Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тома Биков за скандала с БНР: Който не се справя, си отива на мига

Шефът на радиото Светослав Костов отказа участие в предаване на медията

6 коментара
Тома Биков

Ръководството на БНР трябва да излезе и много ясно да обясни действията си, защото не става въпрос за частна медия, а за обществена.

Това заяви пред националното радио в неделя депутатът от ГЕРБ Тома Биков, който е член на парламентарната комисия по култура и медии.

Миналата седмица ръководството на обществената медия отстрани от ефир и отне ресора на журналистката Силвия Великова, която от години отразява работата на съдебната система. След остра реакция на журналистическата общност и протест пред БНР Великова бе възстановена като водеща, а и. д. директорът на програма "Хоризонт" Николай Кръстев подаде оставка. Заради масов отказ от страна на журналистите в радиото да заместят Великова в ефира на 13 септември за първи път в историята на БНР радиосигналът на "Хоризонт" бе спрян в цялата страна в продължение на часове. Официалното оправдание бе, че се провежда профилактика на предавателите.

Заради проблема, който има отношение към националната сигурност поради това, че честотите на радиото са част от националната система за уведомления при бедствия, главният прокурор Сотир Цацаров назначи проверка на ДАНС, Комисията за регулиране на съобщенията и Съвета за електронни медии. Очаква се в понеделник СЕМ да изслуша ръководството на БНР, включително новия генерален директор Светослав Костов, който още не е подал оставка.

Биков: Надявам се СЕМ да не покрие Светослав Костов

"И премиерът, и аз като член на Комисията по култура и медии, и предполагам останалите колеги от ГЕРБ научихме за тези промени от Фейсбук. Нямаме намерение да носим отговорност за действия, в които нямаме абсолютно никакво отношение и по никакъв начин не сме участвали в тях… Всеки има право на своя позиция и различно мнение. Ако става въпрос за плурализъм в БНР, аз го разбирам като това да има различни гледни точки, а не да бъде премахната една от гледните точки. Ако ръководството иска да създаде атмосфера на плурализъм, по скоро би трябвало, ако счита, че се изразява само една гледна точка, да направи така, че да има и други гледни точки", каза Биков в интервю за предаването "Неделя 150".

"Нашето поведение по отношение на хора, на които им е било гласувано доверие за една или друга работа, когато не се справят, те си отиват на мига", добави той.

По думите на Биков СЕМ не трябва да бяга от отговорност. "В случая СЕМ също трябва да вземе отношение естествено по този въпрос. Утре разбрах, че ще има изслушване. Надявам се по време на изслушването и СЕМ, и генералният директор да дадат ясни отговори. Надявам се тези отговори да бъдат публични, а не в рамките на затворено заседание", коментира депутатът. На същата позиция е и медийният експерт Георги Лозанов, който също призова изслушването да се предава пряко.

Никога не се прави профилактика на всички предаватели

Бившият генерален директор на БНР Александър Велев обяви в интервю за медията в неделя, че всичко, което се прави като профилактика, се прави планово. Планът за профилактиките се представя до 1 ноември на текущата година за следващата.

"Профилактиките никога не включват всички предаватели. Представете си как 60 екипа на 60 места ще бъдат на всеки предавател, за да правят профилактика едновременно – това е невъзможно, НУРТС не разполага с такива възможности… Ако имаше такъв план за спиране на всички предаватели в един и същи ден, щяха да ми сигнализират. Такова нещо няма. Ако има инцидент, то се спира веднага, когато възникне инцидентът – инцидентът е технически проблем, който е неотстраним и ефирът замлъква. Такъв инцидент трябва да е вътре в радиото. А когато го обявяваш предварително, трябва да има някаква причина. Това е абсурд", каза Велев.

БНР няма да позволи цензурата да се завърне

Той добави, че в 90-годишната история на радиото не е имало такъв случай. Велев декларира, че докато е бил директор на радиото през изминалите 3 години, натиск не е имало.

"Работата на генералния директор е да отстоява позиция и да запазва медията от такъв натиск. Той е буферът между недоволните и журналистите в медията. Той трябва да им осигури свобода да се развиват и работят спокойно вътре. Свалянето или воденето на предаване, ресорите – това е вътрешна политика на медията, която се решава в диалог вътре, създават се правила, а не с натиск отвън. Това не е недопустимо, но трябва да има аргументи и трябва да е обосновано защо се прави една смяна. Когато една смяна е за да се запуши устата на един журналист, тогава това е цензура", смята Велев.

"В радиото не може да се влезе като слон в стъкларски магазин. Човек трябва да знае защо влиза в радиото, трябва да знае какво прави, трябва да познава ситуацията, хората и трябва да е един от тях, трябва да има авторитет, за да може да управлява тази медия. Тук работят хора с високи професионални качества, дългогодишни журналисти, които няма да позволят подобни действия, няма да позволят цензурата отново да се завърне", добави Александър Велев.

Шефът на БНР е отказал участие в предаване

Генералният директор на БНР Светослав Костов е отказал участие в сутрешното предаване на медията "Неделя 150", като е обяснил, че докато тече проверката на ДАНС, ще се въздържи от публични изяви, съобщи националното радио.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #6

    Колко мъка има в тази държава Господи. Горанов не можа да се справи с различаване на 13 от 11 при субсидиите, после и с НАП, че и работи в нарушаване на закона живуркайки си в чужда къща купена с цел инвестиция (както сам призна). Той напусна ли? Все пак не е по радиото, а разпределя милиарди

  2. Realist
    #5

    Повтарям с предпазни трикове: Опазил Господ! Тоя (човек, който продава себе си) е бетер от пазарджишкия к*еле*ш, дето му тропосаха телевизията. А сега де, да видя как ще ме цензурирате:)

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. Sgt. Pepper
    #3

    Тоя го готвят за шеф в радиото, помнете ми думата.

  5. mediaman
    #2

    Бе то въпросът не е дали да си подават оставките. Въпросът е защо изобщо са назначени. Даже няма да питам от КОЙ!

  6. ImBlack
    #1

    Добре, да кажат, кой е назначил Николай Кръстев и какво и защо е искал от него, ама надали! Кой, кого и с какво е оказвал натиск със заплахи или изнудване?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.