Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строежът на "Южен поток" у нас тръгна с "първа заварка" край Пишурка

България взема заем от "Газпром" за 620 млн. евро, очакваните приходи от транизтни такси са по-малки от сегашните

229 коментара
Премиерът Пламен Орешарски наблюдава първа заварка на "Южен поток" на българска територия, Сн.БГНЕС

С церемония по символична "първа заварка" между врачанските села Пишурка и Расово в четвъртък започна строителството на първия чуждестранен сухопътен участък на газопровода "Южен поток". Тържественото събитие бе неочаквано за българската общественост и бе предшествано от четиричасови разговори между премиера Пламен Орешарски и председателя на "Газпром" Алексей Милер в Министерския съвет. Те проследиха церемониалната първа заварка по телемост от Гранитната зала на Министерския съвет в София, като преди това дадоха команда на заварчиците да започнат да заваряват тръбите на бъдещата компресорна станция.

Природният газ, доставян от Русия, трябва да потече по тръбата през декември 2015 г.

"Днес можем да дадем условен старт на един изключително важен за Русия, България и Европа проект – "Южен поток". Това е най-големият проект, осъществяван на наша територия. Ще съдействаме за реализацията му", каза Орешарски.

Милер определи събитието като "историческо" и "знаменито". "Южен поток" е един от най-важните елементи в енергийната сигурност на цяла Европа. Доставките на газ отиват директно в България, в Европейския съюз, като се заобикалят транзитните страни, каза Милер в момент, когато Русия заплаши да спре газовите доставки за Украйна заради натрупан дълг.

ЕК: "Южен поток" не е приоритетен за ЕС, защото няма диверсификация на държавите и фирмите

От Европейската комисия припомниха, че "Южен поток" не е сред приоритетните за Европейския съюз проекти, както и че осъществяването му трябва да бъде съобразено с европейското законодателство.

В четвъртък, когато премиерът Пламен Орешарски и председателят на "Газпром" Алексей Милер дадоха символичен старт на строителството на "Южен поток" в България, говорителят на ЕК по въпросите на енергетиката Марлене Холцнер коментира пред БНР: "Инфраструктурните проекти на територията на ЕС трябва да са в пълно съответствие с общностното законодателство за околната среда, обществените поръчки, конкуренцията и вътрешния енергиен пазар, включено в така наречения "Трети енергиен пакет".

Още

Междувременно от Европейската комисия припомниха, че "Южен поток" не е сред приоритетните за Европейския съюз проекти, тъй като представлява диверсификация на маршрутите, но не и на държавите и фирмите, който доставят газ на европейския пазар.

Милер отбеляза, че благодарение на директните доставки по "Южен поток" цените на руския природен газ за България ще намалеят, но не посочи нито с колко, нито откога.

Финансирането

На този етап строителството на българският участък от газопровода се оценява на около 3.5 млрд. евро. Това е поскъпване с около 200 млн. евро за няколко месеца, като не беше обяснено на какво се дължи.

Дължината на основния газопровод през България е 540 км. Има още 320 км двойни тръби, за да се достигне максималният капацитет, както и отклонение към Провадия от 59 км. Предвидени са и три компресорни станции – при Варна (2 км), при Лозен (210 км) и при Расово (642 км).

"Днес бяха доуточнени параметрите на финансовия модел - аз лично съм удовлетворен, че България няма да инвестира нито лев от държавния бюджет. Вярвам, че параметрите са изгодни и за руската страна - когато две страни дълго преговарят, трябва и двете да са доволни", каза премиерът Орешарски.

Правителството на ГЕРБ договори България да не плаща за стоежа на газопровода през своя територия, а делът ѝ да бъде финансиран от Русия, която да си приспадне парите от транзитните такси, които ще получава страната ни. Тази принципна схема бе възприета и от кабинета на Орешарски, който обаче се опита да промени някои параметри, като намали размера на лихвите, но увиличи срока за погасяване на заема. Как изглежда цялостната схема и колко изгоден за България ще е проектът като цяло, все още не е ясно, тъй като на медиите се предоставя избирателна информация.

