Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трайков: Към Москва трябва да сме с единна позиция

43 коментара
Трайков: Към Москва трябва да сме с единна позиция
Акцентът в руските медии от проведеното късно в сряда заседание на българско- руската междуправителствена комисия е поисканото от руския енергиен министър Сергей Шматко скорошно решение по по проекта за петролопровод "Бургас-Александруполис". В срещата участва българският министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, който бе бламиран от премиера Бойко Борисов точно като заминаваше за Москва, заради разразилия се скандал с подписаните на 5 април документи за удължаване на проекта АЕЦ "Белене".

Малко след като директорът на НЕК Красимир Първанов подписа допълнение 12 към основния договор, Трайков обяви, че го уволнява, защото му е било изрично забранено да подписва обвързваща клауза, според която до 1 юни трябва да подпишем окончателен договор за изграждане на централата. На следващия ден обаче премиерът Бойко Борисов заяви, че шефът на НЕК е действал със съгласието на вицепремиера Симеон Дянков и че уволнението се отлага, а Трайков получава второ и последно предупреждение, преди да бъде уволнен.

АЕЦ "Белене" ще бъде реализирана успешно, само ако отговаря на икономическите интереси на България, заяви Шматко след приключилата късно в сряда визита на министър Трайков в Москва.

Двете страни са заинтересовани от намирането на решения на откритите въпроси, коментира Трайков и добави, че един от важните въпроси е този за цената на "Белене", по който България и Русия все още не могат да се разберат.

Министърът заяви пред български журналисти, че казусът около Красимир Първанов "е наша българска работа и не засяга толкова много руската страна".

"Към руската страна ние трябва и следва да представляваме една единна позиция", заяви Трайков.

Руският му колега Сергей Шматко заяви, че диалогът за АЕЦ "Белене" ще продължи по вече подписаните документи.

Освен цената на централата, ще бъде обсъдено и дали цената на тока, който ще произвежда, ще бъде достъпна за българските потребители. Този въпрос е бил поставен на срещата от министър Трайков.

"Има подписани договори и от друга страна въпроси за уточняване. Става въпрос за съинвестиране, за кредитиране. Това са все неща, които ще бъдат отчетени при съставянето на икономическия модел. Точно мога да кажа, че "Белене" ще бъде реализирана успешно, когато отговаря на икономическите интереси на България", заяви Шматко.

"Южен поток" – в съответствие с Третия енергиен пакет на ЕС

По време на заседанието на съвместната икономическа комисия е обсъден и проектът за газопровода "Южен поток", съобщи МИЕТ.

"Двете страни ще продължат сътрудничеството си по проекта, като се съгласяват да работят за привеждането му в съответствие с изискванията на Третия либерализациононен енергиен пакет на ЕС. България и Русия ще участват в презентация на проекта през май в Брюксел, където се очаква да бъдат разгледани всички въпроси по проекта, които са от интерес на ЕС, България и Русия", пише в съобщението на министерството.

Старите въпроси – нерешени и отново на дневен ред

По време на сесията България е поставила на дневен ред въпроса за възможностите за достъп на български компании до търгове и конкурси по държавни поръчки и изпълнението на целеви федерални и регионални програми в Русия.

България настоява Москва да обсъди възможностите за участие на български компании в строителните работи за предстоящите зимни олимпийски игри в Сочи през 2014 г., както и за международната лятна универсиада в Казан през 2013 г., съобщиха от пресцентъра на МИЕТ.

Българската страна е поставила въпроса за увеличаване на броя на руските летища, до които български превозвачи имат достъп. Целта била повишаване на броя на руските туристи, които идват в България. Преговорите в Москва на 6 април съвпаднаха с решението на Европейската комисия да открие наказателна процедура срещу България заради двустранно споразумение с Русия в областта на авиационните услуги, което урежда условията за  полетите на гражданската авиация.

По време на срещата министър Трайков отново е поставил въпроса за връщането на българските строителни компании на руския пазар, както и за увеличаване на капацитета на важната за двустранната търговия фериботна връзка Варна-Порт Кавказ.

Москва иска спешно решение за "Бургас – Александруполис"

Руските агенции цитират предимно изявлението на техния министър, че Русия е поставила въпроса скорошно вземане на окончателно решение по "Бургас – Александруполис".

Шматко уточни, че по-нататъшните решения ще се вземат в съответствие с международните норми.

От своя страна министър Трайков е уверил, че България винаги изпълнява международни договорености". Това е принцип, който който ние няма да отстъпим", заяви Трайков.

Шматко отново напомни, че България не е погасила дълга си по проекта "Бургас-Александруполис". Официалният представител на "Транснефт" Игор Демин заяви, че "ако българската страна не е в състояние да изплати своя дълг по проект, да излезе от състава на акционерите". В такъв случай България няма да може да получава дивиденти, но ще получава такси от транзита на нефт през нейна територия, поясни той.

Освен това той съобщи, че България досега не е предоставила оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) по проекта.

"Ако България не излезе от проекта, не си плати дълга и не предостави ОВОС, ние ще замразим проекта и ще чакаме по-добри времена", заяви Демин.

Руските агенции напомнят, че България трябваше да плати около 6 млн. евро до 20 март 2011. Русия и Гърция имат по 24.5% в съвместния консорциум за "Бургас-Александруполис", където Русия държи контролните 51%, поделени между "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт".

Факт е, че българското Министерството на околната среда и водите (МОСВ) все още не е издало ОВОС за проекта, но причината е, че месеци наред внасяният от инвеститора доклад се връща за доработване.

На 30 март т.г. МОСВ даде още два месеца на инвеститора в проекта “Бургас-Александруполис“ да си допълни доклада за ОВОС. Това е поредното удължаване на срока за оправяне на техническата документация на съоръжението така, че да отговаря на изискванията на МОСВ. Преди два месеца ведомството даде уж последна отсрочка по настояване на инвеститора за допълване на ОВОС-а, който бе внесен в края на февруари и до 31 март министерството трябваше да излезе с окончателно положително или отрицателно становище, за да се стартира следващата стъпка по обществено обсъждане на инвеститорското намерение.

“За съжаление докладът по ОВОС не е допълнен в съответствие с нашето искане. На практика в този доклад няма почти никакви допълнения и ние нямаме достатъчно информация, която да ни дава основание да продължим процедурата по ОВОС“, коментара на 31 март екоминистърът Нона Караджова.

Според съобщението на МИЕТ, на срещата в Москва двете страни са се съгласили, че развитие по "Бургас-Александруполис" може да има едва след окончателния доклад за ОВОС.

Проектът за петролопровода, който трябва да транспортира руски нефт от Новоросийск до Бургас в танкери и след това суровината да се претоварва към тръбопровода, за да стигне до Александруполис, е на практика в замразено състояние от близо две години. На последното събрание на акционерите бе решено да се намалят разходите  на проектната компания, в която първо България спря да плаща вноските си, а после и Гърция, и евентуално проектът да мине в "спящ режим".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sybin
    #43
  2. гларус
    #42
  3. N
    #41
  4. Анкета
    #40
  5. беленьов
    #39
  6. 13
    #38
  7. Стамбо
    #37
  8. Best
    #36
  9. Време е Трайков
    #35
  10. ХХЪ
    #34

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.