Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трайков обещава предварителна екооценка за проучването за шистов газ

17 коментара
Трайков обещава предварителна екооценка за проучването за шистов газ

На предварителна екооценка ще бъдат подложени проектите за конкретните полеви работи на американската компания “Шеврон“ при проучването и търсенето на шистов газ в площ “Блок 1 Нови пазар”, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна. Това обяснява министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков при обсъждането в сряда на разрешителното за петгодишни проучвания на терена, става ясно от публикуваната от Министерския съвет стенограма на правителственото заседание.

Тогава кабинетът разреши на “Шеврон“ да търси шистов газ у нас, като вложи 50 млн. евро в проучвателните дейности, други 4 млн. евро за опазване а околната среда и бонус от 30 млн. евро в хазната за полученото право за сондажите. От стенограмата става ясно, че компанията ще внесе от 35 млн. евро гаранция за изпълнение на договора си.

“По време на проучването се предвиждат конкретни дейности, свързани с опазването на околната среда, и постоянно наблюдение на състоянието на водите. В случай, че се достигне до регистриране на находище, се прави оценка за въздействието на добива върху околната среда (ОВОС). При условие, че тази оценка е отрицателна, дейността се спира и концесия за добив няма да бъде предоставена“, казва Трайков.

Той посочва, че дори и да не се даде концесия, държавата има полза от проучването, тъй като всички негови резултати ще бъдат предаде безвъзмездно на България.

“Проучвателните сондажи в блок “Нови пазар” ще са на дълбочина повече от 3500 метра. Това е възможно в резултат на новите технологии, които се развиха в последните две години, като в района на Североизточна България, водоносният хоризонт е до 1250 метра. Хоризонтът ще се изолира от сондажа чрез технически средства, колонки, метални тръби и циментов разтвор, така че да не настъпва замърсяване на водата, каквато е добрата световна практика“, обяснява министърът по повод страховете на хората, че може да се замърсят подпочвените води в целия Североизточен регион на страната.

По тази причина от БСП поискаха мораториум върху проучването да изготвянето на независима екооценка за безопасността на американската технология за сондиране за шистов газ .

“В световен мащаб към промишлен добив на шистов газ се приема за нормално да се пристъпи най-рано 10 години след датата на сключването на съответния договор за търсене и проучване. Работната програма в случая е 5-годишна, след което може да започне подготовка за добив. Тя предвижда извършването на 600 километра сеизмични проучвания и пробиване на четири проучвателни кладенеца. Технологиите за добив на шистов газ в последните няколко години драстично промениха този пазар“, посочва още Трайков.

Екоминистърът Нона Караджова допълва, че освен ОВОС, ще се направи и оценка и отражението на дейностите но търсенето и върху биоразнообразието. Според нея страната ни ще има огромна полза да знае има ли залежи. “Може след 100, 200 или 300 година да са безценното злато на България“, допълва тя пред колегите си.

Външният министър Николай Младенов пък определя стъпката за търсене на местен газ като една от най-важните към енергийната независимост на България.

“До този момент дебатът винаги при нас е бил за това дали по различни тръби ще получаваме газ от един източник или по нови тръби ще получаваме газ от нов източник. Тук говорим за разработване на находище в наша територия, което, ако бъде успешно, ще осигури част от енергийната зависимост на българската държава, което ще бъде едно много голямо постижение за последните двадесет години и всички, които смятат да се противопоставя на този процес, да си дават сметка, че застават срещу интересите на цялото общество“, посочва Младенов.

За липсата на рискове за околната среда при проучването и разработването на находища от шистов газ, ако се спазват екоизискванията, обявиха и независими енергийни експерти. Според Христо Казанджиев от Българския енергиен форум и бивш шеф на дирекцията “Концесии“ в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма откриването на шистов газ у нас ще намали цената и на внасяното руско синьо гориво.

По време на конференция за критичната енергийна инфраструктура Казанджиев посочи, че наличието на значителни количества природен газ в България ще доведе до конкуренция с руския природен газ. “Без съмнение "Газпром" би желал да запази националното си присъствие и като мощна компания има възможността да играе на пазара с понижаване цената на природния газ“, посочи експертът. 

“Ние в момента потребяваме 2,5 млрд кубически метра природен газ - горе-долу около 1,6 млрд. лв., които излизат от България. Тези пари при местен добив остават в страната“, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Taimi
    #17
  2. Lotta
    #16
  3. Червен Екоголог
    #15
  4. jetttttt
    #14
  5. Рубльов
    #13
  6. Гьбарко
    #12
  7. От Библиотеката!
    #11
  8. Майнев
    #10
  9. Jack Daniels
    #9
  10. хи-хи-хи
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.