Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп изненадващо уволни директора на ФБР и предизвика политическа буря

Джеймс Коми разследваше намесата на Русия в президентските избори

21 коментара

Американският президент Доналд Тръмп изненадващо уволни директора на Федералното бюро за разследване (ФБР) Джеймс Коми, който разследваше намесата на Русия в президентските избори в САЩ.

Решението на Тръмп стъписа Вашингтон и доведе до сравнения с "Клането от събота вечер" в разгара на аферата "Уотъргейт" и обвинения, че се опитва да повлияе и покрие разследването за намесата на Москва при избирането му за президент.

"Държавният глава освобождава директора на ФБР по препоръката на министъра на правосъдието Джеф Сешънс и неговия заместник Род Розенщайн", съобщиха от Белия дом.

Като причина за уволнението на Коми се посочва, че не е могъл да ръководи ефективно ведомството.

В писмо до Джеймс Коми, публикувано от Белия дом, Тръмп го уведомява, че го освобождава от поста незабавно.

"Оценявам това, че в три отделни случая ме информирахте, че не съм предмет на разследване, но при все това съм съгласен с анализа на министерството на правосъдието, според който не сте способен да ръководите ефикасно Федералното бюро за разследване", допълва той.

Доклад на зам.-главния прокурор Род Розенстайн, съдържащ критики срещу Коми, е послужил като основание за уволнението му, съобщи Асошиейтед прес. На три страници Розенстайн порицавал Коми, че си е присвоил правомощията на главния прокурор, когато миналата година обяви, че ФБР спира разследването за използването от Хилари Клинтън на личен имейл, докато беше държавен секретар.

Розенстайн изтъква в документа, че поведението на Коми е "христоматиен пример за това какво са обучавани да не правят федералните прокурори и агенти".

Според заместник-главния прокурор "ФБР едва ли ще може да си върне общественото доверие и доверието на Конгреса, ако няма директор, който разбира тежестта на грешките".

Унищожителният доклад може да увеличи опасенията сред някои демократи за конфликт на интереси с разследването за намесата на Русия в президентските избори в САЩ, което е под надзора на Розенстайн, посочва АП. Главният прокурор Джеф Сешънс се оттегли от разследването през март, след като министерството на правосъдието призна, че той се е срещал два пъти с руския посланик миналата година и не е уведомил за това Сената по време на изслушването за утвърждаването му на поста. Така разследването беше дадено на Розенстайн.

След уволнението на Коми длъжността ще бъде поета от досегашния зам.-директор Андрю Маккейб.

Шок във Вашингтон и препратки към "Клането от събота вечер"

Решението смая както републиканците, така и демократите. И в двете партии приеха уволнението на Коми като безочлив ход, който със сигурност ще засили напрежението около разследването - и без това политически взривоопасно. Въпреки всичките си нестандартни действия през почти четирите месеца като президент, Тръмп все още е в състояние да шокира, а това да уволниш директора на ФБР насред подобно разследване прекрачва всички нормални граници, коментира "Ню Йорк таймс".

Тръмп тласка  президентството на САЩ  в опасна територия

С шокиращото уволнение на директора на ФБР Джеймс Коми Доналд Тръмп тласка президентството в рядко преминавана територия.

Изненадващото решение е незачитане на проявяваното в продължение на десетилетия от президентите уважение към най-висшата правоохранителна служба и нейната независимост.

С него Тръмп си спечели съмнителната слава на първия президент след Ричард Никсън, уволнил служител, отговарящ за разследване на главнокомандващия. То затвърждава представата за един човек, склонен да предизвиква - по драматичен начин - институциите, създадени да държат президента под отчет.

Още

Самият Коми научи за уволнението си от телевизията, докато бил на съвещание в Лос Анджелис с местни агенти на службата, съобщи Асошиейтед прес.

Телевизионните екрани започнали да бълват новината и Коми първоначално се разсмял, според присъствал на срещата служител. Но след като завършил изказването си, той излязъл и повече не се върнал в заседателната зала.

Тръмп вероятно е смятал, че демократите толкова силно ненавиждат Коми заради действията му миналата година при разследването за имейлите на Хилари Клинтън, че биха подкрепили освобождаването на директора на ФБР или поне не биха възразили срещу това. Явно обаче се е заблуждавал, защото демократите веднага осъдиха решението му и поискаха назначаване на специален съвет, който да гарантира, че разследването по въпроса с Русия ще бъде независимо от президента.

Демократите заподозряха, че Тръмп се опитва да обезличи разследването за ролята на Москва за избирането му. Сенатори демократи сравниха действието на Тръмп с аферата "Клането от събота вечер" от 1973 година, когато президентът Ричард Никсън уволнява независимия прокурор, който разследва аферата "Уотъргейт".

Лидерът на малцинството на демократите в Сената Чък Шумър съобщи, че е разговарял с Тръмп и му е казал, че е направил ”голяма грешка”.

Въпреки че и демократи са критикували Коми заради пропуски в разследването на изтеклите класифицирани мейли на кандидат президента Хилари Клинтън, те заявиха, че са обезпокоени, че Тръмп не го е уволнил още при встъпването си в длъжност през януари.

Тръмп: Коми не вършеше добра работа

По-късно в сряда Тръмп защити решението си, отхвърли критиките на демократите и обеща да замени Коми с някой "много по-добър".

