Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Това не е последното кошмарно лято

40 коментара
Това не е последното кошмарно лято

България преживя едно ужасно лято. Наводненията причиниха щети за около 1 милиард лева, убиха 10 души и разрушиха пътища и къщи в над 40 общини. Но това, което се случи, е само бегло напомняне на природата за себе си. Що се отнася до това, което предстои, то по-скоро прилича на неспокоен сън на Хичкок.

Факти за климата в България

Върху България влияят основно три глобални климатични фактора – океанските течения Ел Ниньо в Индийския океан, Гълстрийм в Атлантическия и движението на северните атмосферни маси. Всяко едно колебание в тяхното движение в следствие на глобалните промени на климата се отразява и върху местния климат в страната ни.

За целия XX век глобалната температура се е повишила с 1 градус, като тенденцията е затоплянето да продължи през XXI век, но вече с много по-високи темпове.

Според изследванията на климатолога към БАН Веселин Александров, през изминалото столетие климатичните изменения на наша територия копират глобалните. Минималните температури в страната са се повишили с 0,6° за последните 100 години, а максималните са се повишили със средно 0,4°.

До 70-те години на миналия век югоизточната част на Балканския полуостров се е намирала в период на захлаждане, но от началото на 80-те години настъпва затопляне, което ще продължи и след края на XXI век.

Климатолозите в БАН започват да регистрират и първите рекорди – 1994 и 2000-та са години, в които измерените средни температури са рекордни за целия век, а за периода от 1997 до 2004 средните температури в България значително са превишили измерените за целия XX-ти век. Това подсказва настъпване на...

апокалипсис сега, утре и вдругиден

Климатолозите от БАН до този момент са разиграли около 40 възможни сценария за промяна на времето в България през следващите 100 години и всеки един от тях е отчел значително затопляне на климата в страната. Най-оптимистичните прогнози са през 20-те години на XXI век средното увеличение по живачната скала да бъде с 0,2°, най-песимистичните са за увеличение от 0,6°.

През 50-те години на този век прогнозите за повишение на средногодишните температури са с оптимистичен вариант от 0,6° до песимистичен 1,9°. Това означава повишение за половин век два пъти по-голямо отколкото за цялото изминало столетие. Но най-страшното ще видят две поколения след нашето в края на XXI век, когато учените предричат песимистичен вариант от 6° повишение на средногодишните температури.

“Тези сценарии не претендират за особена точност, защото с течение на времето много от зададените стойности се променят, а някои от тях няма как да бъдат измерени”, разказва Веселин Александров. Така в началото на 80-те години климатолозите са разиграли сценарии, според които до края на XXI век повишението на температурата ще бъде 2°, но само 20 години по-късно британски учени предричат три пъти по-висок темп на увеличение на температурите, който в най-кошмарните си варианти достига почти до 7° за 100 години.

Как науката тълкува тези прогнози?

“Увеличението на температурата означава и увеличение на екстремалните метеорологични явления”, казва климатологът Веселин Александров. Според него през следващите години хората ще станат свидетели на много повече смерчове (това е българският вариант на торнадото), бури, жеги, редуващи се с наводнения.

“Факт е, че в последните няколко години станахме свидетели на много повече екстремни явления. Щатските климатолози вече констатираха увеличение в появата на урагани и торнада през последните години. Тази тенденция ще продължава. Това, което се случи в България, също беше екстремно и не можеше да бъде предвидено по-рано, но то спазва една тенденция, която е факт. Две години по-рано станахме свидетели на подобни наводнения в Централна Европа, докато в България имаше горски пожари, причинени от сушата. Сега тук има наводнения, а в Португалия има голяма суша”, посочва Александров.

Основният ефект при покачване на температурите е създаване на области в атмосферата с голямо различие в атмосферното налягане. Атмосферата се опитва да уравновеси стойностите на налягането и се получава силно протичане на въздух от зона с по-високо налягане към такава с по-малко и колкото е по-висока разликата, толкова са по-силни създадените въздушни течения. След което те се завихрят в местни бури, циклони или урагани в зависимост от мащаба на атмосферният фронт и мястото на възникване.

Именно при повишение на средната температура се получават големи атмосферни разлики в налягането над различни области и съответно по-силни бури.

