Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп назначи посланика в Германия за и.д. директор на разузнаването

7 коментара
Ричард Гренел

Президентът на САЩ Доналд Тръмп назначи американския посланик в Германия Ричард Гренел, твърд поддръжник на неговата политика, за изпълняващ длъжността директор на Националното разузнаване, предаде Ройтерс.

"Рик много добре представляваше нашата страна и аз очаквам с нетърпение да работя с него", написа Тръмп в Туитър. Той също така благодари на настоящия и.д. директор на Националното разузнаване Джоузеф Магуайър "за прекрасната му работа".

Тръмп имаше обтегнати отношения с Дан Коутс, който подаде оставка от поста на директор на Националното разузнаване през август. Агенцията припомня, че Дан Коутс подкрепи оценката на разузнавателната общност в САЩ, че Русия се е намесила в президентските избори от 2016 г., за да помогне на Тръмп да победи съперника си от Демократическата партия Хилари Клинтън.

Тръмп възразяваше и на анализите на разузнаването по теми, свързани с Русия, Иран и Северна Корея, и които противоречаха на собствените му оценки.

С този ход един предан съюзник на Тръмп оглавява 17-те национални разузнавателни служби на страната, към които президентът не изпитва особено топли чувства, отбелязва Асошиейтед прес.

Гренел поема поста от Джоузеф Магуайър, който е и.д. директор на националното разузнаване от август. Не е ясно дали Магуайър ще се върне в Националния антитерористичен център.

"Искам да благодаря на Джо Магуайър за чудесната работа, която свърши и очакваме с нетърпение да работим тясно с него, може би на друга длъжност в Администрацията!", туитна Тръмп.

Гренел е лоялен и гласовит поддръжник на Тръмп. Той е посланик в Германия от 2018 г. Преди това е бил говорител на САЩ в ООН при управлението на Джордж Буш, когато постоянен представител беше Джон Болтън.

Новината за новото му назначение бързо беше разкритикувана от хора, според които тази длъжност трябва да се заема от човек с богат опит в разузнаването. Тръмп назначи Гренел за и.д. директор на националното разузнаване, което означава, че не се налага той да бъде утвърден от Сената.

Най-високопоставеният демократ в сенатската комисия за разузнаването сенатор Марк Уорнър от Вирджиния заяви, че Тръмп "е избрал лице без никакъв опит в разузнаването за ръководител на националната разузнавателна общност като изпълняващ длъжността".

Уорнър обвини президента, че се опитва да заобиколи конституционното правомощие на Сената да дава становище и съгласие за критично важни за националната сигурност длъжности.

"Разузнавателната общност заслужава стабилност и опитен човек, който да я води във време на големи предизвикателства за националната и световната сигурност. Сега повече от всякога нашата страна се нуждае от утвърден от Сената директор на разузнаването, който ще осигури най-добрата разузнавателна информация и анализ, без значение дали това е изгодно за президента, който го е назначил", се казва в изявление на Уорнър.

Законът за реформа на разузнаването и превенция на тероризма от 2004 г. беше подписан от президента Джордж Буш след атаките от 11 септември 2001 г., за да се подобри споделянето на информация между разузнавателните служби. Законът гласи, че президентът назначава директор на националното разузнаване след консултации със и съгласие от Сената. В него се казва също: "Всяко лице, номинирано за длъжността Директор на националното разузнаване ще притежава богати познания в националната сигурност."

"Това би трябвало да ви уплаши. Това не е просто безсрамно политизиране на разузнаването, а и поставяне на напълно некомпетентен човек на важна длъжност в областта на сигурността. Предпазните бариери са премахнати", написа в Туитър Сюзан Хенеси, научен сътрудник за националната сигурност в Института Брукингс и бивш адвокат в Агенцията за национална сигурност.

Тръмп номинира Магуайър на тази длъжност, след като конгресменът републиканец от Тексас Джон Ратклиф си направи отвод пет дни след споменаването на кандидатурата му заради критики, че му липсват разузнавателен опит и квалификация за този пост.

Магуайър стана и.д. директор в деня, когато влезе в сила оставката на бившия директор на националното разузнаване Дан Коутс. В същия ден напусна и заместник-директорът на националното разузнаване Сю Гордън. Демократите разкритикуваха кадровите промени в Службата на директора на националното разузнаване и обвиниха Тръмп, че гони двама отдадени професионалисти от разузнаването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #7
    Отговор на коментар #6

    Хайде пак и ползвай Гугъл транслейта(но по-добре някой да ти го преведе): “I was not directed by Trump or anyone else connected with him to meet with Julian Assange,” he said in a statement. “At no time did I offer Julian Assange anything from the President because I had not spoken with the President about this issue at all.”Rohrabacher said he spoke briefly with then chief of staff John Kelly after the trip to let him know that Assange would provide information about the hacked DNC emails in exchange

  2. edin.drug
    #6

    Ще отрича рижият дедо, как няма да отрича. Той и за емисарката си в Сирия отричаше. Сигурно адвокатът на Асанж нещо се е заблудил :))) At Westminster Magistrates’ Court, Assange’s barrister, Edward Fitzgerald, said that former Republican U.S. Representative Dana Rohrabacher had been sent by the president to visit Assange in 2017 to offer him a pardon. The pardon would come on the condition that Assange say the Russians were not involved in the email leak that damaged Hillary Clinton’s presidential campaign in 2016 against Trump.

  3. edin.drug
    #5

    Ето ги руските трольове се размирисаха :)))

  4. Г. Димитров
    #4
    Отговор на коментар #1

    Товарищ недодялан, "политически назначения" характерни за тоталитарни управления...за тези на Обама ли става въпрос, нещо не ми стана ясно.. https://www.afsa.org/appointments-barack-obama Пак се излагаш като кифладжия :-)

  5. Real ''Mickey''
    #3

    Къде са ЛГТБ организациите да защитят Ричард Гренел(който е открит гей) от жалките нападки на "демократите" и Блатото????? Таварищи- и вие защо спите?!!

  6. Real ''Mickey''
    #2
    Отговор на коментар #1

    Kолко тъжно е когато човек не знае езици да си намери сам иформацията, а става жертва на жалките сплетни на гЪзетите и Блатото. Ето ти таварищ и оригалните цитати на "обвинения", ползвай Транслейта: “I was not directed by Trump or anyone else connected with him to meet with Julian Assange,” he said in a statement. “At no time did I offer Julian Assange anything from the President because I had not spoken with the President about this issue at all.”Rohrabacher said he spoke briefly with then chief

  7. edin.drug
    #1

    Назначаването на партийни кадри на силови позиции ни е познато още от соца. То е характерно за всякакъв тип тоталитарни управления. Компетенцията остава на заден план, след партийната вярност. И това точно в момент, когато стана известно, че Тръмпуша е предложил на Джулиан Асанж амнистия, ако потвърди, че Русия няма пръст в акцията на Уикилийкс с изтичането на мейлите на Хилъри Клинтън.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.