Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Сингапур Тръмп се изправя пред най-трудното изпитание досега

Това, което предстои, не е правено никога досега

5 коментара
В Сингапур Тръмп се изправя пред най-трудното изпитание досега

Президентът Доналд Тръмп предприема "мисия за мир", както я нарече самият той. Но неговата външна политика, диктувана от инстинкти, ще се сблъска с най-тежкото си изпитание досега, когато тази седмица той се опита лично да посредничи за спиране на севернокорейската ядрена програма в преговорите с Ким Чен-ун, пише в навечерието на срещата агенция Асошиейтед прес.

Импулсивният американски президент, който този уикенд току що предизвика хаос в западния съюз, предстои да се изправи срещу достоен противник на световната сцена, подготвяйки се да се срещне с Ким в Сингапур утре.

Тръмп поставя инстинктите над планирането при историческата първа среща между лидерите на държави, които от техническа гледна точка все още са във война. За разлика от традиционните срещи на върха между държавни глави, при които повечето работа се свършва предварително, единственото сигурно нещо преди тези преговори според американски служители ще бъде тяхната непредвидимост.

Откакто Тръмп шокира съюзниците, служителите на Белия дом и според някои информации самите севернокорейци, като прие през март поканата на Ким за среща, двамата лидери се приближават към несигурна среща, която може да засегне милиони.

"Това е непозната територия в същинския смисъл, но всъщност се чувствам уверен", заяви Тръмп пред репортери в събота. "Усещам, че Ким Чен-ун иска да направи нещо велико за своя народ и има тази възможност, а няма да я има отново."

Тръмп пристигна в Сингапур със самолет снощи, около четири часа след пристигането на Ким на островния град-държава. Предвижда се двамата да се срещнат за първи път утре сутрин (в нощта на понеделник срещу вторник българско време).

В понеделник в хотел "Риц Карлтън" се състояха подготвителни разговори между представители на САЩ и Северна Корея, очаква се по-късно да има още една такава среща. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо, който е в американската делегация, написа по-късно в Туитър, че разговорите са били "по същество и подробни".

Доналд Тръмп пък се срещна в Сингапур с домакина си - сингапурския премиер Ли Сян Лун. Срещата, която имаше частен характер, се състоя в официалната резиденция на сингапурския премиер.

След нея двамата лидери излязоха за малко пред медиите, стиснаха си ръце и позираха пред камерите, преди да се върнат в сградата за работен обяд с американски и сингапурски служители. Нито един не направи изявление пред очакващите ги журналисти, но Тръмп бе чут да казва на Ли, че утрешната среща ще е много интересна и според него ще има много добър резултат.

Южнокорейският вестник "Чунан илбо" пък твърди, позовавайки се на добре осведомен източник, че Ким Чен-ун е поканил американския президент да посети през юли Пхенян за втора среща на високо равнище на двете страни. Предложението се съдържало в писмо, предадено на Тръмп на 1 юни от заместник-председателя на ЦК на Корейската трудова партия Ким Йон-Чхол. Вестникът отбелязва, че тогава и двете страни са изразили готовност да продължат контактите си на най-високо равнище.

Помпейо: Разговорите със Северна Корея напредват по-бързо, отколкото сме очаквали

 

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо каза, цитиран от ройтерс, че крайната цел на срещата не се е променила и че правителството на президента Доналд Тръмп с нетърпение очаква да разбере дали Пхенян е искрен относно денуклеаризацията.


"Северна Корея по-рано потвърди пред нас желанието си за денуклеаризация и ние с нетърпение очакваме да видим дали тези думи ще се окажат искрени", посочи той на пресконференция в Сингапур. "Пълната, подлежаща на проверка и необратима денуклеаризация на Корейския полуостров е единственият изход, който САЩ ще приемат". "Вече са ни заблуждавали преди", посочи Помпейо и добави, че САЩ няма да допуснат това да се случи отново.


Според Помпейо Тръмп е "напълно подготвен" за утрешните преговори и е оптимист, че изходът ще бъде успешен. Той обаче предупреди, че все още "остава да бъде свършена много работа".


Държавният секретар отбеляза, че разговорите със Северна Корея напредват "дори по-бързо, отколкото сме очаквали". Те продължават и в момента само часове преди срещата на лидерите, каза държавният секретар.


Отговаряйки на репортерски въпрос, той остави отворена възможността САЩ да изтеглят свои войски, разположени в Южна Корея, след като преди това бе отклонил подобен въпрос.

Това не е правено никога преди

Ангажирането на Тръмп с Ким е изпълнение на отдавна незадоволения копнеж на управляващото семейство в Северна Корея за международна легитимност и само по себе си е значителна отстъпка, след като от повече от едно поколение САЩ полагаха усилия да изолират страната на световната сцена, отбелязва Асошиейтед прес.

"Това не е правено никога преди", каза Тръмп. "А очевидно това, което е правено преди, не работи."

Осъществяването на срещата става благодарение на триумвират от сили, казва пред АП старши сътрудникът по корейски изследвания и директор на Програмата за американско-корейска политика на Съвета за външни отношения Скот Снайдър. По думите му срещата е "продуцирана от Ким, режисирана от (южнокорейския президент Мун Дже-ин) и вдъхновена от Тръмп."

Всеки от тези мъже има своите подбуди. Болезнените санкции и желанието за легитимност доведоха Ким на масата. Усилията на Мун да предотврати евентуален катастрофален първи удар на САЩ накараха Тръмп и Ким да поемат риск. А Тръмп е първият американски президент, който е склонен да седне заедно с Ким при толкова малко отстъпки, вярвайки, че големите му умения да преговаря, с които се хвали, ще го водят през неизследваните дипломатически води.

