Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тотал" ще сондира за газ в Черно море

Борисов се надява находището "Хан Аспарух" да е голямо, за да свали "драстично" цените

24 коментара
"Тотал" ще сондира за газ в Черно море

Френската компания "Тотал" е била предпочетена от българското правителство да получи петгодишно разрешително за търсене и проучване за нефт и газ в дълбоките води на Черно море в терена "Хан Аспарух". Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред журналисти в четвъртък в Министерския съвет.

В конкурса участваше още британската "Мелроуз Рисорсиз", която вече добива природен газ в северната част на Черно море край Варна. По думите на Добрев френската ценова оферта е била по-добра, но той не даде подробности по нея.

 

"Тотал" ще работи заедно с австрийската ОМV и испанската "Репсол" в територията, обхващаща 15 хил. кв. км и разположена в близост до открито на румънска територия находище на природен газ с предполагаеми обеми между 40 и 80 млрд. куб. мв. То се изследва от OMV и американската "ЕксънМобил", която също първоначално проявяваше интерес към българския терен, но после се отказа.

 

Добрев обясни още, че на това проучване се залага много за диверсификацията на доставките на природен газ за България.

 

Процедурата, която България проведе беше много почтена и прозрачна и съществува интерес от наша страна към този блок. От наша страна и от страна на партньорите ни съществува голямо желание да се проучват възможностите на блока "Хан Аспарух", каза вицепрезидентът на компанията "Тотал" Мишел Борел.

 

По думите му първоначалните данни сочат, че има най-малко два кладенеца на значителна дълбочина, което е голямо технологично предизвикателство пред фирмата. Вълнуваме се за възможностите за дългосрочно сътрудничество за проучването на газ и нефт, добави той. За нас е огромно удоволствие, че блокът се казва "Хан Аспарух" – основателя на българската държава и това е символично, каза още Борел. 

 

Премиерът Бойко Борисов поздрави Делян Добрев с избора на "Тотал" и изрази задоволството си, че е бил проведен изключително прозрачен конкурс, в който са участвали най-добрите фирми.

 

"Това значи истинска диверсификация. Много по-истинска и от интерконекторната връзка, която готвим с Турция. Истински се радвам, че се подписа споразумение между Турция и Азербейджан; и се надявам, че "Набуко" ще мине през България", каза Борисов.

 

Той добави, че "концесионната такса, която България ще получава, е между 2 и 30 %, ако са големи находищата, а ние имаме всички уверения, че находището е голямо".

 

"Надявам се, че находището в "Хан Аспарух" ще бъде голямо. Това драстично ще понижи цената на газа и ще помогне във воденето на преговорите за закупуването на нови количества газ. Надявам се - бързо да направите своите сондажи, тъй като това е от голямо значение за България", обърна се премиерът към присъстващите от "Тотал".

 

Първоначално интерес към конкурса проявиха самостоятелно "ЕксънМобил", "Тотал", "Мелроуз", OMV, "Респол" и холандката "Шел", но после австрийците и испанците се присъединиха към французите, а американците се отказаха в последния етап – при подаването на ценова оферта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    Като гледам блока на картата, дълъг е над 200 км. Ами като се окаже, че "бедната на полезни изкопаеми" България май е най-богатата, ще ни разрешат ли "братушките" на кoмyнeтaтa да го пишем в учебниците на децата или пак ще учат старите дивотии?

  2. Анонимен
    #23

    ЕС

    Не само Вълчо Овчев предаде кошарата.

    А Гоцэ Шлемовити?

    А бай Ваню?

    Верно ли е, че четири дни преди преди изборите
    2001, които странно загуби в полза на червения монархо-републикански картел,
    Командиря се е занимавал с несвойствена дейност:
    подписал заробващ договор с офшорна фирма за ТЕЦ Марица Изток?
    Разсеял се и затова загубил изборите?

