Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп искал шефът на ФБР да не разследва руските връзки на съветника му Флин

Американският президент затъва все повече в кризата с разузнавателните служби

58 коментара
Американският президент Доналд Тръмп е изправен пред обвинение във възпрепятстване на правосъдието заради разкритието, че е притиснал уволнения от него директор на ФБР Джеймс Коми да прекрати разследването за руските връзки на съветника му по национална сигурност Майкъл Флин.
 
Според "Ню Йорк таймс" Тръмп е отправил искането си на среща в Овалния кабинет през февруари. Вестникът се позовава на служебна бележка, която Коми е написал малко след разговора. 
 
Според изданието на срещата в Овалния кабинет президентът отбелязал, че Флин трябва да бъде оставен и че е добър човек, при което Коми се съгласил с втората част на изречението – че Флин е добър човек.
 
Въпреки че Белият дом обяви информацията за невярна,  демократи и републиканци поискаха от ФБР да предостави цялата налична документация, свързана с всички контакти между Тръмп и Коми, и да се проведе независимо разследване. 
 
Президентът Тръмп предизвика спирала от кризи за четирите месеца откакто е в Белия дом. 
 
Той е сериозно критикуван и за това, че е споделил класифицирана информация с руския външен министър Сергей Лавров, отношенията му с разузнавателните служби стават все по-обтегнати, засилват се критиките от собствената си партия. 
 
Конгресът настоява за разследване на връзките на Тръмп с Русия 
 
Информацията за служебната бележка на Коми подтикна членове на Конгреса да подновят призивите си за независимо разследване на евентуалните връзки на предизборната кампания на Тръмп с Русия, както и за явяване на бившия шеф на ФБР на изслушване пред законодателите.
 
Републиканецът Джейсън Чафец, председател на комисията за надзор в долната камара на Конгреса на САЩ, поиска от ФБР до 24 май да предостави цялата налична документация, свързана с всички контакти между Тръмп и Коми.
 
Лидерът на Демократите в Сената Чък Счумър призова от своя страна Републиканската партия да се присъедини към исканията им за пълно изясняване на случая.
 
Възпрепятства ли Тръмп правосъдието? 
 
"Ню Йорк таймс" поставя въпроса дали Тръмп възпрепятства правосъдието с настояването пред Коми на тяхна среща през февруари да бъде прекратено разследването за връзките с Русия. 
 
Ако към този факт, който е документиран в паметна записка на Коми за срещата му с Тръмп в Белия дом, се добави съобщението, че Тръмп, узнавайки за разследването срещу Флин, се е опитал да изтръгне от шефа на ФБР клетва за лоялност, не е трудно да се видят очертанията на опит за спиране на криминално разследване, което може да стигне до най-горните етажи на предизборния щаб на Тръмп и администрацията му, подчертава вестникът.
 
Разрастващата се криза повдига сега спешни въпроси за нарушения на изпълнителната власт и настояване за незабавна и пълноценна реакция.
 
Разбира се, Белият дом не може сам да се контролира, американците не могат да имат и грам доверие в министерството на правосъдие (ръководено от доскорошния най-голям привърженик на Тръмп в Сената Джеф Сешънс), а Род Розенстайн, заместникът на Сешънс, няма нито правомощията, нито е проявил намерения да назначава специална комисия по случая, констатира нюйоркският всекидневник и се пита: Кога републиканците в Конгреса ще решат, че това минава всякакви граници?
 
Трябва ли рейтингът на Тръмп да падне под 30 на сто? Трябва ли те първо да прокарат своя силно непопулярен дневен ред? Или е възможно да се обърнат към съвестта си и да си припомнят, че са дали клетва да спазват конституцията на САЩ, заключава вестникът.
 
Какви права има президентът?
 
"Вашингтон пост" също си задава въпроса дали в казуса с вече бившия директор на ФБР има елементи на възпрепятстване на правосъдието от страна на Белия дом, но отделя място и на друг случай - твърденията, че Тръмп е предоставил на руския външен министър Сергей Лавров поверителна информация на тяхната среща в Белия дом. 
 
Вестникът пише, че това вероятно ще се окаже незаконно, но констатира, че никой не го е грижа за това.
 
Сега, когато президентът Тръмп почти потвърди, че е споделил поверителна информация с висши руски представители, разговорът се измести от "дали това е станало" към "дали президентът има право да прави това", пише в коментар за вестника Стив Владек, професор по право от Тексаския университет. 
 
Стандартните разсъждения сочат, че разкриването на такава информация е наистина лоша идея, но президентът няма юридически проблем с това, защото той има върховната власт да декласифицира информация от значение за националната сигурност, смята професорът. 
 
Но фактически правната ситуация е доста по-сложна. Макар че никой не бива да очаква голямо жури да предявява обвинения, класическият Никсънов аргумент - "Когато президентът прави това, то не е незаконно" - е неприложим в случая. 
 
Авторът изрежда два аргумента в потвърждение на тезата си. Първо, даже и президентът да има неоспоримото право да декласифицира информация по свое усмотрение, е съвсем ясно, че на срещата с Лавров не се е случило именно това. Каквото и да е казал на руснаците, то си остава все още тайна, защото правителството е настояло пред "Вашингтон пост" да не включва в публикацията си детайли за същността на предоставената информация.
 
Второ, голяма част от значимите разпоредби на наказателното право всъщност не се занимават с това дали неправилно разкритата информация е все още класифицирана, или не. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sin
    #58

    Руските тролски сили като #56 станаха внезапно анти-тръмписти ! Преди бяха за Тръмп, даже основаха дружества в подкрепа, обаче паролата от Кремъл внезапно се смени. И сега търсят ли търсят кусури на последния ! Били горди, че чели Ню Йорк Таймс ! Е, днес вече няма как да ни убедят с в. Дума или в. Правда. И много се обиждали !?!? Те могат да обиждат когото си поискат, но тях - в никакъв случай ! Не ви ли научиха най-сетне от Москва, че човешките личности са равнопоставени, че следва да се уважават, както и труда им ? Или продължават да ви третират както техните собствени пияндурници ?

  2. Bлaдo
    #57

    абе много нелепи опорни точки са ви раздали в руските фондации и в разните тръмп-общества в България, бре... нЭкъв алЭк, нЭкво прЭслав, нЭкво sin-илно... плещят нЭкви въпиющи безсмислици... с единствената цел да изпълнят вЭЭЭликата задача: в теми като тая последната дума да е на рус-совецкото пАсолЬство ;-) ...я марш атсюда...

  3. andrei
    #56
  4. АлександърНиколов
    #55

    Съжалявам ако Ви досадих. Оставям Ви с дилемата Путин/Тръмп. There is a cognitive dissonance between us. I'm sorry if I tortured you. GB

  5. АлександърНиколов
    #54
  6. andrei
    #53
  7. АлександърНиколов
    #52
  8. andrei
    #51
  9. andrei
    #50
  10. АлександърНиколов
    #49

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.