Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тотал" и "Мелроуз" останаха в надпреварата за газа в Черно море

6 коментара
"Тотал" и "Мелроуз" останаха в надпреварата за газа в Черно море

Две компании са останали в надпреварата за разрешително да търсят нефт и газ в терена "Хан Аспарух" в териториалните ни води в Черно море, съобщи пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в четвъртък.

 

Ден по-рано изтече крайният срок за подаване на ценови оферти за получаването на петгодишното право да се сондира в територията, обхващаща 15 хил. кв. км и разположена в близост до открито на румънска територия находище на природен газ с предполагаеми обеми между 40 и 80 млрд. куб. м

 

Френската "Тотал” и британската "Мелроуз”, която у нас разработва черноморските находища "Галата", "Калиакра" и "Каварна", а скоро ще започне експлоатация и на "Каварна-Изток", остават в битката за разрешително. Американската "ЕксънМобил" не е продължила участието си в конкурса по собствени съображения. В писмо до икономическото министерство компанията обяснява, че е взела това решение заради политиката си, а не заради условията на конкурса.

 

Според Добрев, причината "ЕксънМобил" да се откажат е, че са съсредоточили инвестициите си за проучване на въпросния румънски терен, на който работят заедно с австрийската OMV.

 

До края на месеца се очаква да приключи оценката на офертите. "Знаете, колко ни е важен блок "Хан Аспарух" и какви големи надежди имаме към него и съвсем основателно имаме. Надявам се, оценителната комисия да свърши своята работа до края на месеца", каза министърът.

 

Договорът с избрания титуляр на разрешителното се очаква да се подпише най-вероятно през септември. След това победителят в конкурса ще трябва да изготви работна програма със сондажите, която да бъде подложена на оценка за въздействието върху околната среда, която да бъде одобрена от екоминистерството.

 

Според предишни изявления на Добрев е възможно до края на тази година да започне анализът на геоложките данни за евентуалните находище в "Хан Аспарух", през следващата година ще се проучи сеизмиката, а в края на 2013 г. би могъл да се направи първият сондаж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Не знам кой от коя хранилка е, но казаното от #2 е реалността, другото са никому ненужни емоции. Крайно време е да разберем, че никой не ни е длъжен и да престанем непрекъснато да питаме какво ще получим. Ами ще получим това, че ще останат повече пари в държавата. За нефтения бранш в повечето от контрактите са 50/50 държава-концесионер, естествено след покриване на разходите по проучването и оборудването за експлоатация. А цената я определя само пазара и нищо друго. Погледнете какво се случи с цената на газа в Щатите.

  2. Анонимен
    #5

    До 2: Явно по писанието ви личи , че сте правоверен либерален талибан. Може би сте на хранилката на Чичко Сорош. Уви! В съвременния свят няма никъде чиста пазарна икономика дори и в Меката на либерализма САЩ. А колкото до газа, провери какъв е дялът му в енергопроизводството в България и помисли , дали наистина е от такова значение за страната ни.

  3. Анонимен
    #4

    NORAD: хубаво е че се откриват находища около България - това Румъния, Егейско Море, около Кипър/Израелската акватория.. дори и капка газ или нефт да няма в нашите територии - пак добре - ще има увеличено предлагане в региона, алтернативи и натиск надолу в/у цените = добре за иконимиките в региона; => лоши новини за другария Путин, неговите дворяни и Руският Бюджет.. ;)

  4. Анонимен
    #3

    товариш Баче, въпросите Ви издават доста партийна пропагандна школа. Вие комитата не виждате ГРЕДАТА в окото - това, че руските договори за природен газ ни смъкват всяка година между 200-400 милиона лева данък русофилство, а сте се загрижли за нероден петко кой ще му шие панталоните. Ако цената на природния газ падне защото имаме руски, азерскиу иракски, местен, от терминала газ, то тогава и тези които дупчат в дълбоките води ще продават на тези цени. Те ще имат печалба докато продажната цена надвишава разходите по добива. Елементарно Уотсън.

  5. Анонимен
    #2

    bacheto1937, вместо Добрев да Ви отговоря:
    1. Цените, по които ще се изкупува трябва да бъдат свободно договаряни между победителя в конкурса и клиентите му, най-добре на енергийна борса, но при всички положения без участие на ДКЕВР, МИЕТ, ЦвЦв, ББ и т.н.
    2. Годините, които ще трае това, ще бъдат докато има газ в находището
    3. Няма да правим (българското правителство) разходи, а само ще събираме концесионна такса от победителя в конкурса
    4. След това (изчерпването на находището) трябва да се обяви

  6. bacheto1937
    #1

    Братя Българи,небързайте да се радвате!Управляват ни българи без достоинство. Г-н Добрев, с вашия опит в икономиката отговорете на въпросите: Какви ше са цените по които ше изкупуваме газа от победителя в конкурса?Колко години ще трае това,с което ще изплатим...$, направените разходи?А след това?Каква ще бъде цената на едро за обикновенния гражданин? Г-н Добрев,ако ще стане така както с хляба по добре да не става!Ние сме зърнопроизводители,но поради "пазарната" икономика и ваша политика зърното се влага по цени на борсата в Чикаго.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.