Финансовият модел предвижда инвестицията от 3.5 млрд. евро да бъде осигурена от проектната компания "Южен поток България", в която равни дялове имат "Газпром" и Българският енергиен холдинг (БЕХ). 70% от сумата трябва да се осигурят чрез заем. Никой не съобщи дали тези средства вече са осигурени.

Останалите 30%, което е около 1.05 млрд. евро, трябва да бъдат осигурени като собствени средства от "Газпром" и БЕХ. Тъй като БЕХ няма такива възможности, е договорен заем от "Газпром" в размер на 620 млн. евро, който ще се изплаща за срок от 22 години при лихва от 4.25%, стана ясно от думите на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев след срещата.

Ефектите

България ще спечели 2.8 млрд. евро от транзитните такси за газопровода за периода 2013 – 2043 г., каза министър Стойнев. Той не уточни дали в сметката е включена инвестицията или не. Ако приемем по-добрия вариант, че инвестицията е включена, това означава грубо под 100 млн. евро годишно приходи от транзитни такси за България. За сравнение, в момента страната ни получава годишно около 150 млн. долара от транзитна на руски газ през българска територия.

Другата изтъкната от Стойнев полза беше, че БЕХ ще получава дивидент от първата година, когато се запълни капацитетът на газопровода. "Това означава приблизително от 2018 г. ние започваме да получаваме дивидент, който само за България ще се равнява на приблизително 715 млн. евро до 2035 г.", каза енергийният министър.

Двете страни са се договорили още България да бъде изцяло компенсирана от "Газпром" за тези 93 километра, които евентуално ще останат неупотребявани и няма да има природен газ за тях заради "Южен поток".

България ще получи и по-евтин газ, което ще осигури конкурентоспособност на българската икономика, изтъкна премиерът Пламен Орешарски. Не стана ясно обаче с колко и от кога ще падне цената на синьото гориво.

Ще бъде осигурена работа на поне 2000 висококвалифицирани специалисти и участието на български фирми в строителството на газопровода.

Преди време изчисленията на Георги Гегов, изпълнителен директор на проектната компания, сочеха, че при строителството на "Южен поток" около 1.2 млрд. евро ще останат в българския бизнес и хората, през чиито територии ще мине тръбата. От тях около 650 млн. евро ще влязат в бюджета от ДДС.

От проекта ще спечелят и хората през чиито земи евентуално ще мине трасето.

По времето на правителството на ГЕРБ беше договорено и спонсорство на футболния клуб "Левски" от страна на "Газпром", но в деня на първата заварка нямаше отговор дали тази договорка остава.

Междувременно на 30 октомври 2013 г. на два електронни адреса на проектната компания "Южен поток България" беше публикувано обявление за избор на изпълнители за проектиране, доставка на оборудване и материали, строително-монтажни работи и въвеждане на тръбата в експлоатация. Кандидатите трябва да подадат офертите до 15 ноември. Конкурсът ще е публичен и ще протече на два етапа с предквалификация.

Заради ЕС пускат и други компании до тръбата

Изискването на Европейската комисия за осигуряване на достъп на трети страни до капацитета на газопровода е осигурено с подписването на протокол за това между БЕХ и "Газпром", каза Драгомир Стойнев. Той уточни, че проектът ще се изпълнява и ще функционира по българското законодателство.

Съгласно изискванията на Третия енергиен пакет на ЕС, 50% от обема на тръбопровода трябва да се предоставя на други компании, ако заявят искане за това.

Въпреки че "Южен поток" ще осигури газ до пет страни членки на ЕС, Брюксел продължава да демонстрира скептично отношение към проекта, който трябва да заобиколи Украйна и да направи Русия по-малко зависима в енергийните си доставки до ЕС от съседите.

"Южен поток" предвижда транспортирането на газ по дъното на Черно море за страните от Южна и Централна Европа.

