Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп ще трябва да се справи с нарастваща миграция, но с недостатъчно ресурси

0 коментара
Тръмп ще трябва да се справи с нарастваща миграция, но с недостатъчно ресурси

Когато встъпи в длъжност през януари новоизбраният президент Доналд Тръмп ще се сблъска с имиграционна система, достигнала предела си, тъй като множество мигранти от Централна Америка и Хаити продължават да влизат в САЩ през границата с Мексико.
Ресурсите за приемане на имигрантите, задържането им и решаването на делата им в съда са изключително ограничени, пише в петък агенция Асошиейтед прес.

В момента федералните служители казват, че освобождават имигранти от Хаити, които влизат в страната на големи групи, отстъпвайки от ангажимента си да ги задържат в затвор, докато ги депортират.

Пожелал да остане анонимен представител на американското правителство казал за Асошиейтед прес, че решението за освобождаване на хаитяните, пристигащи в Аризона и Калифорния, се дължи на липсата на места в затворите. Той посочи, че освобождаване на имигрантите със задължение да се явят по-късно в имиграционните съдилища е тактика, използвана когато местата за задържане са недостатъчно, при определени хуманитарни условия или в рамките на усилията за запазване на целостта на семействата. Преди хаитяните да бъдат освободени, се проверява тяхната криминална история, както и дали представляват заплаха за националната сигурност.

Служители на федералните имиграционни служби обявиха вчера, че ще открият голям мигрантски център в Западен Тексас другата седмица в опит да се справят с многото семейства и малки деца, които преминават през границата. Центърът в Торнильо, близо до Ел Пасо, ще може да поеме до 500 души и ще започне да работи другата седмица, казаха служителите.

Притокът на мигранти и липсата на места в затворите по границата ще бъдат едни от непосредствените предизвикателства пред Тръмп, отбелязва Асошиейтед прес.

Сред проблемите, с които ще се сблъска Тръмп, е нарастващото недоволство от условията в килиите на американските гранични патрули и центровете на Имиграционната и митническа полиция на САЩ. Срещу граничните патрули в Аризона например беше образувано съдебно дело от имигранти, които твърдят, че килиите за задържане са били препълнени, мръсни и крайно студени. Федерален съдия в Тъксън каза във вторник, че възнамерява да разпореди на граничните патрули да подобрят условията в спалните помещения, въпреки че все още не е издал директива.

Имигрантите, които влизат през Тексас, съобщават още, че центровете за задържане на граничните патрули, известни като "фризери", не са подходящи за спане. Служба "Митници и охрана на границата" на САЩ каза, че "се ангажира с безопасността, сигурността и грижите за задържаните, особено за най-уязвимите сред тях".

В Калифорния през последните месеци хиляди хаитяни са пристигнали на границата на САЩ с Мексико, като голяма част от тях са изминали над 11 000 км пеша, с такси или автобус от Бразилия през седем държави. Те често се предават на американските гранични инспектори на най-оживения граничен пункт за влизане в страната - Сан Исидро в Сан Диего. Около 5000 хаитяни са се появили в Сан Исидро от октомври 2015 г. до края на септември, затрупвайки с работа граничните инспектори. Още 40 000 са на път, казват представители на властите.

Миналата седмица министерството на вътрешната сигурност каза, че около 41 000 души се намират в имиграционни центрове за задържане, което е повече от обичайния брой от 31 000 - 34 000 души.

Не е ясно колко хаитяни са били освободени след промяната, въпреки че Имиграционната и митническа полиция казва, че е депортирала 203-ма граждани на Хаити обратно в страната им, а около 4400 остават задържани.

Говорителката на Имиграционната и митническа полиция Дженифър Елзи посочи в писмено изявление, че връща хаитяните в съответствие с приоритетите на службата.

"Имиграционната и митническа полиция подрежда по приоритет връщането, като започва с хората, които са заплаха за националната сигурност, осъдените углавни престъпници, лицата, осъдени за съществени или многократни дребни провинения и лицата, задържани на или между граничните пунктове при опит да влязат нелегално в САЩ", написа тя.

Решението за освобождаване на хаитяните вероятно ще допринесе за нарастване на натрупаните над половин милион дела в съдебната система, които вече са внесени в имиграционните съдилища. Натрупването на практика означава, че имигрантите често чакат с години някой съдия да реши дали трябва да бъдат изхвърлени от страната.

На автогара във Феникс вчера няколко жени от Централна Америка казаха, че властите са ги освободили, при условие че обещаят да се явят в имиграционния съд. Ярели Кобон от Гватемала носеше проследяваща гривна на глезена и беше с 4-годишната си дъщеря. Двадесет и две годишната Кобон каза, че е напуснала Гватемала преди повече от три седмици и е пресекла границата при Тексас. Тя се предала на граничните патрули и била задържана за шест дни. Семейството ѝ платило автобусен билет, за да отиде при тях в Лос Анджелис, където другата седмица ѝ предстои съдебно дело.

Кобон каза, че килията на граничните патрули, в която е била задържана с дъщеря си, е била претъпкана с жени и деца. "Аз просто стоях, седях, отчаяна. Имаше деца, които плачеха. Беше мръсно", каза Кобон.

Ана Лидиа Дубон Мартинес е бременна в осмия месец с близнаци и е напуснала Хондурас с 11-годишния си брат преди около месец. Двамата преплували реката в Матаморос, Мексико, и се предали на граничарите в САЩ. Дубон Мартинес се е запътила към Лос Анджелис с автобус.

Обявената през септември промяна на американската политика отмени специалните протекции, с които се ползваха хаитяните след земетресението в страната им през 2010 г. и започна да ги разглежда като имигранти от други държави и региони, включително Мексико и Централна Америка. Мигрантите от Централна Америка, особено пълнолетните мъже, често биват задържани, докато стане възможно да бъдат върнати в страните им. Мексиканците обикновено биват връщани веднага, което е възможно заради общата им граница със САЩ.

Жени с деца като Кобон и Дубон Мартинес често са освобождавани, като им се насрочва дата за съдебно дело. Правителството третира по подобен начин и хаитяните.

Новото положение се натъкна на препятствие, когато силен ураган порази Хаити, което повдигна нови въпроси за способността на карибската страна да помогне на голяма част от населението си. САЩ временно преустановиха депортациите до Хаити на 4 октомври, но властите обещаха, че задържанията на хаитяни ще продължат.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.