Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Втората среща Тръмп-Ким започна с оптимизъм и комплименти

Мнозина смятат, че за да демонстрира успех, Тръмп изглежда е склонен да смекчи исканията си към Северна Корея

19 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Започна втората среща на върха между САЩ и Северна Корея, която се провежда във виетнамската столица Ханой. Застанали пред знамената на двете страни, американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун си стихнаха ръцете в луксозния хотел "Метропол".

"Мисля, че това ще бъде един успех", каза Тръмп пред медиите. Той изрази надежда, че втората среща на върха между САЩ и Северна Корея, фокусирана върху денуклеаризацията на режима в Пхенян, ще бъде "по-добра или еквивалентна на първата среща", предаде Франс прес.

"Мисля, че вашата страна притежава великолепен икономически потенциал, той е невероятен и няма граници. Мисля, че вас ви чака великолепно бъдеще, доколкото вие сте великолепен лидер. Искам да видя как ще стане това и ние ще помогнем да се направи така, че това да се случи", каза Тръмп.

"Напълно сигурен съм, че този път ще има големи резултати, които ще бъдат приветствани от всички. Ще направя всичко по силите си, за да се случи това", каза от своя страна Ким.

"Президентът Тръмп прояви мъжество, взимайки участие в тази среща на върха. Нашите страни със съвместни усилия преодоляват недоверието и проблемите. Аз съм уверен, че срещата на върха ще донесе реални резултати", заяви севернокорейският лидер.

След това двамата имаха среща на четири очи, която продължи едва около 10 минути. А после започна официална вечеря, в която от американска страна участват държавният секретар Майк Помпейо и началникът на канцеларията на Белия дом Мик Мълвани, а от севернокорейска - заместник-председателят на ЦК на Корейската трудова партия Ким Йон-чхол и министърът на външните работи И Йон-хо. Има преводачи от двете страни, но не присъства Ким Йо-чен, сестра и близък съветник на Ким Чен-ун.

Вечерята продължи около час и половина. След това Тръмп написа в Туитър, че е имал "много добър диалог при днешната първа среща във Виетнам със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, предаде Ройтерс.

Белият дом съобщи, че двамата лидери ще имат "церемония за подписване на общо споразумение" в края на срещата на върха във Виетнам утре.

"(Имахме) много важна среща и вечеря с Ким Чен-ун в Ханой, Виетнам, тази вечер", писа Тръмп в Туитър след приключването на първия ден от втората среща на върха с лидера на Северна Корея.

Двамата ще имат нова 45-минутна среща насаме утре, последвана от среща в разширен формат с техните помощници, съобщи Белият дом. Според ДПА след разговорите Тръмп и Ким ще подпишат обща декларация утре в 14:05 ч. местно време в Ханой (07:05 по Гринуич).

Очакванията

Историческата първа среща на върха между САЩ и Северна Корея се състоя в Сингапур през юни миналата година. Вашингтон изисква от Пхенян да се откаже от ядрения си арсенал в замяна на вдигане на санкциите, но никакъв конкретен напредък в тази насока не беше отчетен от срещата в Сингапур досега, отбелязва Франс прес.

През последните седмици много медии написаха, че американският президент държи непременно да сключи някаква сделка с Ким, и се чуха критики, че срещата на върха е била твърде прибързано организирана, отбелязва Ройтерс.

Вестник "Ню Йорк таймс" пише в сряда в заглавие, че в търсене на сделка със Северна Корея, Тръмп изглежда е склонен да смекчи исканията на САЩ. В коментара се изтъква, че американският президент изглежда е готов да приеме много по-малко от Ким, поне в обозримо бъдеще.

Изданието посочва, че не е ясно дали двамата лидери ще постигнат какъвто и да е пробив по темите, които ще обсъждат: замразяване на ядреното производство, мирно споразумение, насочено към официално слагане на край на Корейската война, или график за унищожаване на севернокорейския арсенал.

И за Ким, и за Тръмп това е време за важен избор. Ким трябва да постигне това, което е обещал, за да подпомогне икономиката на КНДР и да запази военната си мощ, което гарантира оцеляването на държавата му. А Тръмп е изправен пред най-голямата възможност в мандата си за дипломатически пробив, след като само допреди месеци заплашваше, че ще реагира на действията на Северна Корея с "огън и ярост".

