Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топ икономисти: Затягайте коланите

БНБ: Има огромен риск от навлизане в инфлационна спирала

9 коментара
Топ икономисти: Затягайте коланите

Държавата спешно трябва да затегне коланите, за да не надува допълнително инфлацията. Това бе основното послание, което отправиха към управляващите топ икономисти от ключови държавни институции и бивши министри на финансите, събрани на дебат за антиинфлационната политика в парламента. Обсъждането се състоя по инициатива на председателя на бюджетната комисия в Народното събрание Любомир Каримански от "Има такъв народ". На него бяха поканени представители на БНБ, Сметната палата, Фискалния съвет, работодателски и профсъюзни организации, независими икономисти, както и бившите министри на финансите Милен Велчев, Владислав Горанов и на икономиката Николай Василев. Йордан Цонев от ДПС разкритикува осезаемата липса на действащия финансов министър Асен Василев.

В дебата за пореден път пролича фундаменталното разминаване във философията на водената фискална политика между правителствата в последните 25 години и новото управление. Препоръките еднозначно бяха в посока на това управляващите да не засилват внесената отвън инфлация с "хеликоптерното раздаване" на пари на широки обществени групи. В същото време Асен Василев отстоява концепцията, че по-високите държавни разходи, особено във времена на кризи, засилват икономическия растеж и защитават населението.

"Възможно е през есента България да попадне в процедура по свръхдефицит, което означава, че още отсега са необходими мерки за консолидация и свиване на бюджетните разходи", препоръча Любомир Дацов от Фискалния съвет. Според него правителството трябва да преразгледа част от предложения пакет антиинфлационни мерки, защото актуализацията на бюджета с нови 2 млрд. лв. за текущи разходи е неразумна. Есента ще бъдем принудени да направим план за структурни мерки за коригиране надолу на бюджетния дефицит както за 2022 г., така и за 2023 г., посочи Дацов.

Същата теза разви и подуправителят на Българската народна банка Калин Христов. По думите му за България има "огромен риск от навлизане в инфлационна спирала" заради политиката да се раздават пари на всички. Той подчерта, че държавната подкрепа трябва да е таргетирана само към най-уязвимите групи.

"Висока инфлация се спира с високи положителни реални лихви и с рецесия, което означава, че реалният доход на големи групи хора ще намалее", каза Христов. Той обясни, че сегашната висока инфлация не произтича нито от Covid пандемията, нито от войната в Украйна, които са само подсилващи фактори, а от "колосалните грешки" в политиката в световен план на свръхстимулираща парична и фискална политика.

"Инфлацията започна да се увеличава още в началото на 2021 г., като поредната грешка бе, че първоначално се говореше, че това ще е временно", каза Христов. Според него с погрешните си политики Европейската централна банка и Федералният резерв на САЩ дори са сменили мандатите си на проинфлационни. В същото време правителствата в еврозоната не са склонни да консолидират. Липсата на кураж за затягане на паричната и фискалната политика създава глобален инфлационен цикъл, а България внася значителна част от тази инфлация.

Бившият финансов министър Милен Велчев също подчерта, че с фискални мерки (тоест с раздаване на пари от бюджета) България не може да намали инфлацията, нито да я държи на ниско ниво, но пък може да я увеличи. Велчев също смята, че подкрепата на правителството е неправилно насочена. Според него трябва да се предприемат мерки за увеличаване на предлагането на работна сила – например стимули за заселване в България или точкови системи като тези в Канада и Австралия за привличане на икономически емигранти, както и стимули за привличане на украинските бежанци към пазара на труда у нас.

Министърът на финансите в две правителства на ГЕРБ Владислав Горанов каза, че инфлацията е следствие от погрешни политики и българската държава трябва да се въздържа от подсилването ѝ. "Защо българската инфлация във всички ѝ аспекти е по-висока от средноевропейската", попита Горанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефанов
    #9

    Е нали искахте промяна? - на ви промяна , промяната продължава

  2. Entdecken
    #8

    Един като кабинетния специалист Калин Христов по време на суперинфлацията през 1996-97 година помага с изказванията си че доларът ще достигне 3000 лева за тоталното разсипване на икономиката по онова време. Лицето вече не е между нас но е професор с претенции от Карл Маркс - сега УНСС ...

  3. Entdecken
    #7

    Опасно и изненадващо е хора на високо държавно ниво от управителния съвет на БНБ като великия кабинетен "експерт" и нагаждач подуправителят Калин Христов от УС на БНБ които трябва да спазват закона и да избягват публични изявления срещу стабиността на финансовата система да си позволават да правят изказвания за витаеща в главите им инфлационна спирала. Подобни неграмотници не тряба да заемат толкова отговорни постове.

  4. анита хегерланд
    #6

    Високите държавни разходи създават кризи, които имат дългосрочни последици. Вече се прави статистика на задлъжнялостта. Някои от най-развитите икономики са с дълг, който надвишава БВП. Това означава, че природно бедствие, икономическа нестабилност или световен проблем могат да окажат катастрофално влияние върху тях. Оттам разрушителното цунами удря всички потребители, защото глобалната икономика раздели производството на блага на компоненти и го разхвърли в държави с различен икономически модел,

  5. BOKOEIZMET
    #5

    Думата "топ" е една много тъпа дума, бихте ли използвали синоними на тая малоумщина, или и вие смятате, че на булгар трябва да му се говори простичко, защото той си е простичък, мързелив и неук?

  6. ABV
    #4

    Защо топ икономическата министърка още не е поискала 0% ДДС за ежедневните латексови изделия от първа необходимост???

  7. ABV
    #3

    ПКП - Простия канадски пUтков замерва с пачки от прозореца на кабинета си всеки, който събере 12 чобвека за протест пред МС.

  8. Javor
    #2

    Тея трябваше да дадат пресконференцията си от затвора, където трябваше да са отдавна ако имахме правосъдна система

  9. ефрейтора
    #1

    Четворния политически тюрлю-гювеч от шарлатани , некадърници , еднодневки и откровени малоумници скоро ще оттече , но с фискалната си , а и целостната си политика , ще нанесе големи поражения на страната .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.