Другият основен ефект от повишаването на температурите ще бъде още по-неприятен – засушаване. Очаква се валежите през 20-те години да намалеят с около 10 процента, през 50-те с около 15%, а през 80-те години от 30 до 40 процента, което води до намаляване на общия воден резерв на страната с аналогични стойности. А като се има предвид как водното богатство на България се управлява в момента, не ни чакат добри дни.

В момента измерената средногодишна температура за страната е 14°. При развитие на песимистичния вариант тя ще стане около 20 градуса в края на века, което ще промени характеристиките на нашия климат и от умерен континентален той ще премине по-скоро към субтропичния. Но това няма да е валидно за цялата страна, а ще означава по-скоро разместване на мозайката на климатоложките области в страната. Тоест, климатът в Мизия ще стане като този в Петрич, а този в Петрич като климата в централна Гърция. Това е неизбежно и единственият начин, по който може да се противодейства, е хората да се приспособят към промените.

Борбата срещу парниковия ефект е загубена кауза

Причините за повишаването на температурите на Земята са три – природният фактор, човешкият фактор и космическият. Основен се смята т.нар. тропогенен фактор или въздействието на човека върху планетата.

Борбата срещу парниковият ефект е загубена кауза според учените и причините за това са две. Първата и най-важната от тях е, че този атмосферен ефект съществува откакто го има човечеството и още повече, той е основната причина homo sapiens изобщо да го има. Измерено е, че без него средните температури на Зeмята биха спаднали с 33°, което означава средна годишна температура на планетата около -20°. Лошото в случая е, че изхвърляните в атмосферата газове от промишлеността и автомобилите са усилили в значителна степен влиянието му.

Наличието във въздуха на газове с голяма продължителност на действие като въглеродния диокис (от 5 до 200 години период на разпад), фреоните (от 10 000 до 50 000 години) и метан, означава, че дори в тази секунда големите индустриални сили да се споразумеят и всички замърсители спрат работа, глобалното затопляне ще продължи.

Сред периодичните космическите фактори, които влияят върху затоплянето, са прецесията (промяната на наклона на земната ос), но той е пренебрежим, тъй като става в период от средно 25 000 години. Друга причина са циклите на слънчевата активност, като периодът им от минимум до максимум е средно 14 години, но те не могат да обяснят тенденция с продължителност над 100 години. Третата възможна причина е промяна в самото Слънце. Учените обаче са категорични, че основната причина е човешката дейност.

Глобални последици

Една от основните последици от глобалното затопляне е топенето на ледените шапки. При този процес от ледниците в океана се влива вода с по-ниска температура и по-малка концентрация на натриев хлорид, т.е. сол. Тези процеси влияят върху едни от основните климатични регулатори на Земята – океанските течения. Така топенето на ледовете около Гренландия влияе върху най-големия климатичен регулатор в централните и северните части на Атлантическия океан – топлото океанско течение Гълфстрийм.

Комисията по климата към ООН е дала прогноза, че до края на XXI век или малко след неговия край, това океанско течение ще изчезне, донасяки жестоки студове на по източните брегове на Мексико и САЩ, както и в Западна Европа и Скандинавския полуостров. Неговото спиране ще повлияе и върху климата на цялата планета като учените прогнозират, че ледените шапки в северното полукълбо ще се регенерират и дори ще увеличат площта си. Това до известна степен ще подейства като спирачка на процесите на затопляне, но няма да ги спре напълно и то ще продължи и през следващия век.

А какво ще се случи след утрешния ден...това ще го каже Емел Етем.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D/R D TCHOLAK
    #41

    До Българския Олимпииски КомитетСофияКАНДИДАТ ИЗБОРНО ЖЕЛАНИЕУважаеми Другари Олимпиици, Колеги и Противници,След като Велико Британската Телевизия “ ВВС “ направи един скандален филм в който се прикриха някой мерзости в Олимпииския Комитет, но се показа една тенденция с изказаното мнение на другарят Иван Славков, че имало корупция и тя съществувала той беше изгонен от МОК, като неудебна личност ПОСТАВЕНА от времето на Българската Комунист ера, когато беше нахлузен от БКП и родата Тодор Живков........за

