Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп и доларът - нож с две остриета

1 коментар
Тръмп и доларът - нож с две остриета

Санкциите срещу Иран, наложени от президента на САЩ, поставят под въпрос суверенитета на онези, които притежават или използват долари. Тази мярка може да убие доверието в "зелената валута".

Ако бе необходимо ново доказателство за геополитическите залози на използването на долара като международна валута, Доналд Тръмп съвсем неотдавна ни даде такова с обичайната си бруталност. Като издаде указ, обявяващ за незаконни търговските и финансовите операции между европейски компании и Иран, той отново използва долара като оръжие (от 4 ноември американското ембарго срещу Иран бе възстановено при прилагане на принципа на екстериториалността - бел. ред.). Само че за разлика от мотото на президента на САЩ "Нека направим Америка отново велика", това оръжие е нож с две остриета и е напълно възможно да се обърне срещу долара.

Доларът, повече от която и да било друга парична единица, покрива изцяло условията да бъде международна валута. Неговата употреба е резултат не от международно споразумение, а от решения на публични и частни чуждестранни фактори, които искат долари.

За да бъде задоволено обаче това търсене на международна валута, е необходимо насрещно предлагане. Съединените щати го осигуряват от 70 години. Това дава много предимства и е извънредна привилегия, чуваме да казват често, с почти неограниченото финансиране със своята собствена валута на бюджетни дефицити и отрицателни търговски баланси или определянето на основните лихвени проценти от Управлението за федерален резерв на САЩ, без да се съобразява с външни ограничения. . . Поради всички тези причини Съединените щати са силно привързани към международната функция на долара. Тук обаче се намесва един друг фактор: доларът също така е носител на мощ, облягащ се на геополитическата позиция на САЩ. Той е част от американската "твърда сила".

Удар по доверието

Следователно, неотдавнашното решение на президента Тръмп, плюс протекционисткия натиск, може да се окаже нож с две остриета. Като обяви едностранно изключване от финансовата система на всички икономически агенти, независимо от тяхната националност и местоположение, и предвид факта, че то включва финансовите, а оттам - и банковите дейности, американското решение на практика прави невъзможна каквато и да било търговия с Иран, въпреки усилията на Европа да изгради спешно механизъм за заобикаляне посредством специална структура за компенсации или бартерни сделки с Иран. Тъй като международните операции, които се извършват в долари (обмяна на валута, международни финансирания, придобивания на ценни книжа), задължително имат контрагент с банкови сметки, намиращи се в САЩ, и следователно ще подлежат на санкции и дори на блокиране от американските власти.

Тук обаче има радикален удар по един от определящите фактори за търсенето на една международна валута, в случая доверието, че свободното използване на долара като такава ще се спазва (липса на дискриминация за онези, които притежават или използват долари, независимо дали живеят в САЩ или не, конвертируемост и свободно разполагане с парични или финансови активи в долари...).

Решението на Тръмп нарушава този принцип и поставя под въпрос суверенитета на онези, които притежават или използват долари. Това е мярка, ограничена до връзките с Иран, но тя може да убие доверието в "зелената валута". И така, ако е трудно, за една държава, да диверсифицира "военния чадър", съюзите или договорите, гарантиращи сигурността ѝ, заради американската военна мощ, то за нея е удобно да диверсифицира постепенно и по свое усмотрение валутните си резерви.

За банките и компаниите е скъпо, но не и технически невъзможно, да диверсифицират валутите, в които се разплащат, изнасят своите стоки и управляват международните си ликвидности, в посока към еврото до голяма степен, но и към британската лира, японската йена, швейцарския франк, а утре - и към китайския юан. Ако това стане, отвъд предвидимите краткосрочни ефекти (отслабване на долара, силно повишаване на лихвените проценти в САЩ в дългосрочен план, спад на борсовите индекси, висока вероятност за рецесия в САЩ, нараснали напрежения в геополитически план), несъмнено ще навлезем в период на необратима загуба на доверие към американската лидерска роля в международната валутна система. Противно на "Нека направим Америка отново велика" на Доналд Тръмп.

*Авторът е преподавател в Института по политически изследвания в Екс ан Прованс и член на Кръга на икономистите, френски мозъчен тръст - бел. прев.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тото
    #1

    ПРИЯТНО КОПАНЕ НА БИКОНТИ .САМО ЧЕ ПРЕДИ ТОВА СИ ПОСТРОЙ АТОМНА ЦЕНТРАЛА И СЛЕД 120 Г.РАБОТА ЩЕ СЕ ИЗПЛАТИ ОТ ИЗКОПАНИТЕ УЖ ПАРИ НО ТЕ ЩЕ СА МЕЖДУНАРОДНИ.АКО АМЕРИКА НЕ СЪЗДАДЕ КВАНТОВ КОМПЮРТЪР И ИЗКОПАНИТЕ НЕ СТАНАТ ШУМА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.