Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп: САЩ ще следят дали Турция спазва ангажиментите си в Северна Сирия

Според медии и експерти решението за оттегляне на американските войски от сирийско-турската граница е импулсивно и опасно

16 коментара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отхвърли критиките, че в бъдеще на Вашингтон ще му е трудно да гради съюзи, след неговото решение за оттегляне на американските войски от сирийската граница, предаде ДПА.

Решението беше взето преди турското нахлуване, насочено срещу кюрдските сили в Сирия.

"Съюзите са лесно нещо", каза Тръмп и подчерта, че кюрдите са се сражавали редом с американците срещу "Ислямска държава" само за земите си и водени от свой интерес.

Тръмп обвини кюрдите, които нямат своя държава, че не са помагали на САЩ през Втората световна война.

"Не са ни помагали през Втората световна война, не са ни помагали при десанта в Нормандия", подчерта президентът. "Похарчихме изключително много пари, за да помагаме на кюрдите, било то с боеприпаси, оръжие или пари", каза Тръмп.

"Както се казва, обичаме кюрдите", заключи Тръмп, цитиран от АФП.

Въпреки многобройни предупреждения от международната общност Турция започна вчера офанзивата в Североизточна Сирия си срещу кюрдските сили, съюзници на Запада в борбата срещу групировката "Ислямска държава".

Снощи Тръмп каза, че турското нахлуване в северна Сирия е "лоша идея" и че той не подкрепя военната операция, като добави, че Анкара сега носи отговорността за всички бойци на "Ислямска държава" в този район.

"Съединените щати не подкрепят тази атака и ясно заявиха на Турция, че тази операция е "лоша идея", се казва в декларация на Тръмп. Президентът отбелязва, че в зоната на турската атака няма американски войници.

"Турция обеща да защитава цивилните, да защитава религиозните малцинства, включително християните, и да гарантира, че няма да се стигне до хуманитарна криза. Ние ще следим дали те спазват този ангажимент", се казва в декларацията.

"Турция сега носи отговорност да гарантира, че всички пленени бойци на ИД ще останат в затвора и че ИД няма под никаква форма да се възстанови или прегрупира", посочи Тръмп.

Същевременно президентът на САЩ заяви, че ще разруши икономиката на Турция, ако тя унищожи кюрдското население в североизточна Сирия, където започна военна офанзива, предаде Ройтерс.

На въпрос на журналист дали се безпокои, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще унищожи кюрдите, Тръмп отговори: "Аз ще унищожа неговата икономика, ако това се случи".

"Вече го направих с пастора Брънсън", каза Тръмп, визирайки американските санкции срещу Турция заради задържането на американския пастор Андрю Брънсън по обвинения в тероризъм.

"Надявам се, че той /Ердоган/ ще действа разумно", добави американският президент.

Той увери, че ще "отиде много по-далеч от санкции", ако турският президент не проведе военната операция "по възможно най-хуманен начин".

Помпейо: САЩ не са давали на Турция "зелена светлина" за Сирия

Вашингтон не е давал на Турция "зелена светлина" за операцията ѝ в Сирия, противно на някои твърдения, заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпейо в интервю за телевизия Пи Би Ес.

"Това е лъжа. САЩ не са давали на Турция "зелена светлина". Спомнете си нашата задача /в Сирия/. Ние отидохме там, където хора бяха убивани, горени, държани в клетки. Президентът започна кампания за разгромяването на халифата и това беше постигнато", заяви Помпейо. На въпрос за изтеглянето на американските войски от североизточна Сирия, където Турция започна офанзива срещу кюрдските милиции, той изтъкна, че това решение било взето, за да не бъдат излагани на риск военните.

"Ние ще продължаваме да защитаваме нашите граждани от терористична заплаха", посочи Помпейо. В същото време той изрази мнението, че изтеглянето на американските военни от зоната на турската операция ще доведе до възраждането на терористичната организация "Ислямска държава". "Не вярвам това да стане", заяви държавният секретар, коментирайки изявленията на американски законодатели по този въпрос. "Президентът на САЩ Доналд Тръмп разбира заплахата", увери той.

Решението на Тръмп е импулсивно и крайно опасно

Същевременно внезапното решение на президента на САЩ Доналд Тръмп да изтегли американски войски от сирийско-турската граница за сметка на сирийските кюрди, е широко коментирано от изданията в САЩ.

