Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп затваря вратата за бежанците, но ще станат ли САЩ по-безопасни?

3 коментара
Тръмп затваря вратата за бежанците, но ще станат ли САЩ по-безопасни?

Президентът Доналд Тръмп казва, че неговото разпореждане за спиране на имиграцията от седем преобладаващо мюсюлмански държави и забраната за приемане на бежанци е в името на националната сигурност. Но не е ясно дали тези мерки ще помогнат за предотвратяване на нападения на американска земя, а в крайна сметка те може да окуражат екстремистите, които и без това смятат, че САЩ са във война с исляма.

Списъкът със страните не включва Саудитска Арабия, откъдето произлизаха повечето извършители на атентатите от 11 септември, а привличащите внимание смъртоносни екстремистки прояви на насилие напоследък са извършвани или от американски граждани, или от хора, чиито семейства на са от посочените държави.

Обявената в петък забрана за приемане също така не взема пряко предвид по-спешна тревога, свързана с правоприлагането: намиращите се вече в Съединените щати местни екстремисти, използващи насилие, които замислят своите нападения без каквито и да е чуждестранни връзки или контакти.

"Главната заплаха, свързана с тероризма, пред която са изправени САЩ днес, идва от живеещи тук хора, които се вдъхновяват от това, което виждат в интернет, и предприемат нападения независимо от каквато и да е терористична организация", каза бившият служител по борба с тероризма в министерството на вътрешната сигурност Джон Коен. Той е работил при демократически и републикански правителства и участва в определянето политиката за проверяване на бежанците.

ФБР от години се тревожи от евентуални заговори за поставяне на бомби в самолети и изпращане на терористи от чужбина за извършване на насилие в Америка. Но силното влияние на "Ислямска държава" и способността на групировката чрез умела и лесно достъпна пропаганда да стига до последователи във всички краища на страната е по-непосредствено предизвикателство и по-реалистична опасност за служителите по борба с тероризма.

"Справянето с тази заплаха трябва да е главен приоритет за това правителство", каза Коен.

Изпълнителната заповед временно спира приемането на бежанци за 120 дни и забранява за 90 дни влизането на имигранти от преобладаващо мюсюлмански страни, за които има опасения от тероризъм: Ирак, Иран, Йемен, Либия, Сирия, Сомалия и Судан.

Тя забранява за неопределено време процедурите за приемане на бежанци от Сирия - страна, която представлява особена тревога за ФБР, въпреки че броят на американците, които искат да отидат там, за да се бият за "Ислямска държава", намалява.

Но виновниците за смъртоносните терористични нападения напоследък не са свързани със страните, посочени в указа на Тръмп.

Омар Матин - човекът, който откри стрелба в нощен клуб в Орландо и извърши най-смъртоносното терористично нападение в САЩ след атентатите на 11 септември, е бил родом от Ню Йорк с родители афганистанци.

Сайед Ризуан Фарук, участвал в нападението в Сан Бернардино през декември 2015 г., е бил роден в Чикаго. Съпругата му Ташфин Малик е живяла в Пакистан и е посещавала семейството си в Саудитска Арабия, преди да премине проверката на миналото ѝ и да влезе в САЩ.

Братята, извършили бомбено нападение срещу Бостънския маратон, са били етнически чеченци, живели в САЩ.

Като цяло много малък брой от близо 240-те хиляди предумишлени убийства от 11 септември 2001 г. са извършени от ислямски екстремисти.

Преподавателят по социология в университета на Северна Каролина в Чапъл Хил Чарлз Кързман, който е изследовател на този въпрос, казва че според неговото проучване съвсем малка част от свързаните с екстремизъм арести и осуетени заговори от 11 септември включват хора, произхождащи от седемте държави, посочени в изпълнителната заповед.

"Мога само да заключа, че това подклажда страха и враждебността към американците, чиито корени са от тези страни", каза Кързман.

Все пак процесът не е съвършен, въпреки че бежанците са подложени на проучване, включително лични беседи, проверки в базите данни на правоприлагащите органи и събиране на биометрични данни, когато има такива.

Служители на ФБР по борба с тероризма отдавна изразяват тревога от липсата на информация за миналото на бежанците от Сирия, която е основна база на "Ислямска държава", а директорът Джеймс Коми казва, че не може да гарантира безгрешен процес на проверяване.

Има отделни случаи на бежанци, обвинени впоследствие в свързани с тероризъм заговори.
Иракски бежанец, влязъл в САЩ през 2009 г., например се призна за виновен през октомври в Хюстън, че се е опитал да предостави материална подкрепа на "Ислямска държава". Двама иракски бежанци, живели в Кентъки, сега са в затвора, след като бяха признати за виновни в заговор за изпращане на снайперски пушки, ракети "Стингър" и пари на членове на Ал Каида, занимаващи се с бунтовническа дейност в Ирак.

А човекът, обвинен за нападението с кола и нож през ноември в щатския университет на Охайо, беше бежанец от сомалийски произход, който като юноша се преместил с родителите си в Съединените щати през 2014 г., след като живял в Пакистан.

Макар да не е застрахован от пропуски, процесът на проверки се подобрява през годините, каза Коен. Той изрази тревога, че забраната за приемане на бежанци може да накара преобладаващо мюсюлманските страни да не сътрудничат със САЩ по политически въпроси и може да окуражи екстремистите, които и без това са склонни към насилие.

"Това е нещо, което хората от правоприлагащите органи ще вземат предвид при работата за предотвратяване на насилието", каза Коен.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Тази забрана е само стъпка към истинската програма на Тръмп, която още не е оповестил.

  2. Знайко
    #2

    Монка, много им симпатизирам и на двамата сенатори, само че лидери на РП в Конгреса са: Мич МакКонел (в Сената) и Пол Раян (в Палатата на представителите).

  3. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Това са и опасенията на лидерите на републиканската партия в Капитолия Маккейн и Греъм. Те излязоха с изявление, в което наричат президентски указ " должным образом непроверенным". Според тях, постановлението ще "рана, нанесена върху себе си." "Тази Изпълнителна заповед изпраща сигнал, умишлено или не, че Америка не иска мюсюлмани да идват в страната ни и именно поради това, ние се страхуваме, че постановлението може допълнително да допринесе за набирането на терористи, а не да се подобри сигурността ни.", - се посочва в изявление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.