Газопроводът ще се състои от четири тръби, всяка с капацитет от 15.57 милиарда куб.м. Първата от тях ще бъде пусната в края на 2015, а газопроводът ще заработи с пълна мощност (63 милиарда куб. м. газ годишно) през 2018-2019 г. Приблизителната цена на "Южен поток" е 16 милиарда евро.

За изграждането на европейската сухопътна част на проекта Русия подписа междуправителствени договори с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Австрия и Хърватия.

Руският президент Владимир Путин даде старта на строителството на морския участък от "Южен поток" на 7 декември 2012 г. "Това събитие е важно не само за руската енергетика, но и за цялата европейска енергетика", заяви тогава Путин. От българска страна присъства тогавашният министър на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Акционери в изграждането на газопорвода по дъното на Черно море са "Газпром" с 50%, италианската ЕНИ (Eni) с 20%, германската "Винтерсхал" (Wintershall) и френската "Електрисите дьо Франс" (EdF) с по 15%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

229 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #229

    Още няма договор а строителството започна.

  2. Анонимен
    #228

    №226. № 208 е написал какви са селата. Монтонски са. Иначе са по близо до Лом.

  3. Анонимен
    #227

    ами подводната част кога ще се прави.Тръбите един ден ще се превърнат в релси от неръждаема стомана.

  4. Анонимен
    #226

    С церемония по символична първа заварка между врачанските села Пишурка и Расово в четвъртък започна строителството на първия чуждестранен сухопътен участък на газопровода Южен поток. Сорри - ломски или монтански са селата!...

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #225
  6. Анонимен
    #224

    Един съвет към матряла - народе, твоите политици отново те продадоха, но още имаш полезен ход. Хора, тия, дето сте по трасето на тръбата, не продавайте бащините си земици, отвоювани с пот и кръв, на алчната милиционеро-хаазарска сган, зинала да глътне цяла БГ! Дайте им я ПОД НАЕМ. С клауза за повишаване на наема на всеки 2 или 3 години. И не срещу книжни пари, които всеки нов премиер може да разреши да се печатат неограничено. Вържете наема за нещо реално и скъпо - злато, газ, питейна вода, хляб, шоколад, кафе или друго, което е реална и ценна стока. Па тогава, братушки-кагебушки, заповядайте!

  7. Анонимен
    #223

    Един съвет към матряла - народе, твоите политици отново те продадоха, но още имаш полезен ход. Хора, тия, дето сте по трасето на тръбата, не продавайте бащините си земици, отвоювани с пот ии кръв, на алчната милиционеро-хаазарска сган, зинала да глътне цяла БГ! Дайте им я ПОД НАЕМ. С клауза за повишаване на наема на всеки 2 или 3 години. И не срещу книжни пари, които всеки нов премиер може да разреши да се печатат неограничено. Вържете наема за нещо реално и скъпо - злато, газ, питейна вода, хляб, шоколад, кафе или друго, което е реална и ценна стока. Па тогава, братушки-кагебушки, заповядайте!

  8. Анонимен
    #222

    Всенароден протест против 4-та национална катастрофа-подписването за Южен поток и разпродажбата на българската енергетика на Газпром,трябва да има!След този срамен договор червената енергийна мафия ще стане още по-бигата,а българите-още по-бедни!?

  9. Анонимен
    #221

    Предвид конспиративното сключване на договора, пълната липса на подробности (освен кресливо-възторжените ПР изцепки), трескавото бързане (зер утре може да не са на власт) и съмнителното уточняване на важни финансови параметри в последната минута - това си е поредния голям (ч)лен, пардон, шлем. Тепърва ще има да научаваме дали е с вазелин, колко ще ни струва доплащането за вазелина и други такива "дреболии". На печелившите честито!

  10. Анонимен
    #220

    Предвид конспиративното сключване на договора, пълната липса на подробности (освен кресливо-възторжените ПР изцепки), трескавото бързане (зер утре може да не са на власт) и съмнителното уточняване на важни финансови параметри в последната минута - това си е поредния голям (ч)лен, пардон, шлем. Тепърва ще има да научаваме дали е с вазелин, колко ще ни струва доплащането за вазелина и други такива "дреболии". На печелившите честито!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.