В. "Вашингтон пост" пише, че примирявайки се с вчерашното турско нахлуване в Североизточна Сирия, президентът Тръмп отвори вратата за нещо, което може да се превърне в истински кошмар за Съединените щати и съюзниците им: възраждането на смъртоносната терористична организация, нарекла се "Ислямска държава".

Опасността не се крие само в спящите клетки на групировката, които са още активни и които произведоха вчера три самоубийствени атаки в бившата столица на терористите Ракка. По-големият риск произлиза от около 11 000 бойци на ИД, задържани от Сирийските демократични сили (СДС) - ръководената от кюрдите милиция, която Тръмп изоставя - и които сега може да се опитат да избягат.

Докато СДС се мобилизира за битка с турците, вероятно сигурността в около 20 импровизирани затвора ще се влоши, казаха американски представители. Американските военни обявиха, че няма да поемат контрол върху тях, няма да го направят и европейските им съюзници. Турската претенция, че може да контролира лагерите, е несъстоятелна, като се има предвид, че много от тези терористи са пристигнали в Сирия, преминавайки през Турция.

Каскадата от лоши новини може да стане и по-лоша, ако бързо не бъдат предприети действия. Американски служители се опасяват, че с влошаването на сигурността хуманитарните агенции на ООН може да занемарят контрола върху лагера Ал Хол, където има над 70 000 бежанци, повече от 25 процента от които са роднини на убити или пленени бойци на ИД. През последните дни в Ал Хол имаше бунтове, а посетители свидетелстват, че в някои райони в него влизането е прекалено опасно.

Американски анализатори съобщиха вчера следобед, че турските въздушни удари са по-широки и на по-навътре в сирийска територия от очакванията, поразявайки мишени по на изток и на юг от целите, които Турция беше посочила на американците. Кюрдските цивилни бягат от Кобани след тежък артилерийски обстрел там, обстрел е имало и в източния град Камишли. Според американските опасения може да се развие ужасяващ сценарий, ако турското нахлуване не е бърза и ограничена операция, както Тръмп очевидно се надява.

С влошаването на сигурността в Североизточна Сирия, закалените бойци на ИД може да избягат от затворите, да щурмуват лагера Ал Хол и да се съберат със семействата си, а след това да подновят терористичните нападения срещу Запада, които започнаха през 2014 г.

Стряскащият риск от превръщане насила на победата срещу ИД в поражение е резултат от хроничния провал на политиката на правителството на Тръмп, смята вестникът.

Европейските държави обаче са също толкова виновни, колкото и американското правителство, пише авторът на "Вашингтон пост". Те отхвърлиха исканията на американците и кюрдите техни сънародници, държани в затвори на СДС, да бъдат репатрирани или дори да плащат на СДС за това, че ги държи там. Изданието се позовава и на взето през юли интервю с генерал Мазлум Абди - командващия на кюрдските СДС. Той съобщи, че силите му държат 12 000 ислямски бойци, заловени след поражението на халифата. В допълнение на около 9000 сирийски и иракски ислямски радикали, в тази обща група има 2500 чуждестранни бойци, 1000 от които са европейци.

Това, което сега става в Сирия, е рана, която Тръмп сам си нанесе. Това ще му излезе скъпо политически, но има и по-дълбок проблем. Американските успехи в Близкия изток са толкова малко и толкова ценни, за да бъдат прахосвани. Но именно това изглежда се случва сега в тази гротескна заключителна част на войната срещу ИД, обобщава "Вашингтон пост".

В. "Крисчън сайънс монитър" посочва, че внезапното решение на Тръмп може да подкопае надеждността на САЩ като партньор, защото американско-кюрдският съюз срещу ИД беше успешен. Но може би не става дума за изоставяне на кюрдите, а ставащото би могло да се разглежда и като поредна проява на стила на Тръмп. Президентът отдавна даде да се разбере, че целта му е пълно и окончателно изтегляне от дългите войни в Близкия изток. Освен това той изрази готовност да прави външна политика, воден от инстинктите си, дори в разрез със съветите на неговия кръг от експерти по национална сигурност, и случаят изглежда е такъв. Но оттеглянето повдига и въпроси за ангажиментите на САЩ към отдавнашен военен съюзник и за формулирането и надеждността на американската политика в сферата на националната сигурност.

