Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топ производител на чипове стартира проект за обучение на български кадри

2 коментара
Топ производител на чипове стартира проект за обучение на български кадри

Една от десетте най-големи компании за производство на чипове в света планира да започне сътрудничество с български научни институции за развойна дейност и обучение на висококвалифицирани кадри. Изпълнителният директор на Infineon Technologies Austria Сабине Херличка представи проекта по време на среща с министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов. Международната компания е на посещение в България с цел по-широко сътрудничество с българската академична общност и бизнес в областта на микроелектрониката, и развитие на човешките ресурси в тази сфера.

От компанията подчертаха, че основната им цел е развитие на микроелектронната система и човешките ресурси на ниво Европейски съюз чрез развойна дейност и обучения, като за целта активна роля ще имат университетите и бизнесът.

“Европейската политика е насочена към засилване на независимостта на икономиката по отношение на производството на чипове, а за да го постигнем трябва да мобилизираме потенциала на всички държави членки на ЕС”, обясни Сабине Херличка. Тя подчерта, че в сферата на микроелектрониката в България са заети 60 000 души, което е впечатляващо число и знак за експертния потенциал, с който разполага страната. Тя направи аналогия, че в Австрия, в цялата област на електрониката, работят 70 000 души.

Подобни компании играят ключова роля в стратегията на Европейския съюз за ускоряване на развитието на микроелектрониката, формулирана в т.н. Chips Act, приет от Европейския съюз. До 2030 г. в рамките на ЕС трябва да бъдат инвестирани общо 43 милиарда евро, като по този начин Европа да засили своята автономност и независимост с тази област.

Infineon Technologies Аusria е една от десетте най-големи компании за производство на чипове в света. Оборотът ѝ е близо 5.2 млрд. евро и е на едно от първите места в света по инвестиции в научно-изследователска дейност. Само през 2021 г. компанията инвестира 516 млн. евро за научни изследвания и разработки. Тя има 56 изследователски и 20 производствени центъра на три континента. В компанията работят 50 280 души от 117 националности, а продуктите им се използват в цялата верига на електроенергията и във всички сфери на машиностроенето.

Участие в срещата взеха посланикът на Република Австрия Н.пр. Андреа Икич-Бьом, търговският съветник към Посолството на Австрия Филип Купфер и търговският представител на България в Службата по търговско-икономическите въпроси във Виена Емилиян Абаджиев.

“Европа има потенциал да стане един от лидерите във високотехнологичните сектори, какъвто е микроелектрониката и страната ни може да играе важна роля в този процес“, коментира и българския министър на икономиката Никола Стоянов. По думите му това ще подобри конкурентоспособността и устойчивостта на континента и е особено важна крачка за цифровия и зелен преход на Съюза.

“Много международни компании засилват своя интерес към България заради българските таланти и експертния потенциал, с който разполагаме, особено в ИТ сектора“, каза още икономическият министър. Той допълни, че ИТ специалистите у нас се увеличават ежегодно, а страната ни е лидер в Европа по дял на жените в този сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Име1234
    #2

    Европейска компания притежава технология за произвеждане на 3nm чипове. Единствената в света засега. Технологията не е проблем за Европа. Проблемът е цената - включително за инженерите, които проектират и произвеждат такъв тип чипове. Такъв тип инженери трябва да се 'произведат', защото не съществуват в Европа.

  2. Калико Джо
    #1

    Производството на чипове и ИТ са две различни неща и ние от десетки години нямаме нищо общо с микроелектрониката, каквото и да ги разправя тоя министър. А Инфеон е уж германска компания, но е собственост на Интел, така че австрийския и клон е просто един отдел в нея. Но понеже има едни европари за усвояване всички се събират около трапезата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.