Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп рискува да отблъсне съюзниците от НАТО

8 коментара
Тръмп рискува да отблъсне съюзниците от НАТО

Вчерашното изявление на президента Тръмп за Иран не беше точно образец за яснота. Президентът очевидно искаше да покаже твърдост ("Докато съм президент на САЩ, на Иран никога няма да се позволи да има ядрени оръжия"), докато продължава да се представя като президентът, който ще измъква САЩ от близкоизточните проблеми. ("Фактът, че разполагаме с такава превъзходна армия и техника обаче не означава, че трябва да ги използваме.

Ние не искаме да ги използваме. Американската мощ, както военната, така и икономическата, е най-доброто средство за възпиране").

Тук, разбира се, има потенциално противоречие: какво правим, ако това възпиране не сработи? Тръмп наистина ли смята, че след едно целенасочено убийство, САЩ могат да бъдат спокойни, че Иран сега ще бъде толкова уплашен от американските военни мускули, че дори няма и да си помисли да разработва ядрени оръжия?

Няма как да разсъждава така. Той обаче внуши, че трета страна може да запълни празнотата, обещавайки да накара НАТО да се ангажира по-сериозно. Това изглежда като странна позиция за президент, който не спира да недоволства, че останалите от алианса не финансират достатъчно армиите си - как така е по-вероятно САЩ да успеят чрез включване на по-евтин отбор от Б група?

Но вероятно не за това ставаше дума тук; тук ставаше дума за отдавнашната мания на Тръмп да накара НАТО да плаща своя "справедлив дял" - в животи и пари, за поддръжката на алианса.

Разбира се, той е прав; НАТО по същество използва гратис военната мощ на САЩ. Американците преди по-скоро се гордееха, че армията им има такива изключителни умения и сила, че може и сама да се справя, но с орязването на бюджетите и проточването на войните зад граница много хора започнаха да негодуват срещу това положение.

Те биха предпочели по-силните европейски армии да поемат бремето на европейската сигурност, да не говорим за поддържането на реда в някои по-нестабилни части на света.

И това не е неоснователно желание. Само че не означава, че е изпълнимо. И със сигурност няма да се изпълни в рамките на мандата на Тръмп, защото развиването на такива военни способности е като развиването на всеки друг вид организационна компетентност - изисква време и пари.

А когато става дума за армията на дадена страна, няма как да се тръгне по обичайния за администрацията по-пряк път чрез наемане на външни експерти.

Ако искаш военните командири на твоята страна да бъдат патриотично мислещи граждани, а не просто наемници, трябва да си ги отгледаш сам, в собствената си страна. Това означава да започнеш да се занимаваш с тях още, докато са млади, и да ги обучаваш в продължение на много години - поемайки риска, че ако някой ден влезеш в истинска война, може да се окаже, че много от тях нямат качествата и уменията да се справят.

Или да тръгнеш по по-прекия път, тоест ако избухне гореща война, да хвърлиш значителна част от населението в нея и чак тогава да разбереш кой е добър и кой не - кървав и неприятен начин да изградиш армията си и именно затова не са много страните, които избират този вариант, освен ако не са принудени.

Това винаги е бил фаталният недостатък на наивната идея на Тръмп Европа да бъде принудена да запълни американската празнина, просто като заплашва да се оттегли от НАТО. Европа не може да си създаде необходимия военен капацитет в рамките на мандата на едно-единствено правителство във Вашингтон, така че ако внезапно САЩ спрат да се придържат към Пакс Американа, доста от членките на НАТО може просто да решат да се сближат с Русия или Китай, или с регионални сили като Иран, отплащайки им се затова, че защитават европейските интереси.

Тласкането на американски съюзници в стратегическата орбита на други сили от своя страна ще усложни задачата на САЩ да прокарва своите интереси, като например това да си издейства по-справедливи търговски условия от Китай. В краткосрочен план това би означавало и доста повече конфликти на места като Близкия изток.

Разбира се, в своята реч Тръмп отбеляза, че постигнатата неотдавна енергийната независимост на Щатите ги прави по-неуязвими към подобни конфликти. Но въпреки всичко САЩ имат доста основания да се страхуват от тях. От една страна, регионална война в Близкия изток би била доста опасна за Израел, любимия съюзник на Тръмп.