Изданието цитира сенатора демократ Тим Кейн, който заяви в понеделник, че "доктрината Тръмп продължава: изоставяй съюзниците и насърчавай противниците". Сенатор републиканец Линдзи Греъм - близък съветник на президента по националната сигурност, също каза, че това е било "импулсивно решение", което е "късогледо и безотговорно".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #16

    ... както следят севернокорейската ракетна програма... Откакто трУмп каза, че ще я "следят", кИм.четата си правят квото си искат - всяка седмица пуцат ли, пуцат... Затова - ич не ми е спокойно, че ОранджЭвото тупЭ ще следи нещо...

  2. Ген. Иван Колев
    #15
    Отговор на коментар #10

    Е, хайде сега, чак пък нерв :-) Не се взимай чак толкова на сериозно, чоджум :-) А иначе викаш двата милиона и кусур, близо три по-малко за Дони “сигурно” е вярна? Да не би да имаш известни съмнения, че при тази гениална система нещо не могат да броят? Не че би ме учудило, ако геният Дони в своята безкрайна мъдрост вземе та оспори тези няколко милиона :-)

  3. Real ''Mickey''
    #14

    Някой по-умен от мене, може ли да ми разясни това; "Турската претенция, че може да контролира лагерите, е несъстоятелна, като се има предвид, че много от тези терористи са пристигнали в Сирия, преминавайки през Турция" щото на мен ми звучи като написано от някой с "мозък", "логика" и задача на МСМ"журналист". Дано да греша. П.С. А Германия, Франция или Англия могат ли да поемат контол върху тези лагери, след като терористите са дошли от там? Кюрдите в Сирия могат ли, след като точно в Сирия се създава голяма част от ИДИЛ?

  4. Г. Димитров
    #13

    "Според медии и експерти решението за оттегляне на американските войски от сирийско-турската граница е импулсивно и опасно". То от медиите (разбирай метросексуални полудевойки, сърбащи Старбъкс латета цял ден) да черпим акъл за външна политика. А "еркспертите" да си изпратят синовете и дъщерите на фронта преди да мърморят, че войски са изтеглени от ненужно опасна зона.

  5. Коментарът е изтрит в 02:09 на 11 октомври 2019 от автора.
    #12
  6. Real ''Mickey''
    #11
    Отговор на коментар #5

    Калитко, а без престъпно скалъпеното 2годишно "разследване" на МУЛЕр(което в момента се разследва) и което се провалис трясък, щяха ли “демократите" да спечелят Хауса?(впрочем загубиха места в Сената въпреки този престъпен тарикатлък)А относно "повечето" гласове за Хиларица, ти съгласен ли си с "демокрарите", че НЕграждани на САЩ могат да гласуват(мога и линк да ти дам, че са на това мнение) И когато проверката почна не един щат с гласували за Хиларица не се съгласи да даде разпечатките за гражданството на гласувалитш. Или викаш лъжа, а? :)

  7. Г. Димитров
    #10
    Отговор на коментар #9

    Хей, дженеръл, какъв нерв ударихме, бе джанъм :-)Аз не изнасях лекции по география, за разлика от твоите бакалщини, та може да не съм точен до милиметъра в разстоянията.А разликата от 2 868 691 гласа сигурно е вярна щом са я обявили официално. По интересно е защо тази разлика се предъвква вече 3 години като меродавна, почти като някаква грешка в изборната система, като в същото време е отлично доказателство защо тъкмо тази система е гениална.

  8. Ген. Иван Колев
    #9
    Отговор на коментар #6

    Апропо, наистина си е кеф да научиш, че някой, който се предполага, че е на 7600 км (ако ще се заяждаме за цифрите) от България, критикува че не е прилично да "търсиш кусури" на Дони от 10000 км и в същото време кисне по форумите на българската онлайн преса. Симпатично арогантно :-) Типично ганьовски. Между другото, ако се намираш някъде из дивотиите на Ню Мексико или горите на Орегон, където, разбира се, няма панели, това за 10-те хиляди км си е баш точно. За да не наранявам чувството ти за коректност

  9. Ген. Иван Колев
    #8
    Отговор на коментар #6

    Правилно, така е. 66 000 000 милиона не е 66 000 000. Lapsus calami, както са казвали нашите добри познати римляните. Е, не всеки е брилянтен джиниъс като Дони, признавам си :-)

  10. Г. Димитров
    #7
    Отговор на коментар #5

    "Хората" на Тръмп са в изпълнителната власт, бе Калитко. На последните избори (2016) той спечели...Долната камара е почти винаги губеща в междинните избои след пълно мнозинство на президентски избори. Попитай Обама, попитай Буш, попитай Клинтън.Стига си се излагал като кифладжия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.