В първия си коментар по темата президентът заяви пред репортери в Белия дом, че е уволнил Коми, "защото той не вършеше добра работа".

"Коми изгуби доверието на почти всички във Вашингтон, републиканци и демократи. След като нещата се успокоят, те ще ми благодарят", написа Тръмп в поредица от постове в Туитър.

Уволнението на Коми обаче поражда подозрения, че Тръмп има да крие нещо, и може да обтегне отношенията му с неговите съпартийци от Републиканската партия, които вероятно се уморили да го защитават, когато не разполагат с всички факти.

Мнозина републиканци направиха предпазливи изявления, но някои изразиха опасения от уволнението на Коми и призоваха за специално разследване от Конгреса или за независима комисия, която да поеме случая от комисиите по разузнаването на Камарата на представителите и Сената, които сега проучват въпроса с Русия, посочва "Ню Йорк таймс".

Внезапното отстраняване на Коми веднага породи страхове сред конгресмените и други личности, че разследването на ФБР за евентуален таен сговор между Кремъл и кампанията на Тръмп може да бъде преобърнато, след като сега самият президент може да избере новия му ръководител, отбелязва в. "Вашингтон пост".

Ролята на Коми в изборите

Клинтън и демократите обвиняват Коми, че е помогнал за загубата им на президентските избори от Доналд Тръмп.

Директорът на ФБР на два пъти се намеси в предизборната кампания в САЩ - първо през юли и отново през октомври миналата година, за да обяви разследването на ФБР за източането на личните имейли на Хилари Клинтън.

Само преди ден ФБР уведоми американския Конгрес, че на изслушване миналата седмица Коми е огласил подвеждащи заключения във връзка с разследването за имейлите на Хилари Клинтън.

Миналата седмица Коми заяви пред Конгреса, че близката сътрудничка на Клинтън Хума Абедин, е препратила "стотици и хиляди" писма с класифицирана информация до тогавашния си съпруг - конгресмена Антъни Уейнър.

Разследващите обаче са установили, че имейлите са били само няколко и повечето от тях не съдържали класифицирана информация.

Разследването на руската намеса

ФБР продължава да разследва евентуални контакти между хора от предизборната кампания на президента Доналд Тръмп и Русия. Коми лично заяви, че Русия е виновна за хакерски атаки срещу Националния комитет на Демократическата партия на САЩ.

През януари американските разузнавателни служби публикуваха доклад, според който руският президент Владимир Путин е имал за цел да манипулира изборите в САЩ в полза републиканския кандидат Доналд Тръмп.

Уволнението на Коми идва само ден след като бившият изпълняващ длъжността главен прокурор на САЩ Сали Йейтс каза пред Сената, че е имало опасност бившият съветник на Тръмп Майкъл Флин, който бе освободен заради контактите си с руски представители, да бъде шантажиран от Москва.

Кой е Коми?

Бивш федерален прокурор и бивш заместник-министър на правосъдието, 56-годишният Коми дълго беше член на Републиканската партия, но бе назначен за директор на ФБР от президента демократ Барак Обама.

При идването си на власт на 20 януари Доналд Тръмп го помоли да остане на този пост. Коми ръководеше разследването за евентуални връзки между предизборния екип на Тръмп и Русия, припомня АФП.

Преди това Коми е работил като главен съветник на компанията Lockheed Martin и инвестиционният посредник в Bridgewater Associates.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #21

    Като се сетя какво въодушевление и възторг имаше сред троловете при пускането на томахавките над Сирия ми става много смешно. Сега пак сте се извъртяли срещу Тръмп.

  2. Miau
    #20

    Одобрението за дЕдото е спаднало до 36 на сто според нов сондаж.Друго интересно: над 60% НЕ ОДОБРЯВАТ начина, по който се държи с медиите, макар самите невинаги да са съгласни с тях.Тоест американците знаят колко важна роля играят медиите.Или както бе казал един американки президент, ако трябва да избирам държава без правителство или държава без медии, ще избера първото.

  3. Васил Митов
    #19

    Според мен цялата работа е съвсем проста. Обама е наредил на Коми да прикрива далаверите на Хилари, а иначе да прави, каквото ще. В доклада си от юли Коми разнищи Хилари за нарушенията на секретността на нейните данни, но без да споменава нищо за рушветите. След това каза, че тя не трябвало да се подведе под отговорност, защото "нямало умисъл". Такова заключение наистина не е от комптентността на следователя, а от комптентността на прокурор. Само че тогава прокурорът, т.е. шефа на Департмента на

  4. Entdecken
    #18

    Преди уволнеието го е знаел, но определено не го е знаел когято е решил да става президент с руска подкрепа...

  5. Старият куфар
    #17

    Paзcлeдванията за pycкaта вpъзкa щe пpoдължaвaт със, или без Koми, и това Tpъмпoний много добре го е знаел и пpeди yвoлнeниeтo. Дpyгaдe e пpичинaтa.

  6. Entdecken
    #16

    От Сената ще бъде назначен специален независим прокурор за надзор на разследването, така че дЕдо нЕма да се отърве лесно от руската ролетка. Така е когато някой се захваща с нещо което не разбира и трябва да се учи в крачка. Все му го забиват !

  7. Калико Джо
    #15
  8. blue
    #14

    Джеймс Коми е забъркан в тежки корупционни практики и съм учудена, че Тръмп не го уволни веднага!

  9. andrei
    #13
  10. Васил Митов
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.