Проблемът е, че Северна Корея е много по-труден казус от Иран. Тя вече има арсенал от 30 ядрени оръжия, както и ракети, които могат са достигнат САЩ. И, както отбеляза директорът на американското национално разузнаване Дан Коутс, "малко вероятно е КНДР да се откаже напълно от ядрените си оръжия и капацитет за производство", защото те са "решаващи за оцеляването на режима". Ако Коутс е прав, пише "Ню Йорк таймс", топлата прегръдка на Тръмп с Ким може да окуражи други държави да спринтират към ядрения финиш, убедени, че в края на краищата САЩ ще бъдат принудени да приемат още една ядрена сила.

Каквато и сделка да бъде постигната във Виетнам, тя ще бъде сравнявана със сделката, сключена от президента Барак Обама с Иран. И от която Тръмп се отказа. С това споразумение Техеран се съгласи да изнесе 97 процента от атомното си гориво извън страната и да преустанови цялото си производство до 2030 г., а в замяна да получи вдигане на санкциите.

"Иронията е, че най-добрият възможен резултат за Северна Корея ще изглежда като нещо, подобно на иранската сделка", каза американски експерт.

Тръмп и екипът му често изтъкват, че КНДР спря изпитанията и това е най-голямото им постижение. Мораториумът върху тях е важен, но това не означава денуклеаризация, изтъква "Ню Йорк таймс". Тръмп трябва да убеди Ким да започне да унищожава главния ядрен комплекс в Йонбьон, включително обекта за обогатяване на уран, и това да бъде извършено под контрола на чуждестранни инспектори. Освен това се смята, че КНДР има и поне още един таен завод за обогатяване на уран извън Йонбьон.

Преобладаващото очакване е Ким и Тръмп да подпишат някаква форма на "мирна декларация", която ще е прелюдия към преговори за сключване на официален мирен договор, който да замени несигурното примирие, подписано през 1953 г. САЩ и Северна Корея преговарят също за отваряне на бюра за връзка, което е стъпка към официални дипломатически отношения. Не е ясно обаче, какво ще иска от КНДР в замяна, смята "Ню Йорк таймс".

В свой коментар във всекидневника бившата съветничка по националната сигурност Сюзън Райс посочва, че прави впечатление, че Тръмп обяви, че е доволен от ядрената Северна Корея. Според нея той има намерение да създаде илюзия за напредък. Защото истината е, че не е направено нищо за постигане на същинската цел за пълна денуклеаризация.

Според Сюзън Райс рискът от срещата в Ханой е двоен. Първо, бързайки да направи добро впечатление и да отклони вниманието от неприятното развитие на събитията в САЩ, Тръмп може да направи допълнителни отстъпки на севернокорейския диктатор, например мирна декларация, частична отмяна на санкциите, продължаващо ограничаване на американските военни учения или военно присъствие в района, без да получи необратими отстъпки в замяна. Второ, Тръмп рискува да пропусне възможността да постигне истински напредък към денуклеаризация.

В Ханой Тръмп има възможност да постигне частичен напредък към денуклеаризация, обобщава специалистката по националната сигурност. За съжаление, както се вижда от досегашния развой на нещата, президентът ще е доволен и от поредната възможност за колоритна снимка и още дипломатическа гимнастика, която да увековечи илюзията за успех, докато времето, свързано с това неподатливо предизвикателство, изтича.

Тръмп разкритикува "лъжливото медийно отразяване"

Преди началото на срещата си с Ким Чен-ун Тръмп разкритикува предварителното ѝ медийно отразяване и заяви, че ще положи големи усилия да постигне напредък по денуклеаризацията на Северна Корея, предаде Ройтерс.

"Това са все лъжливи отразявания (гадаене) какви са намеренията ми по отношение на Северна Корея", написа Тръмп в Туитър малко преди да напусне хотела си в Ханой и да се срещне с Ким на вечеря.

"Ким Чен-ун и аз ще положим големи усилия да договорим нещо за Денуклеаризацията, а след това да превърнем Северна Корея в Силна Икономика. Смятам, че Китай, Русия, Япония и Южна Корея ще са много полезни!", туитна Тръмп.

Той продължава да говори за икономическия потенциал на Северна Корея, като заяви, че успех в преговорите за денуклеаризацията ѝ с нейния лидер Ким Чен-ун може да помогнат за превръщането на тази страна "в голяма икономическа сила", предаде ДПА.

