Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тонове кюстендилски череши ще останат по дърветата поради липса на пазар

9 коментара
Тонове кюстендилски череши ще останат по дърветата поради липса на пазар

Тонове череши ще останат тази година по дърветата, твърдят производители от област Кюстендил. Причината - липсата на достатъчно преработвателни предприятия, ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите, липсата на изкупвачи и високата цена, която искат берачите.

"От 60 години съм в сектор "Земеделие" и производството на череши. Това чудо, което става в последните години, не е било никога, а от година на година става все по-трудно. Причините са назад във времето, когато ликвидационните съвети унищожиха преработващите предприятия. На територията на област Кюстендил имаше 7-8 предприятия, които поемаха цялата продукция и нищо не се хвърляше. Сега, продукцията дори е много по-малко от тогавашния добив на череши, но не можем да оползотворим реколтата, защото няма предприятия." Това коментира пред БТА Кирил Димитров, който отглежда 100 декара черешови насаждения в местността Черна нива по пътя за Дупница.

Мъжът споделя, че единствените изкупвачи на череши в региона са италианска фирма в кюстендилското село Копиловци и още две местни частни предприятия, които купуват много малки количества. "Всички заедно не решават проблема с черешите в региона", твърди Димитров.

Себестойността на килограм череши през миналата година е излизала на производителите около около 0.70 лв./кг. Тогава изкупвателните пунктове взимаха плодовете на цени между 0.60 лв. и 1.00 лв. за килограм. Тази година изкупната цена се вдигна до 1.10 – 1.20 лв., обаче стойността на торовете и препаратите за обработка скочиха между три и четири пъти.

"Берачите пък не влизат в масивите за по-малко от 0.80 ст./ кг и нещата продължават да са проблемни", разказва Димитров.

Според него кюстендилската череша е изключително добър плод, но ако държавата не вземе мерки за развитието на черешопроизводството, особено в Кюстендилска област, през следващите години то ще западне.

"Вече извадих 15 дка от градината си, ще извадя още толкова. Ще се грея на тях няколко зими и с това ще приключи славата на хубавата кюстендилска череша", разказва стопанинът.

Димитров смята, че решението е в намеса на държавата за изграждането на преработващо предприятие. "Това би могло да се случи и с помощ от ЕС- така, както е в Гърция. Ние, производителите, можем да станем акционери и да работим за производство и реализация на продукцията", допълва земеделският производител.

Според Института по земеделие в Кюстендил, през тази година черешовата реколта в региона възлиза на около 50 процента от добивите при по-добри години.

"Причините са късните пролетни мразове, които нанесоха сериозни щети в някои региони. Заради валежите през последните дни качеството на плодовете също падна, защото на места черешите започнаха да се напукват", каза пред БТА заместник-директорът на института д-р Димитър Сотиров.

От друга страна, заради високите температури през месец май и липсата на дъждове довело до преждевременно зазряване на плодовете и те останали по-дребни, в сравнение с предходната година.

"Проблемът е във валежите, които продължават. Прогнозите са за още дъждове, които ще утежнят ситуацията с реколтата", посочи Сотиров.

"През миналата седмица изкупуването на плодовете започна при цена от 0.80 лв./кг, а берачите искат поне 0.70 лв./за кг. Много стопани заявяват твърдо, че ще оставят реколтата неприбрана. Собствениците на масиви, които са направили всички агротехнически мероприятия и са вложили твърде много средства, едва ли ще могат да си ги върнат, да не говорим за печалба", коментира Сотиров.

Според него много стопани дори се отказват да се грижат за черешите си. "Има масиви, които са малки и са отдалечени от града. Там е по-трудно осигуряването на хора за бране, превозът им оскъпява допълнително продукцията. Затова на много места реколтата няма да бъде прибрана", каза Сотиров.

В момента черешовите масиви в Кюстендилска област са около 17 000 декара, а прогнозите са, че поне една трета от тях ще останат по дърветата.

"При тази цена не си струва въобще да организираме прибиране на продукцията. От друга страна пунктовете затвориха, прекупвачите вече са си осигурили необходимото количество и черешите няма къде да се пласират", твърдят производители.

В сряда пунктовете за изкупуване на череши бяха затворени, като официалната причина бе повреда в машините за преработка и на електрическата инсталация. След като бъдат отстранени последиците от аварията, изкупуването на черешите ще бъде възстановено, казаха от преработвателното предприятие в село Копиловци.

И докато до преди 3-4 години имаше тенденция за създаване на нови черешови насаждения в региона, сега има застой, защото хората не искат да инвестират в несигурност, твърдят от Института по земеделие.

"През миналата година отново имаше проблем заради пандемията и износът беше много нисък, а вътрешният пазар не успя да поеме голяма част от продукцията", допълват производители.

В региона годишно се произвеждат между 5000 и 8000 тона череши по данни на Института по земеделие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Guest787
    #9
    Отговор на коментар #5

    Не е лесно да си земеделец в България!Изкупната цена на една салата 20-30ст., в Кауфланд - 2лв. Разликата заминава за Германия.

  2. NORAD
    #8

    горкичките - тия черешки колко окопаване, фрезоване, варосване искат .... и колко много тонове от поскъпналие торове иска една череша... нека им помогнем, и да купуваме по левче една черешка, барем им просветне на тия отрудени хорица...

  3. Solar Power
    #7
    Отговор на коментар #6

    Нито тока има френска цена, нито заплатите са по 1500 евро, нито бензина е 5 лева. Е как БГ кашкавала е по скъп от френския ? А он пътува от Франция :) Някой надува цените

  4. Solar Power
    #6
    Отговор на коментар #5

    Да но на пазара са 5 лева. Същото е и с млякото и кашкавала. Аз минах на вносни. По евтини са от българските. Някой се мъчи да стане милионер за една година.

  5. liligr
    #5

    Борянке, нещо не си разбрала. Производителят взима 1.10 лв. - 1.20 кг. Берачът иска 70 стотинки за бране - т.е. остават 50 ст. Не слагаш разходите за пръскане, копане - дръвчетата се окопават, торене, фрезоване, дисковане, кроене, варосване и т.н. Тези всички процедури ги правиш, ако искаш дървото да ражда и пак нямаш гаранции, че плодовете ще са едри, за да стават за пазар за прясна консумация, а да не ги даваш на пункт, където ти плащат по 1.10 лв. за килограм. Тази година например са родили много,

  6. boriana
    #4

    Всяка година един и същи лъжи и глупости. Продукцията остава, продукцията ни не се пласира заради вноса. Ами продайте ги тези череши на прилични цени, а не за 6-8 лв. Не сте ги копали, нито сеяли, нито, жънели. Те и без вас цъфтят и дават плод. Едно бране и стотици килограми в един камион. А надницата на берачите- тя е мизерна. .

  7. Jordan*
    #3

    Ще рупате гръцки и македонски череши! Като не може да се организирате срещу мутрите! Или това е уведомление за по-високи цени?

  8. Господин Гочков
    #2

    Да пуснат хората да си ги берат. На корем без пари, останалото на магазинските цени (но поне са свежи). Греенето с черешови дървета е като греенето с цигулки. Хубаво ама за кратко.

  9. Udo
    #1

    Това за Гърция е "една жена н трамвая каза". Същия този хленчещ човек и дума не обелва колко ниско е качеството на черешите тази година - на външен вид перфектни, но като я хапнеш черешката разбираш, че няма никаква сладост в нея (няма захари). Някои местни се шегуват, че на вкус са "все едно пасеш трева" и обясняват този негативен момент с многото дъждове - когато има много дъждове, черешите са безвкусни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.