Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп стана първият американски президент с повдигнати федерални обвинения

15 коментара
Доналд Тръмп

Той наистина може да отиде в затвора. Доналд Тръмп стана първият бивш президент в американската история, изправен пред федерални наказателни обвинения. Тръмп е бил обвинен за предполагаема злоупотреба със секретни документи в имението си Мар а Лаго във Флорида.

Адвокатът на бившия президент Джим Тръсти, потвърди пред Си Ен Ен, че клиентът му е обвинен по седем пункта в рамките на разследването, водено от специално назначения съветник във връзка с притежание на класифицирана документация. Обвиненията са повдигнати на федерално ниво, поясни Тръсти.

Тръмп е обвинен в рамките на закона за шпионажа, разказа още Тръсти. Повдигнати са му и обвинения за възпрепятстване на правосъдието, за унищожаване или фалшифициране на документация, за заговорничене и за фалшиви показания.

Специалният съветник разследва как Тръмп е боравил с класифицираните документи, които е отнесъл в имота си в Мар а Лаго във Флорида, след като е напуснал Белия дом. през януари 2021 г. Специалният съветник разследва и дали Тръмп не е попречил на властите да си върнат документите.

Министерството на правосъдието на САЩ разследва Тръмп заради класифицирани документи, които той е задържал след напускането на Белия дом през 2021 г. Следователи конфискуваха над 10 000 документа от резиденцията на Тръмп в Мар а Лаго в Палм Бийч преди около година. 100 от тези документи имаха гриф "секретно", въпреки че адвокати на републиканеца бяха уверили, че всички документи с подобен гриф вече са били върнати на правителството. Тръмп пък заяви, че докато е бил президент, той е разсекретил въпросните документи, но така и не представи доказателства в тази насока, припомня Ройтерс.

Първоначално лично Тръмп обяви в социалната си мрежа Трут сошъл, че администрацията на президента Джо Байдън му е повдигнала обвинения и каза, че е невинен. Той разказа, че е получил призовка да се яви в във федерален съд в Маями идния вторник. Самият Тръсти не е виждал още текста на обвиненията срещу Тръмп и каза, че клиентът му е получил призовката по имейл.

Тръсти добави, че Тръмп ще се яви в съда, както е призован. Той изрази хипотеза, че Тръмп няма да бъде задържан тогава, защото няма никъде да избяга.

Правоприлагащите органи също са били изненадани от новината и сега прехвърлят ресурси в Маями за съдебното заседание, на което ще присъства Тръмп. Специалният съветник и министерството на правосъдието засега не са правили изявления по случая. Белият дом също не е коментирал.

През април Тръмп бе обвинен за фалшифициране на счетоводна документация. Но тогава обвиненията не бяха на федерално ниво.

Миналата есен американският министър на правосъдието и главен прокурор Мерик Гарланд назначи Джак Смит за специален съветник, който да води разследването срещу Тръмп. Това стана, след като Тръмп обяви, че се кандидатира за президент. Целта на това назначение бе разследването да бъде независимо от правосъдното министерство от администрацията на Байдън.

Републиканците застават зад Тръмп

Много от републиканците застанаха зад Доналд Тръмп, след като във Флорида бяха повдигнати нови обвинения на бившия президент на САЩ. Някои видни представители на партията обаче не го подкрепиха, пише ДПА.

Председателят на контролираната от републиканци Камара на представителите Кевин Маккарти изрази поддръжката си за милиардера.

"Аз и всеки американец, който вярва във върховенството на закона, сме плътно до президента Тръмп срещу тази жестока несправедливост", написа Маккарти в "Туитър".

"Републиканците от Камарата на представителите ще потърсят отговорност за това нагло използване на (съдебната) власт" като политически инструмент, добави той.

Сенаторът от Флорида Марко Рубио, който през 2016 г. загуби от Тръмп вътрешните избори за номинацията на републиканците за президент, също изрази солидарност.

"Няма граници за това какво ще направят тези хора, за да защитят властта си и да унищожат онези, които я застрашават, дори ако това означава да разкъсат държавата ни и да разрушат вярата на обществото в институциите, които държат страната ни цяла", написа той в "Туитър", без да уточни кого има предвид.

Губернаторът на Флорида Рон Десантис, основният съперник на Тръмп за републиканската президентска номинация, реагира в Туитър на обвиненията срещу бившия президент, като заяви, че "използването на федералните правоприлагащи органи представлява смъртна заплаха за свободното общество“.

Кандидатът за президентската номинация на републиканците Аса Хътчинсън обаче призова Тръмп да прекрати кампанията си за преизбиране.

"С новината, че Доналд Тръмп е обвинен за втори път, страната ни се намира в положение, което отслабва нашата демокрация. Действията на Доналд Тръмп - от умишленото пренебрегване на Конституцията до незачитането на върховенството на закона - не трябва да определят нашата нация или Републиканската партия", каза снощи в изявление бившият губернатор на Арканзас.

"Това е тъжен ден за нашата страна", продължи Хътчинсън. "Макар че Доналд Тръмп има право на презумпцията за невинност, продължаващото наказателно производство ще отвлече вниманието. Това отново потвърждава необходимостта Доналд Тръмп да уважава президентската институция и да прекрати кампанията си".

Заклетите привърженици на Тръмп обаче се сплотиха зад него.

"Тъжен ден за Америка. Бог да благослови президента Тръмп", написа в "Туитър" републиканецът Джим Джордан от щата Охайо.

