Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трайков: България може да внася алжирски газ

5 коментара

Възможностите за внос на природен газ от Алжир са обсъдили във вторник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и алжирският министър на водните ресурси Абделмалек Селлал. Това е станало в рамките на заседанието на смесения комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество, провело се в София, съобщиха от министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Този внос ще е възможен след като приключи строежът на междусистемната газова връзка с Гърция. това се очаква да стане през 2014 г., след което зависимостта на страната от руски газ ще намалее значително, посочил Трайков.

Той и Селлал са били на общото мнение, че съществува широко поле за развитие на енергийното сътрудничество между България и Алжир.

Трайков поканил алжирските компании да се възползват от "политическата и макроикономическата стабилност в нашата страна, квалифицираната работна ръка, най-ниските данъци и оперативни разходи за бизнес в ЕС. Той допълнил, че от своя страна българските компании може да участват в реализирането на амбициозната инфраструктурна програма на Алжир за строеж на нови жилища, пътища и други съоръжения. Българският бизнес е "гладен“ за връзки с алжирски компании, отбелязал Трайков, цитиран от пресцентъра си.

Алжир е на 10-то място в света по запаси от природен газ – 4.5 трилиона куб. метра. Страната заема шесто място сред износителите на синьо гориво в света. Две трети от експорта се осъществяват чрез два газопровода към Европа – "Трансмед“, който свързва Алжир и континентална Италия и "Магреб-Европа“, свързващ Алжир с Испания. От март 2011 г. е пуснат в действие още един газопровод между Алжир и Испания – "Медгаз“, допълват от МИЕТ.

Стокообменът между България и Алжир през 2010 г. е на стойност 73.4 млн. долара, което е ръст с 66% спрямо 2009 г. През първите пет месеца на тази година взаимната търговия е на стойност 22.2 млн. долара с положително салдо за България от 3.6 млн. долара.

По данни на БНБ в периода 2000-2010 г. няма преки алжирски инвестиции в България, а българските в Алжир се равняват на 2.7 млн. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    До 3: Не си съвсем прав. Цели поколения руснаци бяха свикнали с българските цигари. Ние сдадохме този пазар на турците (не без помощта на ДПС). Същото се отнася и за консервите (4% от потребяваните консерви в СССР.Добър прием имаха и нашите кари, които още се търсят. Хората още питат за наяите цигари, консерви (икра) и вино. Унгарците , поляците и чехите удвоиха износа си въпреки много по-голямата историческа обремененост на отнояенията им с Русия.Колкото до Близкия Изток, то ние имахме името на добри строители,и продавахме безпроблемно оръжие. Тексим по едно време беше основният "кираджия" по това направление.

  2. Анонимен
    #4

    До №3 Прав си,но в Русия още си спомнят за нашите чудесни плодове и зеленчуци.Алжирският газ е утопия.Гърците заради "Бургас-Александрополус",и ситуацията в която се намират ще гледат да извлекат максималната печалба.

  3. Анонимен
    #3

    Технически това е прекалено скъпо и поради тази прчина невъзможно. Пазарите в Русия не сме ги загубили, а отпаднаха по естествен начин след ликвидирането на СИВ, при който ние им изнасяхме боклуци и те ни даваха боклуци. Просто сега за същите пари си внасят далеч по-качествени стоки откъдето си пожелаят. Почти същото важи и за братските страни от Близкия изток.

  4. Анонимен
    #2

    Злобчо, хубаво би било ама, за алжирския газ който се пренася втечнен трябват съответните съоръжения , които не са от най евтините и не се строят за един ден. Второ защо си мислиш, че нашите заклети "приятели" гърци и турци ще ни дават газа бедафа за църните ни очи? Бедата не е че внасяме руски газ , а че загубихме бездарно пазарите си в Близкия Изток и Русия и няма с какво да плащаме. Направи справка да видиш какъв стокообмен сме имали с Алжир преди 1989 г.

  5. Анонимен
    #1

    Русофилите къде сте да пикаете ГАЗ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.