
Символични първи копки на първите три сгради на бъдещия научно-технологичен парк в София, в които ще се разположат първите лаборатории, бизнес инкубаторът и т.нар. експериментариум, бяха направени в четвъртък. В церемонията се включиха президентът Росен Плевнелиев, кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на Българската академия на науките академик Стефан Воденичаров, ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев и Елица Панайотова, директор на вече добиващият някакви реални очертания "София Тех Парк".
Проектът, който се финансира с 42.5 млн. евро от еврофондовете и 7.5 млн. евро национално съфинансиране, предвижда на т.нар Четвърти километър в София да има 20 000 кв. метра нови и реновирани сградни площи. Научно-технологичният парк ще разполага с приложно-изследователски лаборатории, общ инкубатор, иновативни лекционни, образователни, дискусионни форуми, места за демонстрация на нови технологии, паркинг за автомобили и зелени пешеходни пространства.
"Сигурен съм, че "София Тех Парк" ще се превърне в пресечна точка за бизнеса, науката и превръщането на България в технологично напредничава и конкурентоспособна европейска страна – това очакват от нас гражданите", заяви държавният глава след първата копка.
Според него "София Тех Парк" е "сърцето на първата иновационна екосистема в България" и "сърцето на стартъп културата" в страната. "Техно паркът със сигурност ще осигури така желаната и отдавна мечтана и чакана обединяваща платформа и идея за сътрудничество между наука, университети и бизнес", допълни президентът.
Плевнелиев заяви, че динамичното време, в което живеем, предопределя необходимостта от стратегически решения, които подпомагат развитието на бизнеса, науката и сътрудничеството между тях в България, а "София Тех Парк" е именно такова далновидно, стратегическо за България решение.
"Искаме да развиваме българската икономика, но трябва да познаваме и нейните слабости. Необходимо е да засилим иновационните дейности в предприятията, да разработим нови иновативни продукти и бизнес модели, които ги подкрепят, важно е да се научим как да си партнираме – бизнес и наука. Трябва да засилим комерсиализацията на интелектуална собственост и иновационни продукти, да направим така, че талантът да остане в България и да види перспектива да се развива тук, а не да изтича навън", коментира държавният глава.
Той изрази вярата си в потенциала на проекта да стане център на технологичния напредък на България, който да търси и решения за слабостите в българската икономика.
"София Тех Парк" не е просто комплекс от сгради с инфраструктура между тях. Той е среда за иновации, технологичен обмен и сътрудничество", каза Плевнелиев.
Според него проектът ще позволи на страната ни да намери достойно място сред високотехнологичните европейски държави и ще подкрепи иновациите и индустриите на бъдещето в България.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент