Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът за бита без промяна, парното поскъпва средно с 15%

4 коментара
Токът за бита без промяна, парното поскъпва средно с 15%
Въпреки че от 1 юли ще се повишат цената на електроенергията от централите, преносната такса, добавката за производство на ток от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и тарифата за достъп до държавната мрежа, крайната цена на тока за битовите потребители няма да се промени, тъй като ЕРП-ата ще поемат поскъпването за своя сметка.

Същото обаче не може да се каже за топлинната енергията, където клиентите ги чака най-малко поскъпване между 8 и 35 на сто, което средно за страната прави 15 на сто.

Това стана ясно във вторник при обсъждането на проекторешенията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за цените на топлинната енергия и на тока по веригата.

Изчисленията за топлоенергията са само на база на промените в разходите на топлофикациите за последната година, без в тях да е включено повишаването на цената на природния газ, тъй като по график “Булгаргаз“ трябва да внесе предложението си на 10 юни. Ако то е 15-20 на сто, каквито са първоначалните прогнози, това ще прибави още 10 процента върху цената на парното и топлата вода, пресметнаха топлофикациите.

За тока пък калкулациите стигат само до електроразпределителните дружества, тъй като трябва да приключат най-сетне започналите регулаторни одити в компаниите, където мажоритарни собственици са ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ. Те обаче се оказа, че не могат да разчитат на повишение, независимо че под тях по веригата цените ще нараснат общо с около 5 процента.

“Реално е да се постанови запазване на цената на електроенергията за бита на старите нива“, заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев пред журналисти след заседанията, аргументирайки се с доброто финансово състояние на електроразпределителните предприятия (ЕРП). Техни представители изчислиха, че фактически със собствени приходи трябва да плащат поскъпването надолу по веригата.

Масово недоволство от позволените разходи

Преди това почти всички дружества от електро и топлоенергетиката изразиха недоволството си от определените им продажни цени от 1 юли.

Повечето топлофикации предупредиха, че с разрешените им разходи не могат да поддържат мощностите и мрежата си и има опасност от аварии. Същото заявиха и топлоцентрали, от “Националната електрическа компания“ (НЕК), от “Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО), а ЕРП-ата акцентираха върху това, че докато ДКЕВР им реже инвестициите, за да натиска цените, обществеността смята, че дружествата не влагат достатъчно в мрежата.

Семерджиев обаче не видя проблем със сигурността на доставките на дружествата. Според него няма основания на компаниите да се разрешават повече разходи за ремонт и поддръжка от миналогодишните. Той отново посочи, че ЕРП-ата имали значителни резерви да инвестират без да им се вдигат цените.

Не стана ясно обаче как са нещата с топлофикациите, въпреки че софийската се оплака, че от три години не е инвестирала нито лев в подмяна на мрежата, а сега и ремонтната ѝ програма е намалена с 50 на сто. От пловдивското дружество обявиха, че при одобрените им разходи не могат да подготвят мрежата си за пускането на когенерационната система, която с производството на ток ще повиши ефективността от добива на топлоенергия. Плевенската пък обърна внимание на това, че ДКЕВР не им преоценява активите според направените инвестиции.

Другото име на тези цени е фалит“

С тези думи шефът на “Топлофикация Далкия-Варна“ Илия Николаев изрази неудовлетвореността на бранша. Според него ДКЕВР подхожда неравнопоставено при определянето на цените за различните дружества и поиска регулаторът да одобрява тарифи според вида технология, защото при сегашното положение са ощетени компаниите, които влагат в ефективни производства, а дружествата със стари технологии получават по-високи цени.

Недоволни бяха и от бургаската топлофикация, независимо че тя единствена е поискала намаление на тарифите с около половин процент и получила поевтиняване от цял процент.

“Замислете се как стоите на пазара с исканията си за високи цени, на кого ще продавате енергията си, имате реална конкуренция, не се оцелява с високи цени“, скастри ги обаче Семерджиев. След това той разви пред журналисти тезата си, че поскъпване на топлоенергията с 15 на сто няма да се понесе от пазара.

Действително при запазване на цената на тока за бита, каквито намерения регулаторният шеф анонсира, топлофикациите стават абсолютно неконкурентни на пазара, при положение, че и сега масово клиентите предпочитат да се топлят с електроуреди, защото им излиза по-евтино.

НЕК и ЕСО с най-голямо поскъпване, но не им стига

Въпреки че държавните компании от електроенергийния сектор АЕЦ “Козлодуй“, НЕК и ЕСО получават значително увеличение на тарифите си, шефовете им го смятат за недостатъчно.