  2. DANKO
    #40

    МАЙКАТА ПРИРОДА ЗАБЪРЗАНО СЕ СПУСKА В ПОЛЕТО НОЩА ЗАБЛЕЩУКА В НЕБОСВОДА ВЕЧЕРНИЦАТА БАВНО ИЗПЛУВА ЛУНАТА НЕЯСНО БЛЕДНЕЕ ОЧЕРТАНИЕТО НА БАЛКАНА ТОПЪЛ ВЯТЪР ЗАШУМЯ В ГОРАТА СЯКАШ ЖИВОТЪТ СЕ СПРЯ ЗА МИНУТА ДА СЕ НАСЛАДИ НА ТАЗИ ВЕЧНА КАРТИНА ДА ПОПИЕ ЗАВИНАГИ ХУБОСТТА НА ПРИРОДАТА ДА СЕ ПОЛЮБУВА НА ИГРИВОСТТА НА ВЯТЪРА ДА УСЕТИ ДЪХЪТ НА ЦВЕТЯТА И ДЪРВЕТАТА ИЗВЕДНЪЖ СВЕТКАВИЦА ПРОРЯЗА С ОГНЕН БРЪСНАЧ НЕБЕСАТА ГРЪМ РАЗТЪРСИ ПОЛЕТО И ПЛАНИНАТА ОБЛАЦИТЕ ЗАИЗЛИВАХА ДЪЖДА ДА НАПОИ ЗАСЪХНАЛАТА И ЗАЖЪДНЯЛА

  3. STO
    #39

    RAKOVA KLETKA NA GORKATA ZEMQ.KAKVO PRAVI RAKOVATA KLETKA?IZIAGDA NOSITELQ.IZHODI:1.ZA RAKA-4OVEKA DA BIAGA V KOSMOSA (AKO MOGE)AKO LI NE, RENGENA NA DQDO GOSPOD 6TE GO IZPE4E A MOGE I HIMIO-TERAPIA DA MU SPRETNE.2.RAKA-4OVEKA DA STANE DOBROKA4ESTVEN I 6TE GO OSTAVIM DA SI 6TQKA PO ZEMQTA.3-to NIAMA.

  4. НИМ
    #38

    Мислил съм и аз по Вашето предложение и смятам,че е напълно логично!Днешната научна генетика може да създаде по- бързо нарастващи и с по-голям обем растения, усвояващи по-бързо и ускорено въглерода на въглеродния двуокис в атмосферата!Прав е господина ,който апелира за широко разпростряла се мрежа от синури, върху обработваеми и необработваеми земи ,защото тази мрежа задържа и възпрепятства рязкото ,бързо оттичане на повърхностните валежни води към речните корита и те спокойно ,за по- продължителен

  5. DANKO
    #37

    ДЕДО ГОСПОД ОТВОРИ ДОКРЙ КРАНЧЕТО НА ВОДАТА !!!ЧИЧО БУШ ПОЧВА ДА ЗАТВАРЯ ДОКРАЙ КРАНЧЕТО НА ПЕТРОЛА !!!ГОЛЕМО ЗАТОПЛЯНЕ ОЧЕВИДНО ЩЕ ПАДНЕ !!!

  6. НИМ
    #35

    Все още има надежда човек да овладее процесите на покачване на глобалната атмосферна температура,ако в следващите 50 години възстанови световните гори върху 45% от сушата на планетата ,спре или драстично намали изгарянето на въглеродни горива,дърветата и фитопланктона ,посредством чудодейния си процес на израстване фотосинтеза, ще си свършат своята работа,както са го правили през стотици милиони години досега!Бедата е ,че човека е лаком идиот или по-точно човека политик ,банкер и търговец,които

  7. НИМ
    #34

    Не знам дали изобщо някой ще ме прочете, но все пак, да си кажа и моето мнение!?Ел Ниньо е голямо крайбрежно тихоокеанско течение ,чиито аномалии при промяна на посоката му и температурата на водата в него ,влияят глобално върху световния климат!През стотиците милиони години от своето своето съществуване на тази планета, природната и среда и нейната част живата природа ,са намирали равновесие в глобалните климатични аномалии с два основни живи фактора на въздействие!Световните гори и фитопланктона

  8. случаен
    #33

    Ами тъпанарче, ти май че отдавна не си ходил по пътищата на Бг. То освен синури друго няма, кретенче. И то отдавна. Нещо си се пообъркал. Изобщо , каква ти е диагнозата?

  9. Goran
    #32

    e v Pasifika,ne v Indijskiya okean

  10. Бодил
    #31

    Забравили сте старата разшифровка на БАН - БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НЕУКИТЕ!Защо им се впрягате толкова, нали научните звания ги получаваха (а май и още) по партийна повеля...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.