Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп е приел среща с Ким Чен-ун

8 коментара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е приел поканата за среща с лидера на Северна Корея Ким Чен-ун, като мястото и датата ще бъдат определени допълнително. Това съобщи говорителката на Белия дом Сара Сандърс, цитирана от Ройтерс и АП.

"Президентът Тръмп оцени високо приятните думи на южнокорейската делегация и президента (на Южна Корея) Мун. Той ще приеме поканата за среща с Ким Чен-ун на място и във време, които ще бъдат определени. Очакваме денуклеаризация на Северна Корея. Междувременно всички санкции и максимален натиск трябва да останат", се казва в изявлението на Сандърс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е постигнат "голям напредък" със Северна Корея, но санкциите срещу нея ще останат до сключването на споразумение.

"Ким Чен-ун е говорел пред южнокорейските представители за денуклеаризация, не само за замразяване (на ядрените си оръжейни програми) ", написа Тръмп в "Туитър".

"Също без ракетни тестове на Северна Корея през този период време. Голям напредък бе постигнат, на санкциите ще останат, докато бъде постигнато споразумение", пише президентът на САЩ и добавя: "Срещата се планира".

Преди това директорът на южнокорейската Служба за национална сигурност Чун Ею-йо, който оглавява делегация във Вашингтон, съоъбщи пред репортери в Белия дом, че Ким Чен-ун е обещал да се въздържа от нови ядрени и ракетни тестове. Пратеникът на Сеул каза още, че Тръмп изразил желание да се срещне с лидера на Севера до месец май. (КТ)

Президентът на Южна Корея Мун Дже-ин е уверен, че срещата на високо равнище между САЩ и Северна Корея ще даде началото на освобождаването на Корейския полуостров от ядрени оръжия. Това каза говорител на президентството в Сеул, цитиран от Ройтерс.

По думите на говорителя Мун е благодарил на президента на САЩ Доналд Тръмп и лидера на КНДР Ким Чен-ун за тяхното "трудно решение" да се срещнат. Държавният глава на Южна Корея е разпоредил да започне подготовката на екипа за междукорейската среща, предвидена за април, добави говорителят.

Премиерът на Япония Шиндзо Абе заяви, че в телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп е потвърдил, че международната общност трябва да продължи да упражнява максимален натиск върху Северна Корея.

Пред репортери в Токио Абе изрази надежда, че най-рано следващия месец ще може да посети САЩ, за да обсъди с Тръмп севернокорейската тема и други въпроси. "Приветстваме промяната в позицията на Северна Корея", добави японският премиер по повод признаците, че Пхенян е готов да обсъжда условията, при които да се откаже от ядрените си оръжия.

Японският министър на отбраната Ицунори Онодера каза, че севернокорейците трябва да обещаят да се откажат напълно от своите ядрени оръжейни програми, за да има съдържателни преговори с тях.

Тилърсън: Има разлика между разговори и преговори

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън каза, че има разлика между "разговори" и "преговори" и подчерта, че готовността на президента Доналд Тръмп да си поговори със севернокорейския лидер Ким Чен-ун не бива да бъде възприемана като нещо повече от това, предаде Асошиейтед прес.

Изненадващото съобщение, че Тръмп се е съгласил да се срещне с Ким повдигна въпроси какво се е променило, след като месеци наред Тилърсън и други представители на администрацията настояваха, че няма подходящи условия за преговори с Пхенян, отбелязва АП.

 

Тилърсън каза, че Тръмп "от известно време" е бил склонен просто да поговори с Ким и да се срещне с него, а вчера е решил, че сега моментът "е подходящ".