Шефът на АЕЦ “Козлодуй“ Димитър Ангелов посочи, че и с увеличената им цена пак ще продават на регулирания пазар под себестойността на енергията и определените им разходи не покриват поскъпналото с 50 на сто свежо ядрено гориво от Русия. Освен това централата продължава да плаща за демонтажа на спрените от експлоатация І-ІV блок, въпреки че това вече би трябвало да е за сметка на Държавното предприятия “Радиоактивни отпадъци“.

Частните топлоелектроцентрали също недоволстваха, че с разрешените им разходи не могат да покриват ремонти и екологични изисквания.

Директорът на НЕК Красимир Първанов се оплака, че не им стига повишаването на добавката за зелена енергия и се очертава недостиг от 10 млн. лв. за инвестиции в мрежа за присъединяване на ВЕИ-мощности.

Според шефа на ЕСО Иван Йотов българският електрооператор е единственият в Европа, който работи на загуба и към досегашния негативен финансов резултат за 2009 г. от 42.7 млн. лв. ще прибави нови 37 млн. лв. през настоящата година. Даденото им увеличение на цената за достъп до мрежата бе определено от Йотов като заплаха за надеждността на системата.

ЕРП-ата: С наши пари се покриват чужди загуби

ЕРП-ата, които ще трябва да купуват енергията по-скъпо, а да я продават на досегашните цени, скочиха срещу неравномерното разпределение на повишаването на цените по веригата.

Шефът на регулациите в “Е.ОН България“ Пламен Стефанов коментира, че ДКЕВР води политика на покриване на загубите на едни дружества с парите от ЕРП-ата, давайки за пример как цените на НЕК и на ЕСО ще поскъпнат съответно с 37 и 40 на сто, а маржът на снабдителите се свива с 3.5 на сто.

“За втора година ние трябва да искаме високите крайни цени, но те не идват при нас, а дори изяждат нашите приходи“, смята и Атанас Дандаров от “ЧЕЗ Електроразпределение“. Той оспори и информациите за високата гарантирана печалба на чуждите инвеститори, давайки данни за това как чешкото дружество е намалило нормата на възвръщаемост на капитала си от над 10 на сто през 2008 г. на 5.8 процента през 2009 г. с прогнози за допълнителен спад през настоящата година.

Гочо Чемширов от ЕВН разкритикува липсата на решителност от страна на ДКЕВР за реформа в ценообразуването, която да отразява по-справедливо разходите на дружествата. Той оспори и изказаното в хода на дискусията становище на Семерджиев, че най-важното дружество в системата е ЕСО, с думите, че “не може да има по-важни лицензианти“.

Нуждите на бай Иван и цената, която би уплашила света

“Бай Иван иска като щракне ключа на лампата, тя да светне, не го интересува какво става по веригата“, коментира Чемширов.

Семерджиев се възползва от подадената му сламка и заяви, че за ДКЕВР именно “бай Иван е най-важният“. “Ако ДКЕВР се ръководи от исканията и нуждите на всеки по веригата, щяхме да уплашим света с образуваната цена“, заяви регулаторният шеф.

Той отрече и обвиненията, че комисията не отразява равномерно повишаването на цените по веригата и препоръча на ЕРП-ата да не "гледат в двора на съседа", а собствените си разходи и приходи. В същото време заяви, че въобще не го интересува какво е отражението върху различните звена, защото гледат отделните сегменти.

От цялата дискусия накрая не стана ясно как хем ДКЕВР не смята да променя крайните цени за бита, хем в проекторешението им има одобрено поскъпване на два компонента от тарифата за домакинството – на цената за достъп до мрежата на ЕРП-ата и цената за пренос на енергията. На практика няма решение само за цената на енергията.

На финала Семерджиев обяви, че всички възражения ще бъдат взети предвид и ДКЕВР на 7 юни ще изготви ново проекторешение за цените на тока, което ще бъде подложено на обществено обсъждане на 11 юни.

На същата дата ще се състои и публичната дискусия за цените на топлоенергията, като вече ще има яснота за исканото от “Булгаргаз“ поскъпване на синьото гориво.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. омерзен
    #5

    Гласувайте за Боко Тиквата и ГЕРБ.Искайте да сме скарани с Германия и Русия.Оставете Боко и Цецко да си направят мутродържава.

  2. Стоп
    #4

    След месец ще обявят увеличение на цената на битовия ток. Мангалски трикове!!!

  3. Дедо Тошо
    #2

    Ако не бяхте вие, как щяхме да я караме, не знам.

  4. Вальо Топлото
    #1

    Моята "Топлофикация"!Това чудовище за съсипване на българския народ...Създадено и поддържано да е в угода на управляващата мафия и нейният енергиен клон-престъпна,но реална и истинска власт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.