От друга, тя рязко би повишила цените на петрола на международните пазари, което е добре за производителите на петрол, но е лошо за потребителите му - и въпреки бума на шистовия петрол Америка все още има доста повече конвенционален петрол, отколкото от шистовия. 

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Приморски
    #8

    Г-н Иванов( №6) не се лъжете от това което CNN налива в главите на хората 24 ч. на ден. Личната дан. декларация на американеца е наистина лична работа а не обществено достояние, за разлика от фирмените декл. Но ако е имало съмнителни плащания към Тръмп, както е случаят с фам. Клинтън данъчните власти на САЩ съвсем не си поплюват. Ако Тръмп е искал да укрие някакви плащания, той би могъл да го прави съвсем законно чрез близо стотината фирми които контролира семейството му, както го правят Байдън,

  2. Приморски
    #7

    Поздравления за операторите на дрона и бързата реакция на Тръмп. Имаме огромен късмет че американците го избраха и вярвам че военните им успехи и правилна политика за България ще спомогнат и ние да излезем по-бързо от блатото в което сме затънали. Можете ли да си представите какво щеше да се случи с президент корумпираната Хилари която лобираше за Бокова и продаваше на путин американските уранови залежи, боинги и висша технология срещу взятките на кремъл

  3. ivancho ivanov
    #6

    Президентът Обама не беше кречетало(#3), беше надхитрен от Путин, а наивен президент на САЩ е опасен факт, значи не разбира противникът му какво преставлява! Реакцията на американеца беше от наувник президент в зависим такъв и то от явният протиник на САЩ! Путин! Г-н Камов може да ме попита от къде знам, че е зависим - отговорът ми е, че не знам, но подозирам силно защото не си отваря дан. декларация! Там всички плаащания са отразени! Разбирам г-н Камов, той просто одобрява политиката на Тръмп, не разбирам обаче, MoscauMitch McDonnell, който поставя партията си над интерсите на САЩ! Той е американски проблем, дано разбираме нашите политици!

  4. ivancho ivanov
    #5

    Ако на нас българите все още трябва да се обяснява какво е и за какво ни е НАТО, загубени сме! Тръмп е бизнесман и мисли, че плащането е най-важното, не е! А. може и да използва плащането като средсство за отслабването му, съвсем удобно за Путин нещо!
    Уби съвсем основателно иранският терорист Солеймани и сега какво - моли за помощ НАТО като до сега ги критикувааше остро, Иран е свбоден да прави каквито иска атомни оръжия и ракети, няои доста добри, айтоласите узпеха да наложат тежка дикактура,

  5. Real ''Mickey''
    #4

    "Вчерашното изявление на президента Тръмп за Иран не беше точно образец за яснота."

    На мен пък ми бе СЪВСЕМ ЯСНО какво каза Тръмп. И на гЪзетчиците от ВПоуст им е ясно та ясно. Ама искат да разбъркат мозъчета на меки наивни главички:):):) За всеки що-годе мислещ човек бе ясно че Тръмп НИКОГА не е бил против НАТО, а е искал СИЛНО НАТО(и просто членовете да изпълняват поетите ангажименти). Хода му да заплаши че ще напусне едно НЕФУНКЦИОНИРАЩО НАТО, бе за ДА ЗАЗДРАВИ НАТО! И вече постигна успехи. А

  6. Boris Kamov
    #3

    Ако ЕС иска да има надеждна защита (НАТО), членувете му да не се правят на ударени и да хитруват а да си отворят кесиите, да си плащат вноските и да развиват отбраната си. Кречеталото Обама вече го няма и безплатния обяд свърши...

  7. edin.drug
    #2

    Тръмп може да заявява, трольо, каквото си иска. Тръмп ще изкара най-много още един мандат. Но ние знаем за какво е НАТО. И знаем, че на нас ни е жизнено важен този съюз, когато Ватландия ни диша във врата. НАТО не е пазар, а идея за взаимопомощ на цивилизования свят.

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.