Тръмп каза това на среща с виетнамския премиер Нгуен Суан Фук, когото похвали, че е свършил "невероятна работа за съвсем кратко време" в икономическата област. Виетнам може да послужи за пример на Северна Корея за бъдещо икономическо благоденствие, отбеляза той.

"Довечера ще отида на срещата с председателя Ким и се надявам тя да е успешна. Ще видим какво ще стане. Той обаче също иска да направи нещо велико", заяви Тръмп.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #19
    Отговор на коментар #17

    ;-) ходатайствам му да остане... ;-) ... Какъвто е плитичък - може да бъде ползван и за лакмус - като се разпеняви от безсилен бяс - и човек разбира, че е оцелил жuвoтното помежду рогИте :-)))

  2. Преслав
    #18

    Аз съм тук за баланс, защото ако ви оставя с Монев, Владо и сие много ще си повярвате. Абе я си направете едно бебе и поне свършете нещо смислено в тоя живот. Мони е на години, но Владо би могъл да роди от теб.

  3. edin.drug
    #17
    Отговор на коментар #15

    Добре ще направиш да напуснеш форума, ама не за това ти плащат - нито на теб, нито на Преслава и другата мишка. Очевидно не се вписвате в политиката на медията - защо сте тук? По работа, разбира се. Миша работа, платена с нещо повече от инфлационни русик хартийки.

  4. Васил Митов
    #16

    Замисляли сте се защо Ким не смее да се качи на самолет, ами пътува с влак? От кого се пази? От Китай ли? не, защото пътува с влак през китайска територия. От САЩ ли? Не, защото той отива на прееовори със САЩ. От ЕС ли? Разбира се, не. Е, остава Русия.

  5. Real ''Mickey''
    #15
    Отговор на коментар #8

    Таварищ Друг и Друзя, престанете да омаскарявате сайта:"Няма никакво значение дали ще постигнат минимален успех.....Това не са обуржоазените соц бейове от 80-те години в Европа. Става дума за СЕРИЙНИ УБИЙЦИ!"Е? И? Викаш наливането на милиарди в СКорейската сатрапия, бе по-добре от напредването ...пък дори и с малки стъпки без да им се дава и цент без видим резултат??? Абе знаем Таварищ, че вие война и патаклама искате. Плескате усърдно, наляво-надясно тъпотиите си (с тайфата си от никове) и после

  6. Преслав
    #14

    Wikipedia ли ти e надеждният източник :))) Утре някой там може да напише, че военната служба в СК не е 13, а 33 години, а пишката на "ген" Атанасов е 3 см...според ръста му.

  7. ivancho ivanov
    #13

    Разговорите не са между Ким Чен... и Тръмп, а между Китай и Тръмп и в малка степен за диверсия на вниманието и Путин. Китай не иска САЩ директно на границата и да храни милиони корейци, САЩ не искат опасни ракети с ядрени глави и това е движещата сила за преговорите. Но как да стане това, ако липсва доверието, което означава проверки до копчетата на шинелите? Ким Чен... иска пари и династията му да оцелее, Китай може да му осигури и двете, пазарлъка зависи от Китай и САЩ - останалото е театро!

  8. edin.drug
    #12

    Уикипедия ли е пропаганда, Преславо? Прочети поне българския текст. Нали искаше да ти покажем 10-годишната служба... Тя се оказа дори по-дълга в практиката. 13 години казарма!

  9. Преслав
    #11

    Дай нещо в оригинал, не обичайната пропаганда :) Чета на два, а отскоро на три езика още един работен. Може да ми пишеш на английски, френски, испански немски :)

  10. edin.drug
    #10

    "Наборната служба започва на 17-годишна възраст и продължава минимум 10 години, обикновено до 30-годишна възраст. Частичната военна служба продължава до 60-годишна възраст." https://bg.wikipedia.org/wiki/Корейска_народна_армия https://nypost.com/2018/07/07/defector-says-north-korean-regime-turned-its-people-into-cannibals/ https://www.dailymail.co.uk/news/article-2269094/North-Korean-parents-eat-children-driven-mad-hunger-famine-hit-pariah-state.html https://www.youtube.com/watch?v=s_trSJf7Zec И за преследването на християните: https://www.opendoorsuk.org/persecution/countries/north-korea/ https://www.youtube.com/watch?v=xlW6S-fSys0 В случай, че не четеш само на руски.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.