Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топ банкер: Има риск от социални трусове

0 коментара
Петър Андронов

Има голям риск от социални трусове в Европа заради изоставането на ръста на заплатите от покачването на инфлацията. Тази прогноза направи един от най-високопоставените български банкери – Петър Андронов, главен изпълнителен директор с ресор "Международни пазари" на белгийската КВС Груп, която у нас държи ОББ и КВС Банк (бившата Райфайзенбанк). Изказването му бе по време на конференцията на в. "Капитал" "Банките и бизнесът 2022".

"Горещ проблем за Европа е безпрецедентното разминаване между инфлацията и договореното възнаграждение на работниците, което стои много ниско", посочи Андронов. По думите му в САЩ има относителен синхрон между нарастването на заплатите и инфлацията, докато в Европа този поддържан от години баланс е нарушен. По данни на КВС Груп разминаването е към 6 процентни пункта, което е изключително сериозно.

Източник: КВС Груп

Подобни данни бяха представени и от главния икономически съветник на УниКредит Груп Ерик Нилсен, според когото в САЩ се регистрира по-сериозен ръст на заплатите, докато в Европа засега няма извънредно нарастване на възнагражденията. Преди два месеца главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов отбеляза, че и в България ръстът на заплатите е спаднал под средната инфлация през второто тримесечие на годината, като очакванията му са, че ръстът на реалните възнаграждения ще остане отрицателен поне няколко тримесечия.

По данни на НСИ годишната инфлация за периода септември 2021 г. - септември 2022 г. е 18.7%, а ръстът на брутната средна заплата за същото време е 15.8% (от 1543 лв. на 1787 лв.), което означава, че увеличението на доходи засега не може да компенсира поскъпването.

"Това е рецепта за социално недоволство, за сериозни протести, за сериозно нагнетяване на напрежение", посочи Петър Андронов. По думите му има разлики между отделните държави в Европа, като в част от западноевропейските страни инфлацията се пренася върху възнагражденията автоматично. Въпреки това обаче има гласове за допълнителни увеличения над инфлацията.

Андронов очаква, че за да избегнат социалните трусове, властите в европейските страни ще коригират възнагражденията нагоре. Проблемът е, че ако това се случи, ще доведе до повишение на базовата инфлация, която ще бъде допълнително подсилена от нарастването на възнагражденията. Именно подобни политики обаче създават опасност от инфлационна спирала, за каквато предупреди представители на ръководството на БНБ предупредиха на два пъти още през пролетта.

Основният макроикономически сценарий за 2023 г. според Петър Андронов е мека рецесия. Вероятността тя да се случи е около 60%. Задълбочаването на рецесията е с 35-40% вероятност. Прогнозата на КВС Груп е икономическият растеж в България догодина да се забави значително до 0.7%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.