Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът стигна 300 лв./МВтч, а държавната ТЕЦ все така не продава

9 коментара
Токът стигна 300 лв./МВтч, а държавната ТЕЦ все така не продава

Цената на електроенергията за 3 август достигна 300 лв./МВтч на българската борса за ток, като за пиковите часове на потребление стойността доближи 340 лв. Но и тези рекордни у нас стойности не провокираха силно закъсалата финансово държавна ТЕЦ "Марица Изток 2" да започне да продава на свободния пазар, за да си осигурява солидни приходи. Вместо това тя продължава да разчита само на дотациите от държавата и парите от продавания за бита ток, където не би трябвало да бъде допусната, но със заповед на министъра на енергетиката Андрей Живков получи квота, което доведе до поскъпването на електроенергията с над 4 процента от 1 юли . При определена от енергийния регулатор цена от 220 лв/МВтч и пазарна от 300 лв. въглищната централа би могла да преодолее макар и малка част от колосалните си загуби.

Това се посочва в позиция на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), разпространена в понеделник. Тя е поредната за последните дни, обръщаща внимание на служебното правителство за бездействието на електроцентралата при реална възможност да увеличи финансовите си потоци.

При търговията в понеделник на платформата на "Българската независима енергийна борса" в пазарния сегмент "ден напред" цената за доставката на ток за 3 август е ударила рекорд от 293.02 лв./MВтч средноаритметична и 295.97 лв. среднопретеглена стойност. За следобедния пиков част на консумация - 17 часа, цената дори е достигнала 339.55 лв./MВтч, което е максимумът досега за годината.

В европейски план цената в България е втора по стойност след тази в Гърция, а разликите с останалите съседни пазари в Югоизточна Европа са от порядъка на 10 до 30 евро за мегаватчас, а спрямо западноевропейските страни ценовите разлики достигат до 60 евро/MВтч.

На този фон, ТЕЦ "Марица изток 2", необяснимо за пазарната логика, не се включва на свободния пазар. Според БФИЕК това е недопустимо поведение от държавното дружество, което получава нерегламентирана държавна помощ чрез предоставяните му квоти за замърсяване на въздуха, което повишава цените на тока за битовите и стопанските клиенти.

"Ценовите равнища са такива, че ТЕЦ "Марица изток 2" би могла да генерира допълнителни приходи, които да са достатъчни за покриване на променливите ѝ разходи, включително по разпалването на енергиен блок (293.02 лв./MВтч при определена от КЕВР цена от 220.83 лв./MВтч, в която е включена и определена възвръщаемост). Участието на ТЕЦ "Марица изток 2" на пазар "ден напред" ще донесе допълнителна ликвидност и ще ограничи екстремните ценови равнища на пазарен принцип", посочват от федерацията.

Според нея такова търговско поведение би могло да се причисли към категорията на пазарните манипулации за непредлагане на наличен производствен капацитет, според регламента на Асоциацията на европейските енергийни регулатори.

"При такива цени на електроенергията не може да се говори за никаква конкурентоспособност на икономиката. Това включва не само енергоинтензивните предприятия, а и малкия и средния бизнес, който се снабдява през търговци и заплаща премия спрямо борсовите цени. Създава се ситуация, в която субсидирано предприятие не отговаря на пазарните сигнали, докато конкурентите му генерират приходи от създалата се пазарна конюнктура, а целият пазарен риск е прехвърлен на потребителите", заявяват от БФИЕК.

Големите промишлени потребители на ток призовават държавата да вземе мерки въглищната ѝ централа да играе на борсата, когато обстоятелствата го позволяват

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #9
    Отговор на коментар #7

    Ами аверите на костоФФФ се мъчат да го догонят, ограбвайки и разкоствайки най-важните неща за една територия, ако е със запазена държавност - железните пътища и транспорта по тях. Или тогава щеше да се класираш, а сега -йок?

  2. SILENCE
    #8
    Отговор на коментар #1

    Изобщо не е това. Но си прав, че и боко, и тройният резил назначават само лапачи и некадърници на заплати. И не само там, но и навсякъде. А моделът им на мислене, който така добре си описал, е типичния ЦоЦиалистически.

  3. Solar Power
    #7

    Някой виждал ли е държавно предприятие на печалба ? Аз не съм виждал. Другия мястодонт е БДЖ..... жалко ,че Костов не го шитна за 1 лев.

  4. анита хегерланд
    #6

    Хайде да не палите фитила на гражданите?! Токът е стока, която не може да се съхранява. Неговите цени не зависят само от потреблението. Държава трябва да продължи да го финансира по регламентиран, нерегламентиран и по всякакъв друг начин, защото това е енергията на живота...нашият ток.

  5. pepe
    #5

    Напълнило се е с калинки, хлебарки и инвазивни отровни червени мравки. Трябва да се напръска с инсектицид.

  6. Nikola Nikolov
    #4

    Защо ли пак , ни вклин , ни в ръкав , съм се замислил за СТУДЕНИТЕ РЕЗЕРВИ ?!

  7. kompetenten
    #3

    От около 20 години българската енергетика бива съсипвана целенасочено и методично, явно целта е да затъне максимално в дългове и накрая някой да прибере инфраструктурата. И този някой ще са руснаците, те затова толкова напъват за всевъзможни мегаломански енергийни проекти, за които да отпуснат финансиране и да бъдат заложени държавните активи за обезпечение. Добрата новина е че вече източниците за производство и съхранение поевтиняха до степен да могат домакинствата да си ги купят и да спрат да тъпчат гушата на мафията.

  8. Искате ЕС слободен пазар на енергията-ето вия! Министър Живков на Енергетиката кво прави? Сменя ръководството на БЕХ, за да принуди Козлодуй да продава ток на загуба от 100 млн лв, в полза на частна фирма. Капитал - Далавера за 100 млиона с тока на Козлодуй!
    няколко източника на "Капитал" твърдят, че рокадата е била подготвена отдавна и е свързана с отказа на ръководството на БЕХ да изпълни искане на служебния министър на енергетиката за одобряване на сделка с електроенергията от АЕЦ "Козлодуй"

  9. Бисерко
    #1

    Ето ви още един перфектен пример за ефективността и способността на държавната икономика.При тези цени всяка частна компания, която има свободния капацитет и възможност веднага би реагирала.Тези разбира се не им дреме, те си чакат заплатките и дотацията от държавата, демек от нас.Закво да се напъват, да участват в търгове, да правят заявки, графици,..Мани в таз жега кой ще ти се занимава с допълнително производство на електроенергия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.