Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топлофикация Пловдив вече има по-ефективни и чисти производствени мощности

0 коментара
Модернизираната Топлофикация Пловдив

Пловдивската топлофикация приключи инсталирането на 5 нови водогрейни котли, с които мощностите ѝ за производство на топлинна енергия са изцяло модернизирани и са по-ефективни и по-екологични.

Инвестицията в проекта е 23 млн. лв. и е една от най-големите в централизираното топлоснабдяване в България през последните години. От оператора EVN посочват, че това е неговият принос към развитието на Пловдив като място с висок стандарт на живот, тъй като ефективното и сигурно производство на топлинна енергия е предпоставка за развитието на централното топлоснабдяване, а от там и за по-добро качеството на въздуха в града.

"Днес виждаме, че вторият по-големина и най-бързо развиващ се град в България, Пловдив, има изцяло нови мощности за производство на топлинна енергия. Това беше обещание, което EVN направи през 2007 г., когато придоби местната топлофикация. След когенерационната централа, която изградихме през 2011 г. и днешните нови 5 котли, можем да отчетем, че това обещание е изпълнено", зави след прерязването на лентата на новите мощности Александър Сипек, председател на Съвета на директорите на EVN България.

На откриването присъстваха и Доминик Ярмер, председател на Съвета на директорите на EVN Топлофикация, пловдивският кмет Здравко Димитров, посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом, търговският съветник и ръководител на Външно-търговската организация на Стопанска камара Австрия в България Филип Купфер и Ангел Стоев, областен управител на област Пловдив.

ЕVN стартира проекта за новите котли през 2019 г. Той включва изграждане на 2 котела в Отоплителна Централа Юг и 3 котела в ТЕЦ Север с обща мощност 100 MW (мегавата). Котлите, включително и пет 25-метрови комина, бяха доставени от завода на Robert Bosch в Германия. Основната роля на съоръженията е за покриване на върхови товари и гъвкава работа с кратки процедури на включване и изключване. Крайната цел е обезпечаване на пиковите мощности и гарантиране непрекъснатост на доставките на топлинна енергия за 31 000 клиенти на EVN Топлофикация в Пловдив. Основният източник на гориво за котлите е природен газ, а резервното гориво е промишлен газьол като времето за превключване е минимално, за разлика от старите съоръжения, които работиха с резервно гориво мазут. Това е още един фактор за сигурността на доставките за клиентите на Пловдив и по-добрата околна среда.

EVN Топлофикация е втората по-големина топлофикационна компания в България. Дружеството управлява близо 200 км топлопреносна мрежа. За последните 15 години компанията са изградени повече от 250 нови абонатни станции и 45 км нови топлопроводи. Общите инвестиции на EVN в централното топлоснабдяване на Пловдив от 2007 г. досега надхвърлят 240 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.