Засилвайки очакванията преди срещата, Тръмп каза, че изходът много ще зависи от собствените му инстинкти. Президентът на САЩ каза, че "още в първата минута" на срещата с Ким ще разбере дали севернокорейският лидер се отнася сериозно към ядрените преговори.
"Мисля, че много бързо ще разбера дали според мен ще се случи нещо положително или не. А ако сметна, че това няма да стане, няма да си губя времето. Не искам да губя неговото време", каза Тръмп.

"Това е лидер, който наистина е непозната личност", добави Тръмп за Ким. "Хората не знаят много за него. Мисля, че той ще предизвика изненада в положителна насока, до голяма степен в положителна насока."

Според сътрудници на Белия дом, цитирани от АП, в дните, след като е получил първоначалната покана от Ким, Тръмп е бил обсебен от видения как печели Нобеловата награда за мир и как използва уменията, описани от него в книгата му "Изкуството на сделката", оставяйки своя отпечатък върху световния ред.

Съмненията

През последните седмици обаче въодушевлението на Тръмп до известна степен намалява под влиянието на предизвикателството за постигане на сделка с такъв непредвидим противник. А има притеснения - от Белия дом до източноазиатските съюзници, че желанието на Тръмп за споразумение ще го накара да приеме всякаква сделка, дори тя да е лоша.

Тръмп размахва пред Ким изкушения със закрила, икономически инвестиции и дори посещение в Белия дом в замяна на ангажимент севернокорейският лидер да се откаже от своята програма за ядрени оръжия. Според американски служители Ким е съгласен да преговаря за арсенала си от 50 или повече оръжия, но двете страни представят различни виждания по въпроса до какво може да доведе това.

Въпреки очевидното желание на Ким за среща с Тръмп има съмнения дали той напълно ще се откаже от ядрения си арсенал, който в неговите очи може да е гарант за оцеляването му.
Според оценки на американски служители от отбраната и разузнаването Северът е на прага да придобие способност за нанасяне на удар с ракета с ядрен заряд срещу която е да е точка от континенталната територия на САЩ. Тръмп и други американски служители казват, че няма да допуснат подобна способност.

В събота Тръмп повтори своето обещание, че САЩ "ще наблюдават и ще защитават" Ким и правителството му, ако той се откаже от ядрената програма.

Със срещата на върха в Сингапур Тръмп се стреми временно да избяга от разразилите се лични конфликти между него и ключови американски съюзници заради търговията, а също от натиска у дома като случая с главозамайващото разследване, свързано с Русия, пише АП. Тръмп, който е напълно наясно как медиите го отразяват, се радва, че предстоящата среща на върха със Северна Корея засенчва някои от по-отрицателните репортажи за бурната обстановка в Белия дом при неговото управление.

Все пак екипът на Тръмп невинаги е на едно мнение. Според АП държавният секретар Майк Помпейо, който оглавява усилията на правителството, е настроен по-положително, а твърдолинейният съветник по националната сигурност Джон Болтън е по-скептичен. Болтън е доста по-незабележим в процеса на планирането, след като негов коментар в подкрепа на "либийския модел" за денуклеаризация разгневи севернокорейците.

Либия се отказа от ядрената си програма на ранен етап, а по-малко от десетилетие по-късно дългогодишният ѝ диктатор беше свален и убит.

Заминавайки за Сингапур, Тръмп остави след себе си дипломатически поразии. Той си тръгна от годишната среща на върха на Групата на седемте в събота в Квебек, с което подчерта до каква степен все повече не споделя плановете си с други хора, пренебрегвайки предупредителните съвети на сътрудниците и уверен в способността си сам да се опита да прекрои световния ред.

В Канада американският президент заплаши отдавнашни съюзници заради търговски практики на предизвикателна пресконференция, която даде на тръгване, след което внезапно оттегли подкрепата си за заключителната декларация на групата и написа в Туитър, че домакинът - министър-председателят Джъстин Трюдо, е "слаб".

"Неговото послание от Квебек до Сингапур е, че той ще наложи волята си на индустриалните демокрации и ще върне Русия", казва пред АП Стив Банън, бивш съветник на Тръмп в предизборната кампания и в Белия дом.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #5

    В историята няма случай два остри камъка да мелят брашно.

  2. Преслав
    #4

    А прочете ли конкретно за какви санкции става дума? Разни супер маловажни колкото да ги има в новините :) #ТръмпНаш П. С. Ангела Меркел приветства евентуалната среща Тръмп - Путин във Виена.

  3. Лизи Гугуткова
    #3

    Съединените щати са наложили санкции на трима физически лица и пет компании от Русия, се казва в изявление на министерството на финансите. Това прави американците щастливи, това е тяхната последователност от действия и желязна логика. Ден преди вчера призоваха Руската федерация в Г-8, днес засилиха санкциите срещу Руската федерация. Е, не се отегчавайте с тях.

  4. Коментарът е изтрит в 19:52 на 11 юни 2018 от автора.
    #2
  5. ivancho ivanov
    #1

    Тръмп отхвърли договора с Иран за ядрените оръжия като ужасяващо несъвършен, но контрола по него беше и е отличен казват останалите участници, та сега ще видим какъв договр ще постигне с Сев. Корея. След 70 год. ще се разберат за подписване на мирен договор и някакви гаранции за династията Ким, останалото ще е ластик във времето, който зависи от Китай. Там ще отидат ат. оръжия и отровите при китайско съгласие, но контрола в Сев. Корея? Може да си оставят малко о от дветр както Асад!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.