Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп наложи мита за 50 млрд. долара срещу Китай, който ще отвърне със същото

5 коментара

Белият дом обяви мита от 25 процента върху вносни стоки от Китай на стойност 50 милиарда долара, а Пекин незабавно заплаши да отвърне със сходни мерки, с което двете най-големи световни икономики се доближават до реална търговска война.

Тръмп, чийто хардлайнерски подход към търговията го тласна към конфликт и с най-близките му съюзници, обяви в петък, че митата ще обхванат стратегически важен внос от Китай. Той освен това се закани с по-нататъшни мерки, ако Пекин отвърне реципрочно на американските мита.

Китай направи именно това като заплаши да наложи митнически мерки със същия мащаб и сила в отговор на САЩ . "Ако САЩ предприемат едностранни, протекционистки мерки, ние ще реагираме бързо и ще предприемем необходимите стъпки да защитим решително нашите справедливи и легитимни права", заяви китайското външно министерство в петък, още преди Вашингтон да обяви официално решението си. Тръмп вече каза, че Китай е заплашен с вносни мита за още 100 млрд долара, ако отвърне на американските мерки.

САЩ и Китай явно вървят към търговска война, след като няколко кръга преговори не успяха да разрешат спора по американските искания във връзка с китайската индустриална политика, пазарен достъп и външнотърговски дефицит от 375 млрд. долара.

"Моето голямо приятелство с китайския президент Си [Цзинпин] и отношенията на нашата страна с Китай са много важни за мен", заяви американският и допълни: "Търговията между нашите страни, обаче, е много нечестна от много дълго време и не може да продължава повече".

Митата ще се прилагат на два етапа

Новите тарифи целят възпрат системната кражба на американска интелектуална собственост, твърди Белият дом. Митата ще се прилагат за широк кръг продукти – от коли и хеликоптери до булдозери, индустриални инструменти и машини.

Става въпрос за общо 800 продукта.

Митата ще се прилагат на два етапа с начална дата 6 юли. Първо върху съкратен списък от 818 продукта на стойност 34 милиарда долара, а след това и върху втори списък от продукти, които се ползват с предимства от китайската промишлена политика, особено програмата за технологично развитие "Произведено в Китай 2025." Тази китайска инициатива цели да ускори китайския напредък и да намали разликата в конкурентоспособността със САЩ и другите промишлени сили в ключови технологични сектори като роботиката и полупроводниците.

Първият списък е бил съкратен след обществено обсъждане. Ревизираният списък не включва стоки, които се купуват често от американките потребители, като мобилни телефони или телевизори. Списъкът все още включва автомобили, включително внасяни от General Motors Co и Volvo, които са собственост на китайската компания Geely Automobile Holdings, предаде Ройтерс.

Целта е Китай да промени политиката си на субсидии и технологичен трансфер

Представител на американското правителство е заявил пред агенцията, че целта на митата е Китай да промени политиките си по отношение на технологичния трансфер и огромните държавни субсидии за развитие на китайската високотехнологична индустрия. Сега САЩ доминират тези индустрии, но подкрепата на китайското правителство прави трудна конкуренцията на американските компании.

Правителственият представител е отказал да коментира скорошното предложение на Китай за разрешаване на търговските спорове чрез покупка на допълнителни американски стоки за 70 млрд. долара – основно продукти за енергетиката, селскостопански стоки и пр.

Вашингтон е готов с втория списък от американски стоки, на които да бъдат наложени мита за 100 млрд. долара, ако Китай отвърне на сегашните мерки, съобщи Ройтерс, позовавайки се свои източници.

Китай публикува свой списък, заплашващ с тарифи за 50 млрд. долара американски внос, включващ соя, самолети и автомобили. Китай обяви, че ако САЩ го накаже с допълнителни мита, ще отвърне реципрочно.

По този повод Тръмп коментира: "САЩ ще наложат допълнителни тарифи, ако Китай отвърне с ответни мерки като въвеждане на нови тарифи върху американски стоки, услуги или селскостопански продукти, ако повиши нетърговските бариери или предприеме наказателни действия срещу американски износители или американски компании, които работят в Китай".

Ще защитим нашите тайни

Тръмп обясни, че митата ще допринесат за защитата на американски "тайни".

"Имаме велика интелектуална мощ в Силициевата долина, а Китай - и други - крадат тези тайни", заяви Тръмп в интервю за програмата "Фокс и приятели" по телевизия Фокс.

Ще защитим тези тайни, те са най-големите скъпоценности за тази страна, допълни държавният глава.

Той бе двусмислен дали това е началото на търговска война."Търговската война бе започната преди много години от тях и САЩ загубиха", каза Тръмп, след което добави "няма търговска война".

Какво отражение ще имат върху Китай американските мита?

Какво отражение ще имат за Китай наложените мита и кой може да се надява да излезе победител от това противопоставяне?

В доклад, публикуван в края на май, Световната банка посочи, че въздействието от санкциите на стойност 50 милиарда долара за китайските стоки, внасяни в САЩ, е "лесно управляемо" за азиатския гигант, пише Франс прес, цитирана от БТА.

Според институцията тези санкции са се отразили на 11.5 от китайските продукти, които се изнасят за САЩ и на 2.2 процента от общия износ на азиатската страна за миналата година. Пряката цена за икономиката ще бъде само около 0.2 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай за 2017 година.

Освен това сега Китай е по-малко зависим от външната си търговия: миналата година нетният износ е допринесъл за растежа на БВП само с 9.1 процента, въпреки че на американския пазар са пласирани 18,9 процента от общия износ.

"Въздействието би трябвало да бъде контролирано, правителството вероятно ще може да смекчи последиците чрез данъчни отстъпки и субсидии за фирмите-износителки", според анализаторите на Би Ем Ай Рисърч (BMI Research).

Дори Вашингтон да атакува вноса нa китайски стоки на стойност 150 милиарда долара, това би било едва 6.6 от общия износ на Китай и 1.1 процента от БВП на азиатския гигант през миналата година, допълват анализаторите.

Кой ще спечели накрая?

Когато една страна (САЩ - бел. ред.) губи милиарди долари при бизнеса си всички страни, с които има делови отношения, търговските войни са добри и лесни за печелене, написа в Туитър президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Китай изразява твърда позиция от месеци: "Никой не излиза победител от търговска война".

Министърът на външните работи на Китай Ван И призова вчера Вашингтон да избегне "губещия" подход за двата партньoра.

В петък Пекин отправи апел към другите страни, които са засегнати от американските мерки, към "общи действия" срещу това "ретроградно поведение".

Някои икономисти напомнят за последствията от американския закон Смут-Хоули от 1930 година, който налага данъци на близо 20 000 вносни стоки и предизвиква ответна реакция в чужбина, влошавайки допълнително пораженията от Голямата депресия.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Тръмп иска да се откъсне от влиянието на Китай върху своята икономика и да се обвърже с двете Кореи?!

  2. Г. Димитров
    #4

    ...И също за твое сведение само 2 пъти, през 1934 и 2002 година, президентската партия е спечелила места в Камарата на Представителите и в Сената - един път ор Демократ, един път от републиканец. Така че, Кирчо, губенето на междинни избори не е чак толкова голяма работа - питай Обама и Клинтън как се представиха

  3. Г. Димитров
    #3
  4. Преслав
    #2

    Дали? ;)

  5. Kiril Kovatchev
    #1

    Тръмп е на път да загуби убедително междинните избори през ноември.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.