Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Топлофикация София" дължи на БЕХ близо 700 млн. лв.

5 коментара
Валентин Николов, изпълнителен директор на БЕХ

Задълженията на "Топлофикация София" към Българския енергиен холдинг (БЕХ) са близо 700 милиона лева. От март 2021 г. столичното дружество не е превеждало пари за погасяване дори на лихвите по тях. Това заяви изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов пред БНР.

През годините БЕХ на няколко пъти изкупува дълга на "Топлофикация София" към "Булгаргаз", но в момента подобна възможност не се предвижда.

Евентуално поскъпване на парното с 20%, каквото поиска общинското дружество, заради скока на газа, също не може да реши проблема, каза Валентин Николов.

"Дори с 20% да повишат цената, което се надявам да не стане, то ще реши проблема с текущите им задължения, а не с миналите", заяви шефът на БЕХ.

Според него отпускането на нисколихвен заем от страна на Столична община или държавата е вариант за справяне със ситуацията.

"Понеже и София е с добър рейтинг, кредитният рейтинг на държавата също е добър, те могат да предоставят заем на "Топлофикация София", така че да обслужи кредитите, които са към нас. За да може тя в последствие да си реализира инвестиционната програма", коментира Валентин Николов.

Директорът на БЕХ смята, че "топлофикацията във вида, в който е в момента, не може да си обслужва текущите задължения, камо ли натрупаните задължения през годините".

"Дори лихвите не си плащат от март. Те искат предоговаряне. Добре, ще седнем и ще преговаряме за предоговаряне, но това в никакъв случай не решава проблема", каза Валентин Николов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Този дълг трябва да се разсрочи, докато се намери решение на проблема. Така се прави в цивилизования свят. Парижкият клуб предоговаря дълговете на развиващите се страни, а това означава, че лихвите ще ни ударят точно когато станем член на еврозоната. Трябва да се внимава откъде и при какви условия се купува горивото.

  2. Нато Натов
    #4

    А какво беше това БЕХ и има ли то почва у нас?

  3. feb
    #3

    А колко Топлофикация София дължи на абонатите си... да не говорим. Дървеница е лунен пейзаж. Изравнителните сметки винаги са в тяхна полза, нищо че последните зими са коя от коя по-мека и се ползва и по-малко парно, и по-малко топла вода. Имам чувството, че когато се правят изравнителните сметки, първо се гледа колко пари им трябват и после в зависимост от консумацията на хората, обратно по формулите си изчисляват "заданието" в необходима енергия за затоплянето на единица обем и т.н. Аварии, профилактики, ...

  4. John Doe
    #2

    Затова се вдигат драстично цените за да могат тарикатите от БЕХ да получават по 60 хиляди месечна заплата, в Топлофикация да си пишат бонуси, а КЕВР да си държи очите широко затворени защото назначеният премиер Стефчо Янев си е уредил отрочетата на сладки службички там.

  5. boriana
    #1

    Ако управлявахме личните си средства така както Толофикация управлява своите, ако собствените си домове не поддържаме, така както Топлофикация не поддържа своите инсталации и уреди, отдавна да живеем на улицата като клошари и просяци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.