"Президентът е на мнение, че вече е дошло времето", каза днес държавният секретар пред репортери в Джибути, където е в рамките на африканската си обиколка. Той не уточни каква е точно разликата между "разговори" и "преговори" и не стана ясно за какво биха могли да разговарят двете страни, които технически погледнато още са във война, ако не за сделка, свързана с безпокойството, което буди ядрената оръжейна програма на Севера, отбелязва агенцията. Очевидно те биха могли да проведат предварителни разговори, за да се ориентират дали има достатъчно допирни точки и добра воля, за да се премине към официални преговори.

Сенаторът републиканец Линдзи Греъм написа в Туитър, че е убеден, че твърдата позиция на Тръмп срещу Северна Корея и ядрената ѝ агресия носи най-добрата надежда от десетилетия за мирно уреждане на тази заплаха. Не съм наивен, ако трябва да съдим за бъдещето въз основа на миналото, от Северна Корея ще се чуят много приказки, но няма да има действия. Въпреки това мисля, че днес Северна Корея вярва, че президентът Тръмп ще използва военна сила, ако се наложи, заявява американският сенатор и предупреждава севернокорейския лидер да не се опитва да "изиграе" Тръмп, защото това ще е "краят на играта".

Според републиканеца Ед Ройс, председател на Комисията по външните работи на Камарата на представителите на САЩ, желанието на Ким Чен-ун да води разговори показва, че американските санкции, наложени на Пхенян, започват да действат. Ройс смята, че САЩ могат да предприемат още дипломатически стъпки, като едновременно с това продължат да засилват малко по малко и натиска.


Уилям Пери, който бе министър на отбраната на САЩ от 1994 до 1997 г. и е водил преговори със Северна Корея, оценява случващото се като сериозно подобряване на дипломацията, сведена досега до взаимна размяна на обиди. Според Пери има два въпроса, свързани с бъдещата среща: единият е какво очакват да постигнат САЩ и от какво са склонни да отстъпят. А вторият - как ще действат САЩ и Северна Корея, докато вървят преговорите. Ще оказват ли САЩ и техните съюзници да поддържат сегашния натиск върху Северна Корея? Ще продължи ли Северна Корея да разработва и изпробва ядреното си оръжие?

По първия въпрос Пери смята, че целта на Вашингтон е Северна Корея да унищожи ядрения си арсенал и да стане неядрена сила. Има много основания да се съмняваме, че Северна Корея ще иска да го направи, но дори да е така, все пак остава фундаменталният въпрос как Америка би могла да проверява спазването на такова споразумение, разсъждава Пери. Има смисъл да се преговаря с Пхенян, но само ако се преговаря за нещо, което си струва и подлежи на проверка. В противен случай САЩ може да стигнат до голям дипломатически провал.

ЕС определи като "положително развитие" готовността на Тръмп


ЕС определи като "положително развитие" готовността на президента на САЩ Доналд Тръмп да разговаря с председателя на Държавния съвет на Северна Корея Ким Чен-ун.

Очакваме резултатите, посочи говорител на Европейската служба за външно действие. ЕС приветства наскорошните положителни развития и е насърчен от насрочената през април среща на ръководителите на Северна и Южна Корея, добави говорителят.

Срещата Тръмп-Ким разпалва страховете на Япония


Споразумението американският президент Доналд Тръмп да се срещне със севернокорейския лидер Ким Чен-ун е много вероятно да разпали безпокойство в Япония, че може да бъде маргинализирана, въпреки че премиерът ѝ Шиндзо Абе по-рано днес заяви, че между Токио и Вашингтон няма дипломатически различия, предаде Ройтерс.

Въпреки че Япония поддържа съюз със САЩ в сферата на отбраната, в страната възникна безпокойство, че Тръмп може да сключи споразумение, за да осигури защита на градовете си от ядрена атака, и същевременно да остави Япония в уязвимо положение.

Миналата година изстреляните при две изпитания севернокорейски ракети прелетяха над японска територия, Токио също така често е мишена на войнствената риторика и заплахи от страна на Пхенян, отбелязва Ройтерс.

