Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгва проект за въвеждане на електронна здравна карта

1 коментар
До края на годината ще тръгне пилотен проект за въвеждане на електронна здравна карта в България, съобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Валери Цеков във вторник по време на време на националната конференция “Болнични информационни системи и свързаност”.

Той обясни, че в повечето европейски страни като Австрия, Словения, Франция, Германия използват електронната здравна карта като ефективен модел на електронно здравеопазване, с който да се осъществява връзката и обмена на информация между различните звена в системата – лекари, пациенти, лечебни заведения.

Валери Цеков каза още, че в момента се работи и по проект, финансиран от Световната банка, за създаването на финансово-отчетен софтуер. По думите той ще улесни обработването на финансовите отчети в здравната каса, тъй като те ще бъдат изготвени по един и същи принцип. До края на годината поне 150 болници трябва да разполагат и използват такъв продукт, каза Цеков.

Националната стратегия на електронното здравеопазване предвижда създаването на електронни здравни портали, в които пациентът да намира цялата налична информация  в областта на здравеопазването, обясни още зам.-министърът.

По този начин пациентите най-лесно и по-бързо ще достигнат до квалифицираната медицинска помощ, от която се нуждаят, допълни Цеков.

Използването на съвременните информационни технологии за целите на здравеопазването включва и изграждане на постоянна връзка и обмен на информация между личните лекари, Здравната каса, специалистите от болничната и доболничната помощ.

Валери Цеков каза още, че се предвижда за електронно здравеопазване да бъдат отделени между 60 млн. и 100 млн. лева, т.е. 3-5% от бюджета за здравеопазване.

Очаква се стратегията за електронното здравеопазване да бъде внесена в Министерския съвет до седмица.

На въпрос на Mediapool за регистъра на лекарите в страната, който в момента се изготвя от Министерството на здравеопазването (МЗ), Цеков отговори, че до шест месеца по-голямата част от базата данни трябва да е готова. Той обясни, че работата по регистъра върви бавно, защото данните трябва да бъдат събрани от хартиените списъци из цялата страна.

В момента МЗ не разполага с цялостен списък на практикуващите лекари в България. Такъв регистър има единствено Българският лекарски съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лия
    #1

    Хубаво,но ще се знае ли кой колко ползва или само едни ще ползват,а други ще плащат.Искам аз да разполагам с моите пари,а не здравната каса.Ако искам ще се преглеждам,а не като някои за щляло и нещяло ползват общите пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.