"Демократите трябва буквално да ги побиват тръпки, когато виждат препълнените митинги на Тръмп и смазващата му преднина в социологическите проучвания седмица след седмица", написа в "Туитър" републиканката от Камарата на представителите Марджъри Тейлър Грийн. "Трябва да спечелим през 2024 г.", заяви тя.

Коментарите

Британският “Гардиън“ посочва, че действията на американското министерство на правосъдието са впечатляващи, защото повдигат важни въпроси: какво е правил Тръмп с правителствените тайни; в резултат на процеса Тръмп може скоро да се присъедини към прословутия клуб, който включва Силвио Берлускони от Италия, Никола Саркози и Жак Ширак от Франция и Пак Гън-хе и Ли Мюн-бак от Южна Корея. Всички са били преследвани и осъдени за корупция през последните 15 години.

Това е последният стрес тест на Тръмп за американската демокрация: може ли държавата да търси отговорност от бивш президент и да прилага върховенството на закона? Вестникът припомня случая с Ричард Никсън, който можеше да бъде изправен пред федерални обвинения за аферата Уотъргейт.

“Ню Йорк таймс” посочва, че стъпката на министерството на правосъдието е важна от правна и политическа гледна точка. Това поставя страната в извънредно положение, като се има предвид статутът на Тръмп не само като някогашен главнокомандващ, но и като настоящ кандидат за президентската номинация от Републиканската партия през 2024 г., който ще се изправи срещу президента Байдън, чиято администрация сега ще се стреми да осъди потенциалния съперник за множество престъпления, допълва изданието.

Въпреки че е известно естеството на някои от документите, намерени у Тръмп - например, че е държал писма от севернокорейския диктатор Ким Чен-ун - все още не е ясно какви други класифицирани материали са били намерени в Мар а Лаго и какви щети за националната сигурност е причинило притежаването им, ако е имало такива, посочва “Ню Йорк таймс”.

Пресата посочва, че обществената подкрепа за бившия президент Доналд Тръмп остава забележително стабилна, въпреки безпрецедентните правни предизвикателства, пред които е изправен и само скромно мнозинство от американците смята поведението му за правещо го негоден да се занимава с политика.

Обвинителният акт може да не окаже голямо влияние върху политическите перспективи за Тръмп. На въпроса дали правните рискове, пред които се изправя бившият президент, ще се отразят на мнението им за него, две трети от поддръжниците му отговарят, че това няма да има значение, сочи проучване на “Ю Ес Ей тудей/Съфолк” от април.

Общо 57% от избирателите, включително една трета от демократите, са заявили, че повдигането на отделни обвинения срещу Тръмп в Ню Йорк по-рано тази година е политически мотивирано, показва проучване от април на Асошиейтед прес и Центъра за изследване на общественото мнение НОРК.

Като цяло малко под половината от американците смятат, че бившият президент умишлено е направил нещо нередно в начина, по който е боравил с класифицираните документи, установи проучване на Ей Би Си/”Вашингтон пост” по-рано тази година. Освен това 29% от анкетираните смятат, че той може би неволно е направил нещо нередно, а 20% - че не е направил нищо нередно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #15

    Резил. Не за инфантила Тръмп, той е недосегаем, untouchable оладжа, извън нормата. Но за американците. Болшинството от тях смятало, че в действията на Тръм няма нищо осъдително. Бравос. Трябва да се изобрети лек срещу властта на масовото оглупяване. Наумявам си роботи за президенти. Така де, всичко си има мярка.

  2. полк. Дрангов
    #14

    Оранжевият пудел на Путин е медицински идиот!

  3. PP
    #13

    "На въпроса дали правните рискове, пред които се изправя бившият президент, ще се отразят на мнението им за него, две трети от поддръжниците му отговарят, че това няма да има значение, сочи проучване на “Ю Ес Ей тудей/Съфолк” от април." Това прави, че за една трета това има значение. (50% * 2/3) = 34% за тръмп. Математика. Има думата Г. Димитров (а.к.а. Бусманци) ;)

  4. Калико Джо
    #12
    Отговор на коментар #5

    Наистина може да бъде кандидат за президент и от затвора и реално може да бъде начело на държавата от затвора, но не може да гласува от затвора. Друг е въпроса, че и аз не мисля, че той пак ще бъде избран, в затвора или отвън.

  5. Г. Димитров
    #11
    Отговор на коментар #6

    Разследване още няма, но има солиден прецедент, подплатен с правни казуси, красиво опакован и готов за консумация от следващата Републиканса администрация. Да им е честито на семействата Клинтън и Байдън за начало.

  6. Г. Димитров
    #10

    Демократите тъпоъгълно отвориха широко портата на политически мотивирани разследвания с късогледството си. Тръмп може да е първият, но със сигурност не и последният. За справка, същите демократи пищяха като ощипани моми, когато Сената потвърди с обикновено мнозинство 3 консервативни съдии във Върховния Съд, именно заради подобна късогледа глупост на покойния Хари Рийд.

  7. ефрейтора
    #9

    Голем страх от Президент Тръмп тресе комунетата демократи в либерал прогресистката кочина . Безскруполно и нагло се използва всичко-медии , съдебна система , служби...

  8. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #8
  9. САЩ не са Турция или България. В САЩ руският агент Тръмп няма никакви шансове да спечели 2024. Не знам как точно ще стане, дали ще отиде в затвора, дали ще се откаже, или просто ще изгуби, но знам че Тръмп повече НЯМА да е президент.

  10. асен
    #6

    за същото срещу байдън и клинстън няма разследване.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.