
Поевтиняването на природния газ ще доведе до намаляване на цената на тока, като за бизнеса това може да стане още от 1 април. Може да се изчака да се натрупа още спад на газовите тарифи, следващ този на петрола, и промяната да е от 1 юли, а може и свалянето на цената да стане на два пъти, като второто ще е по-ниско. Това коментира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов през журналисти в сряда.
Намалението на цената на синьото гориво, която от април ще падне с около 23 на сто по прогнози на регулатора, а от юли се очаква трендът надолу да продължи, ще доведе до намаляване на цената на тока, изкупуван от топлофикациите. Тя влиза като компонент от таксата "задължение към обществото" заедно с разходите за тока от възобновяеми източници и от двете американски въглищни централи. Съответно ще се редуцира такса "задължение към обществото", срещу чието значително повишение индустриалните предприятия протестират от миналото лято.
По думите на Иванов по-добре е да се изчака регулаторния период за определяне на цените на тока, въпреки че комисията има право да прави промени и на три месеца при наличие на обстоятелства за това.
"Моето дълбоко убеждение е, че добрият вариант е КЕВР като акумулира промените, които продължават да настъпват в цената на природния газ, да се произнесе с решение на 30 юни, когато ще има значително по-голям финансов резерв за ясно изразяване на политиката на комисията по отношение на цената, още повече като види до 30 юни динамичната промяна в тези цени", каза регулаторният шеф.
След четири месеца ще се решава и за цената на тока за домакинствата. Независимо че до средата на годината се очаква да е започнала либерализацията на пазара на ток, битът няма да е длъжен да избира доставчик и очакванията са повечето от хората да останат при сегашния си снабдител на защитения пазар. Затова и КЕВР ще продължи да определя цени за регулирания пазар.
При ценообразуването за домакинствата ще бъдат взети постигнатите цени на чистата енергия след старта на работата на борсата за търговия с ток, каза още Иванов. Той коментира, че борсовите цени на тока у нас са сравнително ниски заради поевтиняването в целия балкански регион заради топлото време и по-малкото потребление в Гърция, където кризата затвори предприятия. Друга причина и постепенното възстановяване на работата на италианските газови електроцентрали заради евтиния газ.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент