Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп даде 45 дни на "Майкрософт" да купи бизнеса на ТикТок не само в САЩ

1 коментар
Тръмп даде 45 дни на "Майкрософт" да купи бизнеса на ТикТок не само в САЩ

Технологичният гигант "Майкрософт" обяви в понеделник, че продължава спешните преговори със собственика на платформата за видеосъдържание ТикТок (TikTok) китайската компания "БайтДенс" (ByteDance) за придобиването на бизнеса ѝ в САЩ и още три държави. Готовността на "Майкросфот" е да приключи разговорите "не по-късно от 15 септември".

Информацията идва ден, след като "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че американската компания е спряло тези разговори заради обявеното в петък намерение на американския президент Доналд Тръмп да забрани платформата в САЩ. Съобщено бе, че офертата е на бюрото на Тръмп и се чака неговото становище.

Според Ройтерс Тръмп е разгледал предложението и се е съгласил на сделката, но при условие, че тя обхване не само американския бизнес на ТикТок, но и в Канада, Австралия и Нова Зеландия, които заедно с Великобритания формират т. нар. разузнавателна общност "Пет очи", чиито представители реагират остро на редица действия на Китай в технологичния сектор.

Австралийските власти, които бяха сред първите, предупредили, че са обезпокоени от действия на Китай в технологичния и телекомуникационния сектор, също са настоявали за внимателен подход към ТикТок.

Тръмп е дал на "Майкрософт" 45 дни да се договори с "БайтДенс". Толкова остават и до поставения от самия технологичен гигант срок за приключване на разговорите.

От кандидат-купувача обещават, че информацията за ползвателите на социалната мрежа в САЩ няма да бъде предавана извън страната.

В резултат акциите на "Майкрософт", която вече притежава бизнес социалната мрежа ЛинкедИн (LinkedIn) ,нараснаха с 3 процента в понеделник.

От "БайтДенс" все още официално не са потвърдили разговорите за продажба, но във вътрешно писмо до персонала на компанията от основателя и изпълнителен директор Жанг Иминг се посочва, че фирмата е започвала разговори с технологична компания, чието име не се посочва, но се отбелязва, че "се търси начин да продължим да предлагаме нашето приложение ТикТок в САЩ.

За преговорите между "Майкрософт" и "ТикТок" - китайска платформа, отворила нов фронт на напрежение между Вашингтон и Пекин - се говори от миналия месец и дори се появиха твърдения, че те са се провалили. За пръв път обаче американската компания потвърди, че действително има подобни обсъждания, след разговор на изпълнителния и директор Сатя Надела с Тръмп.

Съобщението дойде само часове след като американският държавен секретар Майк Помпео заяви, че Тръмп ще предприеме "скоро" действия срещу китайски софтуерни компании, действащи на територията на САЩ и по думите му директно захранващи с данни комунистическата партия в Пекин.

"Президентът Тръмп каза: "Достатъчно", и ние ще оправим това, ще предприемем действия през идните дни, предвид широката гама рискове за националната сигурност от софтуер, свързан с Китайската комунистическа партия", като модели за лицево разпознаване, телефонни номера и информация за приятели, заяви Помпейо пред телевизия "Фокс".

"Може да е чрез лицево разпознаване. Може да е информация за адреса им, телефонните им номера, приятелите им, с кого са свързани. Това са въпросите, за които президентът Тръмп даде да се разбере, че ще се погрижим," каза Помпео.

Междувременно федерален регулатор трябва да се произнесе по въпроса дали това изобщо е възможно, а "Майкрософт" да гарантира, че ако вместо забраната, има сделка, ще гарантира, че данните на американци, съхранявани от "ТикТок", остават на територията на САЩ, а ако в момента такива се съхраняват в чужбина, ще бъдат изтрити от сървъри в чужбина след прехвърлянето си в САЩ.

ТикТок е популярно приложение сред по-младите потребители, създадено през 2017 г. от компания, конкурент в области като гейминг индустрията на китайския гигант "Тенсент" (собственик на WeChat). "БейтДенс" уверява, че не съхранява данни на потребители и уважава неприкосновеността им, докато "продължава да работи, за да донесе радост на семействата и значими кариери на хората, които творят на платформата ни."

От компанията заявиха готовността си за отстоява своите законни права и интереси

"БейтДнес" винаги се е стремяла да стане глобална компания", пише в публикувано в нощта срещу понеделник изявление на китайската компания. "В Този процес се сблъскваме в различни по вид трудности, сред които напрегнатата международна политическа среда, междукултурните сблъсъци и конфликти, а също така и плагиатството и заливане с мръсотия от страна на нашия конкурент Фейсбук", отбелязано е в изявлението.

В него пише още, че независимо от трудностите компанията както и преди твърдо се придържа към глобализацията, постоянно увеличава инвестициите на всички се пазари в света, включително и в Китай, за да създаде стойността за клиентите си по цялото земно кълбо".

"Ни естрого спазваме местните закони активно ще използваме предоставените ни законни права за защита на интересите на компанията", заявяват още от "БейтДенс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.