    Картелът се оказа болшевишки червен, екологично зелен, патриотично едното и другото, демократично команден, сив син десен, монархично жълт и ляв, доганистично

  3. Анонимен
    #22

    другара Тодар Живков
    Хайде хаирлия да е? Забравиле са да съобщат най-важното.
    Според предварителни геоложки анализи, само в този блок може да има 500 милиарда кубични метра природен газ.
    Те по тая причина подкокоросаха румънците да предявят териториални претенции, за да провалят конкурса и да прогонят стратегическите инвеститоре. Преди години, откривателят на Титаник професор Балард искаше да прави археологически проучвания в българската акватория на Черно море, защото беше убеден, че точно тук

  4. Анонимен
    #21

    Добрев да внимава! ПРЕДАТЕЛЯ Р.Овч, заради комисионните, подписа договор, по който цената на газа за България се вдигна от $170/1000куб. до сегашните $600/1000куб. Рано или късно този ПРЕДАТЕЛ ще бъде ОСЪДЕН! Ако в България имаше съд като украинския! Но от съда или Провидението, все едно! А утре на Добрев ще се задават въпросите - КАКВА концесионна такса бе договорена за България и НА КАКВА ЦЕНА ще получава България СОБСТВЕНИЯ СИ ГАЗ! Цената $300/1000куб., КОЯТО ПЛАЩАМЕ на Мелроуз, ми се струва ТВЪРДЕ ВИСОКА ЗА НАШ, БЪЛГАРСКИ ГАЗ!За ново ПРЕДАТЕЛСТВО няма място и ПРОШКА НЯМА ДА ИМА!

  5. Анонимен
    #20

    До 19. правилен въпрос. И много примитивен отговор. За да се хване държавата (разбирай правителството) с някоя работа то трябва да се работи, а така се взима подкупа и всичко е ОК... Жалко е найстина, че властимащите години наред са се дистанционирали от каквато и да е стопанска дейност. Целенаправлено унищожават държавните предприятия, които даваха работа и хляб на много хора. Но това е и отникъде взора надежда не види за съжаление.

  6. Анонимен
    #19

    Някой знае ли, защо държавата сама не проучи за своя сметка тези находища. Сега ще получаваме като държава 2%, а до 30% някой като акционер. Същата е причината АЕЦ Белене да се случи като частен проект-за д аможе едни хора да гушат

  7. Анонимен
    #18

    Много ме "радват" неграмотните журналисти. Въпреки многобройните коментари, те упорстват да търсят газ "ВЪВ" терена, а не "НА" терена. Не знам дали и футболистите играят "ВЪВ" терена. Да се пише и говори на правилен и хубав български език е не по-малко важно от това, има ли газ и за колко време ще стигне. Да не се свърши българският език и българите преди газа.

  8. Анонимен
    #17

    Европа, Европа... Докога под турско робство? "Първоначално интерес към конкурса проявиха самостоятелно "ЕксънМобил", "Тотал", "Мелроуз", OMV, "Респол" и холандката "Шел", но после австрийците и испанците се присъединиха към французите, а американците се отказаха в последния етап – при подаването на ценова оферта."

  9. Анонимен
    #16

    АБВ

    Социализма се оказа недоношче,
    а служителите овчари - вълчи наемници.

    Юнак Бойко обеща тържествено,
    че ще изхвърли алчните чужди фирми
    или ще ги накара да се държат скромно, пазарно и прилично,
    но стана друго.

    Докато бе на околосветско пътешествие в Брюксел,
    местната мафия (не глобалната)
    спусна Закон за ценови шок.

    Юнакът моментално се върна и започна да наблюдава Закона,
    но Законът според както казва се оказал абсолютно устойчив.

    А и срещу Закон се не рита.

    Мачле с Бенгалските тигри..

  10. Анонимен
    #15

    по българското законодателство подземните богатства са публична собственост на държавата, но когато се отдадат на концесия, те стават собственост на концесионера и държавата ще получава само част. Досега от концесии държавата е получавала минимални средства. Срещу всички тези рискове ние дори няма да имаме собственост върху добития газ, защото той ще е на концесионера

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.