Според Такахаши Каваками, преподавател в токийския университет "Такушоко", има три възможни сценария: Пхенян да се съгласи да бъдат премахнати ядрените оръжия, да се съгласи да бъде замразена ядрената програма или да се върне към изстрелването на ракети.

"За мен най-вероятен е вторият сценарий и така призивите на Япония за продължаване на натиска да останат на втори план", каза Каваками.

Вариантът със замразяването ще разтревожи Япония, защото "това ще я закове в обхвата на съществуващия ограничен ядрен капацитет на Северна Корея и на съществуващия ѝ капацитет да удари японски и южнокорейски цели, докато САЩ остават извън обхвата", каза Брад Глосърман, гостуващ преподавател в университета "Тама" в Япония. "Това ще легитимира Ким Чен-ун по начин, който е нежелан от Япония."

 

Русия се надява срещата да се състои


Руската страна се надява, че договореността за среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и лидера на КНДР Ким Чен-ун ще бъде реализирана, заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров.

"Смятаме това за стъпка в правилната посока. Едва днес разбрахме за тази договореност, надявам се тя да се реализира. Безусловно това е необходимо, за да се нормализира ситуацията около Корейския полуостров", заяви Лавров, цитиран от ТАСС.

Лавров изтъкна, че е от голямо значение договореността за среща на върха между Вашингтон и Пхенян "да приключи не само с разговор, а да отвори път към подновяване на политически преговорен процес в пълен формат за уреждане на ядрения проблем на Корейския полуостров въз основа на принципите, одобрени на шестстранните преговори и в Съвета за сигурност на ООН".

 

Китай призова за "политическа смелост"

Китай прикани САЩ и Северна Корея да проявят "политическа смелост", след като шумно бе анонсирана среща в близко бъдеще между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун, предаде Франс прес.

"Надяваме се всички (участващи) страни да проявят политическа смелост, за да вземат правилните решения", заяви пред журналисти говорителят на китайското външно министерство Гън Шуан.

Приветстваме позитивния сигнал, какъвто представлява този пряк диалог между САЩ и Северна Корея, заяви Гън. Въпросът за ядрените програми на Корейския полуостров по думите му "напредва в правилната посока".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #8

    Къде ще си носят ядрените копчета че да ги премерят?

  2. Boris Kamov
    #7

    И Тръмп и Ким са интелигентни и силно мотивирани личности, които знаят много добре какво искат и как да го постигнат. Само един глупак може да ги нарича глупаци или луди. Струва ми се че Ким има предимства пред Тръмп - първо, Ким е доживотен диктатор и може да планира с десетилетия напред докато Тръм е избран за определен кратък срок и се бори с идиоти нарекли се демократи; Ким е азиатец и като такъв има по-особено (и може би по-сложно) мислене. Да не забравяме че шахът беше измислен в Азия (Китай/Индия)...

  3. Real ''Mickey''
    #6
  4. Real ''Mickey''
    #5

    Още снощи когато научих за тази новина, си зададох въпроса: Как ли след такъв успех на Тръмп, медиите ще извъртят нещата днес и какви ГИМНАСТИКИ ще направят за го омаловажат ?:):)
    Верно още нищо не е договорено и не се знае какво ще стане, но факта че цялата МСМ пропаганда, атакуваше Тръмп за неговия подход, но накрая Тръмп УСПЯ да принуди Кимчо да иска да седне на масата е НЕЧУВАНО ПОСТИЖЕНИЕ.
    Със смях четох "цитатите" в тази статия и се наслаждавах на цензурата: Пропуснати бяха БЛАГОДАРНОСТИТЕ

  5. Пеперлиев
    #4

    Глупакът Тръмп направи най-голямата си външно-политическа грешка!

  6. Kiril Kovatchev
    #3

    какво може да се случи когато двама луди се съберат на едно място? - Може да си спретнат една пълна лудница. Не е ясно обаче дали колцина ще се смеят или всички ще плачем.

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #2
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.