Президентът Доналд Тръмп и претендентът от демократите Джо Байдън възприемат диаметрално противоположни подходи към предизборната кампания във време на пандемия, а разликите не са просто проява на политически театър.
Северна Каролина ограничава събиранията на хора до 50 човека, за да предотврати разпространението на новия коронавирус, но не казвайте това на президента Доналд Тръмп. Той се радваше на тълпа от няколко хиляди поддръжници, повечето без маски, на митинг вчера в този важен колебаещ се щат.
"Докъдето стига погледът", каза Тръмп, наслаждавайки се на гледката на хора, пренебрегващи насоките за общественото здраве. "Наистина смятам, че тези тълпи са по-големи, отколкото преди четири години".
Предишния ден съперникът на Тръмп - демократът Джо Байдън, проведе в Пенсилвания митинг със спазване на социална дистанция в един заден двор. Неговият екип беше толкова внимателен към местните правила, че някои служители напускаха помещението, ако имаше опасност да нарушат правилата за ограничаване на броя на хората.
"Наистина ми липсва да мога, знаете, да хвана ръце и да се ръкувам", каза наскоро Байдън пред поддръжници. "Не можете да направите това сега."
В момент, когато остават по-малко от осем седмици до изборния ден, Тръмп и Байдън възприемат диаметрално противоположни подходи към предизборната кампания във време на пандемия, а разликите не са просто проява на политически театър. Кандидатите на практика очертават различни виждания за страната - Байдън набляга на насоките, поддържани от местните здравни служители, а Тръмп остро критикува ограниченията, като твърди без доказателства, че те са политически мотивирани.
"Между другото вашият щат би трябвало да бъде отворен", каза Тръмп в Северна Каролина - щат, в който той влезе в сблъсък с губернатора демократ Рой Купър заради плановете, от които се отказа, да проведе националния конгрес на републиканците в Шарлът. "Това сте вие, това е Мичиган, това са още някои", добави Тръмп, който вижда възможна линия на атака в колебаещи се щати, управлявани от демократите.
Сътрудници и съюзници на Тръмп намекват, че президентът разглежда своите митинги като изява на проповядваното от него връщане към обичайния режим, което според него е жизнено важно за икономическото възстановяване на страната и е именно това, което искат избирателите. Тръмп отправи саркастична забележка към тези, които предупреждават да не се прибързва с връщането към обичайния режим, като намекна, че тези щати изведнъж отново ще отворят в деня след изборите, когато противниците, настояващи за предпазливост, няма вече да могат да навредят на неговото преизбиране.
По-рано проявите на открито бяха рядкост за Тръмп, който предпочита оглушителното ехо и климатиците на закритите арени. Но след митинг в Тълса, Оклахома, през юни, когато президентът направи обръщение пред полупразна зала, а обещаната петцифрена тълпа, която да препълва помещението, така и не се появи, неговият предизборен щаб реши да премине към летищни хангари и писти, при които залозите са по-малки.
Едно нещо остана същото: хвалбите му за числеността на тълпите, които се събират на неговите прояви, в сравнение с тези на Байдън.
"Ако той имаше 200 човека, мисля, че това би било много", каза вчера Тръмп за своя съперник. "Виждали ли сте някога спортните зали с кръговете? Това е неговата тълпа. Ако имаше 200 човека."
Тълпите на проявите на Байдън всъщност са доста по-малобройни. От началото на пандемията бившият вицепрезидент рядко се появява на обществени събития, като при това най-стриктно спазва щатските насоки: 25 души в Пенсилвания, 50 в Мичиган и задължително носене на маска навсякъде.
Подходът на Байдън отразява нежеланието на много от неговите привърженици да присъстват на големи събирания.
За някой като Байдън, който никога не се е чувствал естествено в огромна зала, по-малките прояви дават възможност за по-лични контакти с представители на ключови групи избиратели като работнически и общностни лидери.
Те обаче също така му позволяват до голяма степен да избягва евентуални спорове, предизвикани от критично настроен човек, който задава въпроси, или от протестиращ, с каквито той беше принуден да се справя много пъти по време на кампанията преди избухването на пандемията.
Дори когато Байдън се сблъсква с типични тълпи от привърженици, той рядко има възможност да контактува с тях извън сценария.
Миналата седмица Байдън изнесе в университетска сграда в Питсбърг реч, съсредоточена върху отговора на правителството на Тръмп по отношение на коронавируса, а на проявата се събраха над 100 души и дори след края ѝ продължиха да пристигат хора.
Те скандираха "Искаме Джо!" и размахваха плакати с името на Байдън, някои саморъчно направени. Но след своята реч Байдън остана в сградата, за да присъства на виртуално събитие за набиране на средства, а после внезапно си тръгна и отиде да раздава пици в близка пожарна, без да контактува с поддръжниците.
Три дни по-късно, след като посети Кеноша, Уисконсин, Байдън се отби заедно със съпругата си Джил в дома на привърженик в Уоуатоса - предградие на Милуоки с доста зеленина.
В момент, когато толкова много хора са ограничени да стоят в домовете си, пристигането на кортежа на Байдън на малка улица накара над 200 човека да излязат на верандите си или на улицата. Семейство Байдън се срещна за повече от половин час в тих заден двор с двама учители и родител, загрижени как да възобновят присъственото обучение по време на пандемията.
Събралите се хора аплодираха и скандираха "Давай, Джо!", но частната среща продължи толкова дълго, че Байдън контактува с тях само за по-малко от минута. На тръгване той отиде до средата на улицата и после, обграден от агенти на Сикрет сървис, извика: "Не забравяйте да гласувате!"
По-рано тази седмица обаче Байдън отдели известно време след проява, съсредоточена върху работнически лидери в дома на поддръжник в Ланкастър, Пенсилвания, за да поздрави тълпа от около 24 привърженици, събрала се от другата страна на улицата. Обграден от агенти на Сикрет сървис, Байдън каза няколко думи на тълпата за своето убеждение, че американците могат да постигнат всичко, когато са единни, и за нуждата да се гласува, а после говори за кратко пред репортери и си тръгна.
По-късно същия ден Байдън помаха на тълпа от около 100 човека от прозореца на централата на Американската федерация на труда и Конгреса на промишлените организации (АФТ-КПО) в Пенсилвания, но отказа да дойде по-близо, след като излезе от сградата.
По БТА.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Най-силният аргумент на Байдъновата кампания е че Тръмп е виновен за разпространението на вируса в САЩ а CNN създава умишлено психоза като 24 часа на ден показва броя на умрелите и плаши хората чрез добре подбрани „експерти“ които всички до един повтарят критични за президента шаблони. Те никога не дават статистиката за относителния брой на починалите – броя на умрелите на 1 милион жители, защото САЩ са едва на пето място след развити държави като Белгия, Англия, Швеция, Испания и Боливия
Абе горния гЪзетъчен пасквил е ясен!!! Кой как води кампании сами знаем. Ама да не пропуснете да видите целта на ИСТИНСКАТА КАМПАНИЯ и как обучава персонала на фирми и корпорации които с неправилен цвят на кожата: https://www.lifezette.com/2020/09/chilling-footage-shows-trainer-ashleigh-shackelford-saying-all-white-people-are-racists-not-human/......видеото по-към края на статията.!!!!! Тук същото от туитър: https://twitter.com/DPsztur/status/1302982147779821568