха промили съзнанието на голяма част от народа!!! Сега пак му го промиват, за да приеме, че 10-20% поскъпване при управлението на решетниковата марионетка и партията му е нормално и не следва да се протестира! Наивници сър!

  7. pepe
    #2

    А ние ги плащаме тези пари /почти 1000 лв./МВч ако съм разбрал правилно?!/, от нашите джобове /по един или друг начин/...
    Честно казано ми е направо трудно да си обясня - как го постигат. По-голямата част от топлоенергията идва от ТЕЦ, за които тя се явява отпаден продукт /иначе отива в охладителните кули/. Има нещо, което ужасно "не е в ред" - с "топлофикациите", а и с цялата "енергийна система" на тази страна.
    Би било по-евтино, дори ако всички се отопляваме с електричество. А "топлофикация",

  8. ефрейтора
    #1

    Така , така , ама правилното мислене е , че при Борисов поскъпването щеше да бъде тройно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.